برترین عکس های فضایی سال 2021 را با هم مرور کنیم

به گزارش مجله جام جهان، وسعت بی انتها فضا سوژه ای زیبا و مجذوب کننده برای عکاسی است. از تولد ها و مرگ های دراماتیک ستارگان گرفته تا عکس های پر زرق و برق کهکشانی و کلوزآپ های سیاره ای. در این پست، بعضی از نفس گیرترین عکس های فضایی سال 2021 را مشاهده می کنید.

برترین عکس های فضایی سال 2021 را با هم مرور کنیم

ستاره ها در زایشگاه های ستاره ای متولد می شوند یعنی ابر هایی از غبار و گاز که تحت کشش گرانشی خود فرو میریزند و مشتعل می شوند و این فرآیند پویا موضوع مورد علاقه تلسکوپ هایی مانند هابل است، در این عکس ها تضاد ستارگان جوان درخشان و ابر های تیره بسیار جالبند.

ستاره های در اوج با تجمع خوشه ای، عکس های خیره نماینده ای نیز ایجاد می نمایند و خاتمه، میلیون ها سال بعد، مرگ های ستاره ها به همان میزان فوتوژنیک است و سحابی های بزرگی را ایجاد می نمایند که به ما امکان می دهند تخیل خود را بر روی اشکال مبهم آن ها نمایان کنیم.

سال جاری، اخترشناسان نمایی تازه از سیاهچاله ای بزرگ در قلب کهکشان M87 منتشر کردند که با میزان گیری پراکنش نوری آن مطالعه شان تکمیل شد. در فوریه، مریخ نورد Perseverance ناسا با دوربینی که روی جت پک نصب شده بود، لحظه برخورد چرخ ها با خاک سرخ را ثبت کرد.

عکسی به نام حلقه شیری، اثر ژونگ وو برنده رده کهکشان ها در مسابقه عکاس نجومی سال رصدخانه سلطنتی گرینویچ برای سال 2021 شد. این تصویر 1000 عکس منفرد از کهکشان راه شیری که در چین و نیوزیلند گرفته شده بود، به هم دوخت و با هم ترکیب کرد تا یک عکس بی همتا ایجاد کند.

بیایید و کیهان را با ما در مجموعه عکس زیر ببینید:

1- موضوع مورد علاقه عکاسان نجوم، سحابی veil، بقایای یک ستاره بزرگ است که تقریباً 10000 سال پیش به صورت یک ابرنواختر منفجر شد. در این تصویر تازه هابل از تکنیک های پردازشی تازه برای واضح کردن جزئیات استفاده شده.

ESA / هابل و ناسا، Z. Levay

2- ستاره جوان و پرجرم SU Aur که به وسیله ابزار SPHERE گرفته شده

3- کاوشگر خورشیدی پارکر این تصویر از زهره را در طی سومین پرواز خود، در مسیری نزدیک به مدار خورشید، گرفت. لکه تیره، منطقه مرتفع آفرودیت است.

ناسا/جان هاپکینز APL/آزمایشگاه تحقیقات دریایی/گیلرمو استنبورگ و برندان گالاگر

4- این میدان ستاره ای مسحورنماینده، خوشه کروی پالومار 6 است که در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری نهاده شده است.

ESA / هابل و ناسا، R. Cohen

5- حلقه شیری اثر ژونگ وو، برنده بخش عکاسی از کهکشان ها در مسابقه عکاس نجومی سال رصدخانه سلطنتی گرینویچ برای سال 2021 شد. این تصویر از ترکیب 1000 عکس ایجاد شده.

6- مریخ نورد Perseverance ناسا در 18 فوریه 2021، در این عکس که به وسیله دوربین نصب شده بر روی تجهیزات فرود گرفته شده است، نمایان است.

ناسا

7- ابر ماژلانی کوچک، یک کهکشان کوتوله است که به دور کهکشان راه شیری می چرخد. این تصویر هابل، یک خوشه ستاره ای درخشان به نام NGC 346 را در مرکز عکس نشان می دهد که به وسیله ابر تیره ای از غبار و گاز احاطه شده.

ناسا، ESA و A. Nota (STScI/ESA)

8- یک دیسک خیره نماینده، با عرض حدود 5000 سال نوری، در مرکز کهکشان NGC 1097. نور روشن در وسط یک سیاهچاله بسیار پرجرم است که گرد و غبار و گاز را به صورت ابر های تاریک مارپیچی در خود فرو می برد. حلقه صورتی/بنفش از شکل گیری سریع ستاره ایجاد شده که در نتیجه انرژی شدیدی که از سیاهچاله به بیرون پرتاب می گردد، خورده می گردد.

9- عکس تازهی از مشتری که به وسیله جونو گرفته شده. لکه قرمز بزرگ به وضوح قابل مشاهده است، طوفانی به میزان زمین که قرن هاست پابرجاست، و بعلاوه نوار های زیبایی از ابر ها که در کمربند معتدل جنوبی در گردش هستند.

10- این عکس خیره نماینده از سحابی پنجه گربه، اولین تصویر نوری بود که به وسیله ابزار CONCERTO نصب شده روی تلسکوپ APEX در شیلی گرفته شد.

11- این عکس که در 8 نوامبر از ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده ، کپسول داراگون اسپیس ایکس را نشان می دهد که ایستگاه را ترک می نماید تا چهار فضانورد را به زمین بازگرداند.

12- California Dreamin اثر تری هنکاک در مسابقه عکاس نجومی سال 2021 رصدخانه سلطنتی گرینویچ در لیست نهایی نهاده شد. این تصویر NGC 1499 را که بعلاوه به عنوان سحابی کالیفرنیا نشان می دهد.

13- عکسی از هابل از خوشه کهکشانی ACO S 295 که کهکشان هایی در شکل ها و میزان های متفاوت را به نمایش می گذارد. کهکشان های مارپیچی شکل را می توان در طیف وسیعی از جهت گیری ها و زاویه های مختلف در این عکس دید.

14- نگاهی تازه به سیاهچاله بزرگ در قلب کهکشان M87 که به وسیله تلسکوپ افق رویداد گرفته شده. در سال 2019، تیم پژوهشی، اولین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله را گرفت و این تصویر تازه قطبی شدن نور دیسک درخشان اطراف آن را نشان می دهد. جهت خطوط قابل مشاهده در دیسک جهت میدان مغناطیسی را نشان می دهد.

15- تصویر ترکیبی از بقایای ابرنواختر کاسیوپیا، که به وسیله رصدخانه های چاندرا، NuSTAR و هابل گرفته شده است. هر رنگ نشان دهنده عنصر متفاوتی است - نارنجی آهن، بنفش اکسیژن، سبز ترکیب سیلیکون و منیزیم و آبی تیتانیوم است.

16- تصویر هابل از Arp 86، یک جفت کهکشان در حال تعامل که حدود 220 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند. کهکشان بزرگتر که NGC 7753 نامیده می گردد، در نهایت کهکشان کوچکتر، NGC 7752 را از بین می برد یا به بیرون راهنمایی می نماید.

17- سحابی مرداب یا لاگون یک ابر ستاره زا از غبار و گاز است که در فاصله 4000 سال نوری از زمین نهاده شده است. این تصویر داده های نوری و بعلاوه داده های پرتو ایکس از چاندرا را ترکیب نموده و در نتیجه ستاره های نوزاد را که معمولاً پشت پرده پنهان هستند، معین شده اند.

18- ستاره کربنی CW Leonis در حال مرگ است و لایه های بیرونی اش در جنبش هستند و درخشش نارنجی مایل به قرمز وهم آوری ایجاد می نماید.

19- عکسی خیره نماینده از NGC 4254، یک کهکشان مارپیچی که در فاصله 45 میلیون سال نوری از ما نهاده شده است. این تصویر که با ابزار MUSE گرفته شده ، طول موج های مختلف نور را بر روی مشاهدات متعدد ترکیب می نماید - رنگ های طلایی ستاره های تازه متولد شده را نشان می دهند، در حالی که منطقه ها آبی ستاره های کمی مسن تر هستند.

20 - مهد کودک ستاره ای به نام AFGL 5180 که در صورت فلکی جوزا نهاده شده است. این تصویر ترکیبی از نور مرئی و فروسرخ است که ستاره های معمولاً پنهان را آشکار می نماید.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1478

به "برترین عکس های فضایی سال 2021 را با هم مرور کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین عکس های فضایی سال 2021 را با هم مرور کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید