دیدنی ترین دریاچه های ایران

به گزارش مجله جام جهان، در ایران 28 دریاچه طبیعی و 9 دریاچه که براثر ساخت سد شکل گرفته وجود دارد ؛ از این میان 10 دریاچه پرطرفدار طبیعی کشور را بشناسید. در ایران 28 دریاچه طبیعی و 9 دریاچه که براثر ساخت سد شکل گرفته وجود دارد ؛ از این میان 10 دریاچه پرطرفدار طبیعی کشور را بشناسید.

دیدنی ترین دریاچه های ایران

میلیون ها سال از زمانی که کل کره زمین را آب فرا گرفته بود، می گذرد و سهم ایران از آن همه آب، داشتن عظیمترین دریاچه دنیا و دومین دریاچه شور دنیا شد. دریای مازندران، عظیمترین دریاچه دنیا که بین ایران و جمهوری های استقلال یافته شوروی مشترک است و آنقدر عظیم است که آن را دریا می نامند و دریاچه ارومیه که دومین دریاچه شور دنیا است.

امکانات گردشگری در کنار دریاچه های ایران، آنها را به جاذبه های گردشگری پررونقی تبدیل نموده که هرچه هواگرم تر می شود، هواداران آنها هم بیشتر می شود.

خیلی از دریاچه های ایران آنقدر معروف هستند که نیازی به معرفی ندارند اما بعضی دیگر هم هستند که گردشگران کمتری دارند و بعضی دیگر هم خشک شده اند و کویرند. به هرحال به هریک از این دریاچه ها که برای گردش و تفریح می روید حواستان به پاکیزه نگه داشتن دریاچه باشد و از انداختن هرگونه زباله حتی مواد خوراکی که تغییر رژیم غذایی جانداران دریاچه را سبب می شود، خودداری کنید.

موقعیت: استان های گلستان، گیلان و مازندران

طول دریای مازندران حدود 1030 تا 1200 کیلومتر و عرض آن بین 196 تا 435 کیلومتر است.این دریا دارای تنوع زیستی متفاوتی است که مهمترین آن ماهی های خاویاری است هرچند که به علت صیدهای غیرمجاز نسل ماهیان خاویاری رو به انقراض است.

130رودخانه به این دریا می ریزند که عظیم ترین آنها رود ولگا است که هر سال به طور میانگین 241 کیلومترمربع آب را وارد دریای مازندران می نماید. دریای مازندران را به نام های دریای خزر، ورکانه، گرگان و دریای کاسپین هم می شناسند.

خزر نام قومی است که به همراه دیگر اقوام بیابان گرد شمال قفقاز، در زمان ساسانیان، بارها و بارها به سرزمین ایران تاختند و پس از حضور کوتاه مدت خود معمولاً به دست سپاه ساسانی از مرزهای ایران بیرون رانده می شدند. در هیچ یک از نوشته های مۆلفان شرقی و غربی دوران پیش از اسلام نامی از خزر بر دریای شمال ایران دیده نشده است. در نوشته های مۆلفین اسلامی، این دریا در کنار نام های دیگر، خزر هم نامیده شده است.

دریای گرگان یا دریای ورکانه نام این دریاچه عظیم در عهد هخامنشیان و بعلاوه اشکانیان است اما کاسپین از نام قوم کاسپی یا کاسی گرفته شده که قبل از آریایی ها در کرانه های غربی تا جنوب غربی این دریا ساکن بوده اند و به تدریج تا کرانه های جنوبی آمدند.

دریاچه گهر

دریاچه گَهَر یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بین بخش زز و ماهروی الیگودرز و دورود واقع شده است و سالانه حدود یکصد هزار نفر از آن تماشا می نمایند.شما می توانید علاوه بر استفاده از آرامش این دریاچه ماهیگیری هم کنید. این درحالی است که به علت نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است.

ساحل این دریاچه به جز در ضلع غربی و شرقی که ساحلی ماسه ای دارند برای شنا مناسب هستند اما در سایر نقاط دارای ساحلی صخره ای است که برای شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است. در قسمت بالای آن هم جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است.

با حدود 40 دقیقه پیاده روی می شود به دریاچه گهر دوم رسید. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می شود به خوبی دید. ماه های تیر و مرداد برترین زمان سفر به این دریاچه است.

دریاچه شورمست

موقعیت: استان مازندران

تورهای گردشگری زیادی به صورت یکروزه و دو روزه علاقه مندان را به بازدید از دریاچه شورمست در سوادکوه می برند. دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سواد کوه که وسعت آن 15 هزار متر مربع و حداکثر عمق آن پنج متر است. این دریاچه در 5/5 کیلومتری شهرپل سفید واقع شده است. دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه، در شش کیلومتری غرب شهر پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورت روستای شورمست واقع شده است.

چشم انداز این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آن را به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته است. دریاچه شورمست به علت قرار گرفتن در شاهراه تهران - شمال و وجود دو محور جاده آسفالته و راه آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است.

دریاچه مهارلو

موقعیت: استان فارس

نام این دریاچه، برگرفته از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان استان فارس است که در نزدیکی آن قرار گرفته است. وسعت این دریاچه 25 هزار هکتار بوده که بخش عمده ای از این دریاچه بر اثر خشکسالی سال 1387 خشک شده و تنها 600 کیلومتر مربع آن به جای مانده است. مهارلو در غرب دریاچه بختگان که امروز کاملا خشک شده، قرار گرفته است.

مهم ترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است. از این دریاچه برای تهیه نمک صنایع استان فارس هم استفاده می شود. بعلاوه به علت سرازیرشدن فاضلاب آبزیانی که در آن زندگی می نمایند در خطر نابودی قرار گرفته اند. آب دریاچه مهارلو شور است که به وسیله سه رودخانه نوبه اى خشک، حمزه، سروستان و بعلاوه روان آب هاى کوه هاى مجاور تامین می شود. حداکثر عمق این دریاچه سه متر است.

دریاچه پریشان

دریاچه فامور یا پریشان یکی از زیباترین و عظیم ترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. مساحت این دریاچه 4300 هکتار است که دور تا دور آن را کوه فراگرفته است.

این دریاچه دارای چهار گونه ماهی بومی به نام های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و بعلاوه چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمور است که در سال 1368 به دریاچه وارده شده اند اما تنها کپور معمولی با شرایط دریاچه سازش پیدا کرد و دوگونه دیگر مسائل متعددی را به وجود آورده اند.

هر سال با شروع فصل پاییز پرندگان زیادی از سیبری و کشورهای اسکاندیناوی به جمله زیستگاه ها و دریاچه های استان فارس مانند دریاچه پریشان کوچ می نمایند و منظره ها زیبایی را به وجود می آورند .

دریاچه ارومیه

موقعیت: استان آذربایجان غربی

دریاچه ارومیه عظیم ترین آبگیر دائمی آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته است.وسعت این دریاچه876 /51 کیلومتر مربع است که حدود سه درصد مساحت کل کشور را دربر می گیرد.از نکات جالب درباره این جاذبه طبیعی این است که اندازه نمک محلول در آب این دریاچه دو برابر اقیانوس ها است و به همین علت، هیچ ماهی و نرم تنی به جز گونه هایی از سخت پوستان در آن زندگی نمی نمایند، آب آن هیچ وقت یخ نمی زند و شناگران هم می توانند روی آن شناور بمانند.

دریاچه ارومیه 102 جزیره دارد که البته بعضی از آنها مانند جزیره کاظم داشی این روزها به یک کوه تبدیل شده اند.مدتی است که این دریاچه به علت پل میانگذر شهید کلانتری، احداث چاه های عمیق بسیار زیاد و غیرقانونی و ساخت سد روی رودخانه هایی که دریاچه را تغذیه می کردند در خطر خشکسالی واقع شده است.

دریاچه زریوار

دریاچه آب شیرین زریوار یکی از مهم ترین دریاچه های غرب کشور است که در سه کیلومتری مریوان واقع شده است. مساحت این دریاچه 720 هکتار است که حداکثر شش متر عمق دارد. وجه تسمیه زریوار و زریبار که هر دو در منطقه متداول است ، به واژه زری که در زبان کردی به معنی دریاچه است ، باز می شود. پسوند دار و بار پسوند تشبیهی و زریبار یا زریوار به معنی دریاچه وار است .

درباره این دریاچه افسانه های متعددی وجود دارد که مشهورترین آنها حکایت از وجود شهری مدفون در زیر آب های دریاچه دارد . در این دریاچه ماهی هایی چون سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی و عروس ماهی و همین طور 31 گونه پرنده بومی و مهاجر زندگی می نماید. اگر به دریاچه زریوار سفر کردید، ماهی کباب هایی که کنار این دریاچه پخته می شوند و قایقرانی روی آن به طور حتم خاطرات خوبی برای تان می سازند.

دریاچه اوان

اگر روزی خواستید قلعه الموت را ببینید دریاچه اوان را از یاد نبرید. این دریاچه که بیش از 70 هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و 800 متری از سطح دریا واقع شده و تنها از آب چشمه های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه و تنها بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین می شود اما به صورت سطحی و کم. غلیان دائمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است.

عمیق ترین بخش اوان به 5/7 متر می رسد که در جنوب شرقی آن واقع شده است البته بعضی از مسئولان عمق دریاچه را بین یک تا 20 متر تخمین زده اند. از سرریز آب دریاچه هم رود کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است.

در تابستان این دریاچه محل ماهی گیری، آب تنی و قایقرانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است.

اغلب تورهای گردشگری که برای تماشا کاشان و یا زیارت حضرت معصومه (س) به قم می فرایند، سری هم به دریاچه آب شور حوض سلطان می زنند. دریاچه نمک حوض سلطان در 40 کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی 240 کیلومتر مربع است . وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و اندازه بارندگی آن درفصول مختلف سال فرق دارد.

دریاچه حوض سلطان

اغلب تورهای گردشگری که برای تماشا کاشان و یا زیارت حضرت معصومه (س) به قم می فرایند، سری هم به دریاچه آب شور حوض سلطان می زنند. دریاچه نمک حوض سلطان در 40 کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی 240 کیلومتر مربع است . وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و اندازه بارندگی آن درفصول مختلف سال فرق دارد.

درمواقع بارندگی و ذوب برف های ارتفاعات اطراف، چون بر اندازه آب ورودی افزوده می شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می شود. بدین ترتیب سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. این دریاچه از دو چاله جدا از هم تشکیل شده است.

چاله غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره است که به وسیله یک آبراهه به هم وصل می شوند. رودهای متعددی به این دریاچه وارد می شوند که از اراضی شوره زار ونمکی اطراف عبور می نمایند. حوض سلطان در سال 1883 میلادی و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران- قم تشکیل شد.

دریاچه ولشت

دریاچه کوهستانی ولشت در کیلومتر 25 جاده چالوس- کرج، شهر مرزن آباد واقع شده ، دریاچه ولشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور است که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. گونه های گیاهی و جانوری کلاردشت هم از دیگر ویژگی های آن هستند.

این دریاچه در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریای خزر واقع شده است. جهت دسترسی به آن از شهر چالوس و به وسیله کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران شروع و پس از طی 23 کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی ها و پیچ های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می یابد.

حضور گردشگران بدون نظارت طی سال های گذشته طبیعت این منطقه آسیب پذیر و زیست بوم طبیعی آن را دگرگون نموده است.از جمله ورود آلاینده های محیطی، حیات انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردک ماهی، شاه کولی و حتی جلبک ها و پلانگتون ها را در معرض تهدید قرار می دهد.

12 کلیسای معروف فرانسه

جاهای تماشای توکیو و جاذبه های گردشگری ژاپن

15 علت برای تجربه یک مسافرت تنهایی

20 جاذبه گردشگری برتر آسیا

منبع: آلامتو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1276

به "دیدنی ترین دریاچه های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی ترین دریاچه های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید