خبرنگاران انتخابات آمریکا در مرحله پایانی؛ چشم امید ترامپ به پنس

به گزارش مجله جام جهان، نیویورک- خبرنگاران- 12 روز تا تشکیل نشست کنگره برای شمارش آرای گزینشگران و قطعیت یافتن پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی است، اما ترامپ همچنان برای تغییر نتیجه، دست و پا می زند.

خبرنگاران انتخابات آمریکا در مرحله پایانی؛ چشم امید ترامپ به پنس

به گزارش خبرنگاران، انتخابات 13 آبان ماه ریاست جمهوری آمریکا در حالی به مراحل آخر خود نزدیک می گردد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی و نامزد بازنده جمهوری خواستار، همچنان بر طبل تقلب می کوبد و از هر راهی می کوشد نتیجه این باخت تلخ را تغییر دهد.

تا به امروز صدها پرونده شکایتی در دادگاه های مختلف تشکیل داده است که 2 مورد آن به دیوان عالی رفت و 9 قاضی عمدتا محافظه کار این دیوان که سه نفر آن از منصوبان ترامپ هستند، رای بر رد آن صادر کرد.

ترامپ همچنین شرکت دامینین را متهم کرد که نتایج انتخابات را در نرم افزار مربوطه دستکاری کرده است و آرا به نفع رقیب او یعنی جو بایدن دموکرات شمرده شده اند.

اتهامی که از سوی این شرکت رد شد و اکنون مدیران آن را واداشته است که علیه این اتهام ترامپ، اقامه دعوا کنند.

تیم حقوقی ترامپ به سرپرستی رودی جولیانی و با مشارکت سیدنی پاول از وکلای دیگر وی، در محاکم مختلف مدعی شده اند که ناظران انتخاباتی آنها در شعب اخذ رای حضور نداشته اند و برای نظارت آنها، مانع تراشی شده است.

این ادعا هم توسط مقامات برگزار کننده انتخابات رد شده است و فاصله اجتماعی در نظر گرفته شده را ناشی از مقررات بهداشتی مربوط به همه گیری کرونا دانسته اند.

با این حال، ترامپ راه دیگری را دنبال کرد و آن درخواست از ویلیام بار وزیر دادگستری برای تشکیل مشاور ویژه برای تحقیق درباره تقلب در انتخابات بود.

ویلیام بار، سه روز پیش از سمت خود کناره گیری کرد.

ترامپ عصر چهارشنبه گذشته در توئیتی نوشت: پس از دیدن تقلب گسترده رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ، با هر کسی که فکر کند بلافاصله به یک مشاور ویژه قوی، سریع و منصفانه نیازی نیست، مخالفم. این فاسدترین انتخابات در تاریخ کشور ما بود و باید از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد!

این توییت، همانند بسکمک از ترامپ که در مورد انتخابات سال 2020 ارسال کرده است، حاوی هشدار توئیتر بود: این ادعا در مورد تقلب در انتخابات مورد اختلاف است.

توئیتر تا به امروز 400 پیام ترامپ را علامت دار کرده است.

بار که از سال گذشته یکی از وفاداران سرسخت ترامپ محسوب می شد، در آخرین نشست خبری حضور در وزارت دادگستری آمریکا گفت دلیلی برای برگزیدن مشاور ویژه برای بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات نمی بیند و اظهارات قبلی خود را تکرار کرد که هیچ شواهدی از تقلب گسترده وجود ندارد تا بتواند پیروزی جو بایدن را تغییر دهد.

بار اظهار کرد اگر فکر می کردم یک مشاوره ویژه در این مرحله ابزار مناسبی است، من یکی را نام می بردم اما من این کار را نکرده ام و نمی خواهم انجام دهم.

اما اصرار ترامپ برای انجام این کار نشانه آن است که جفری روزن سرپرست وزارت دادگستری و دادستانی کل آمریکا، تحت فشار قرار خواهد گرفت تا پیش از 20 ژانویه دست به چنین اقدامی بزند.

در صورتی که این اتفاق بیفتد، همچون آنچه که در سال 2017 و انتصاب بازرس رابرت مولر برای مشاور ویژه و مسئول تحقیق درباره تبانی روسیه در انتخابات 2016 رخ داد، رئیس جمهوری بعدی نمی تواند آن را برکنار کند و به این ترتیب، ترامپ از طریق این مشاور می تواند بایدن را تحت فشار قرار دهد.

تارنمای بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه گفت ترامپ قصد دارد سیدنی پاول وکیل ستاد انتخاباتی خود را برای این کار برگزیند.

علاوه ترامپ در نظر داشت پرونده اتهامی هانتر بایدن فرزند رئیس جمهوری منتخب را هم به این مشاور ویژه واگذار کند اما ویلیام بار زیر بار آن نرفت و گفت دادستان ها بر اساس مسئولیت خود این پرونده را مدیریت خواهند کرد.

بحران اقتصادی و عفو مجرمان

ترامپ سه سال گذشته را همواره با تعطیلی بخش های زیادی از دولت به خاطر فقدان بودجه، پشت سر گذاشت و به نظر می رسد امسال هم اینگونه باشد.

اما شیوع گسترده همه گیری کرونا در آمریکا، رکود اقتصادی، رشد نرخ بیکاری و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا، شرایط ویژه ای ایجاد کرده است.

از این رو، کنندگان کنگره آمریکا در هماهنگی کامل با تیم اقتصادی ترامپ سرانجام به لایحه ای دست یافتند که علاوه بر تامین بودجه دفاعی، بودجه لازم برای کمک های معیشتی دوره همه گیری را به ازای هر نفر 600 دلار تصویب کرده بود.

اما ترامپ آن را وتو کرد و گفت به نظر او باید به هر نفر، 2000 دلار پرداخت گردد.

رئیس جمهوری آمریکا این را گفت و به مارالاگو، ملک شخصی خود در فلوریدا رفت تا به این ترتیب نزدیک به یکسال از چهار سال ریاست جمهوری خود را در اماکن شخصی خود سپری کرده باشد.

وی همچنین در 2 روز گذشته، تعدادی از محکومان نزدیک به خود را عفو کرد که پل منافورت رئیس ستاد انتخاباتی سال 2016، راجر استون دوست دیرینه و سرمایه گذار انتخاباتی وی، چارلز کوشنر پدر داماد خود و تنی از اعضای شرکت بلک واتر که در عراق مرتکب جنایت شده بودند، مورد عفو قرار داد.

پیشتر گفته می شد ترامپ، جرد کوشنر داماد خود را که به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری فعالیت دارد، به عنوان معین کننده افراد واجد عفو انتخاب کرده بود.

به نظر می رسد ترامپ از فاصله دریافت جمهوری خواستار از وی بسیار ناراحت است و انتظار دارد در آخرین روزهای باقی مانده دولت خود، آنها به هرکاری حتی تحریک و خشونت خیابانی برای بقای او دست بزنند.

رئیس جمهوری آمریکا که با خود رایی و یکه تازی، حزب جمهوری خواه را تا آستانه فروپاشی برده است و حمایت شخصی خود را مرهون پیروزی سناتورها در این دوره از انتخابات می داند، ناراحتی خود را اینگونه ابراز می کند که امروز در جلسه ای در فلوریدا، همه می پرسیدند که چرا جمهوری خواستار بر سر این واقعیت که دموکرات ها با تقلب در انتخابات، ریاست جمهوری را سرقت کردند ، نمی جنگند؟

وی ادامه داد: آنها گفتند به خصوص در سنا، جایی که شما به 8 سناتور کمک کردید تا در رقابت خود پیروز شوند. چقدر سریع فراموش می کنند!

با این حال، هنگامی که وی برای تعطیلات کریسمس به فلوریدا پرواز می کرد، بار دیگر خواستار آن شد که مایک پنس معاون رئیس جمهوری از تصویب نتایج انتخابات گزینشگران، امتناع ورزد.

نیویورک تایمز به نقل از برخی منابع گفته است ترامپ از اینکه پنس نمی تواند نتایج انتخابات را در روز ششم ژانویه لغو کند، گیج شده است.

با گذشت انتخابات، مجمع گزینشگران در 24 آذرماه در هر ایالت گرد هم آمدند و آرای خود را به نامزد برگزیده شده ایالت مربوط، به صندوق ریختند. آنها هم به رئیس جمهوری و هم به معاون اول وی رای دادند و سپس 6 تاییدیه از نتایج را امضا و یک نسخه آن را به مایک پنس معاون اول رئیس جمهوری که رئیس سنا هم محسوب می گردد، فرستادند.

کنگره متشکل از سنا و مجلس کنندگان در ششم ژانویه (17 دی ماه) گرد هم می آیند تا این نتایج را مورد شمارش قرار دهند.

چنانچه به اعتبار این نتایج اعتراضی گردد، هم سنا و هم مجلس کنندگان به مدت 2 ساعت، تشکیل جلسه می دهند و به اعتراض رسیدگی می کنند و در نهایت باید هر دو مجلس اعتراض را وارد بدانند و گرنه تغییری ایجاد نخواهد شد.

از آنجا که مجلس کنندگان در اختیار اکثریت دموکرات ها است، پس نتیجه تغییری نخواهد کرد و جو بایدن با 306 رای الکترال در برابر 232 رای الکترال ترامپ، باید در روز 20 ژانویه ادای سوگند کند.

حال، گویا ترامپ بر این تصور بوده است که پنس اختیار لغو نتایج را دارد و به گفته رسانه های آمریکایی، دستیاران پنس و کاخ سفید سعی کرده اند به او توضیح دهند که نقش او بیشتر یک امر تشریفاتی است و نمی تواند آرای گزینشگران انتخاباتی را یکجانبه رد کند.

این شرایط، کار را برای پنس که اکنون بیشتر تمرکز خود را برای حمایت از 2 نامزد جمهوری خواستار برای کرسی سنا از ایالت جورجیا جلب کرده است، سخت خواهد کرد. هرچند که خود پنس هم همچنان خواستار ایستادگی برای مبارزه در این رابطه است و می گوید هر رای قانونی باید شمرده گردد و هر رای غیرقانونی نیز باید خارج گردد.

برخی می گویند پنس در روز 17 دی ماه، تنها نتایج را انتخاب می کند و به یک سفر خارج از کشور می رود و برخی هم می گویند که ترامپ از پنس خواسته است تنها در آن روز، پیروزی ترامپ را اعلام کند و برود.

پنس در صورتی که ایالت ها تا 24 آذر ماه نتایج انتخابات گزینشگران خود را اعلام نمی کردند می توانست به سرعت وارد عمل گردد و آرای آنجا را اعلام کند اما قانون اساسی به معاون اول رئیس جمهوری، قدرت رد نتایج انتخابات را نمی دهد.

خطری که ممکن است برای پنس وجود داشته باشد این است که در صورت اعلام پیروزی ترامپ، چشم انداز سیاسی وی در حزب جمهوری خواه آسیب خواهد دید، به ویژه اگر وی در سال 2024 به دنبال ریاست جمهوری باشد.

ادوارد فولی استاد حقوق در دانشگاه ایالتی اوهایو که یکی از ستون نویس های روزنامه واشنگتن پست هم است، می گوید کار کنگره این نیست که تشخیص دهد آیا انتخابات تقلبی بوده است یا خیر، بلکه تایید این است که نتایج دریافت شده همان نتایجی است که هر فرماندار آن را امضا کرده است .

منبع: ایرنا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 952

به "خبرنگاران انتخابات آمریکا در مرحله پایانی؛ چشم امید ترامپ به پنس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتخابات آمریکا در مرحله پایانی؛ چشم امید ترامپ به پنس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید