با کیفیت ترین تصویر از سطح خورشید ثبت شد

به گزارش مجله جام جهان به نقل از گاردین، تلسکوپ خورشیدی Inouye در هاوایی برای نخستین بار تصویری دقیق از سطح متلاطم خورشید ثبت نموده است.

با کیفیت ترین تصویر از سطح خورشید ثبت شد

این تصاویر خارق العاده نشان دهنده سطح شگفت انگیز ساختاری است که در پلاسمای خارجی این ستاره پنهان شده است.

توماس ریمل مدیر این پروژه تلسکوپ می گوید: این عکس ها با کیفیت ترین تصاویری هستند که از سطح خورشید ثبت شده اند. آنچه که قبلا تصور می کردیم یک نقطه درخشان(یک ساختار) است، اکنون به طور دقیق تر به تعداد زیادی ساختارهای کوچکتر تبدیل شده است.

این تلسکوپ دارای وضوح تصویر 30 کیلومتری است.

تصاویر جدید خورشید نشان می دهند سطح ستاره لکه هایی با ساختار دانه دار مانند ناگت طلا است. هرکدام از لکه ها به اندازه کشور فرانسه است.

شعله هایی از پلاسمای خورشید با 6 هزار درجه سانتیگراد به عنوان نقاطی درخشان در مرکز هر دانه دیده می شوند. این نقاط کانونی برای انتشار گرمای داخلی خورشید به سطح آن هستند.

پلاسما پس از خنک شدن به وسیله کانال هایی باریک بین دانه های کناری به زیر سطح بر می گردد.

این سطح از جزئیات دقیق یاری می نماید درک دانشمندان از رفتار خورشید بیشتر گردد. همچنین محققان می توانند چرخه فعالیت خورشید را دقیق پیش بینی نمایند.

این تلسکوپ با هزینه 344 میلیون دلار ساخته شده و شامل یک آینه 4 متری است(بزرگترین آینه برای یک تلسکوپ خورشیدی). این تلسکوپ در ارتفاع 3 هزار متری آتشفشان هالیکالا در جزیره مائویی قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 318

به "با کیفیت ترین تصویر از سطح خورشید ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کیفیت ترین تصویر از سطح خورشید ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید