خبرنگاران زالی: شرایط کرونا در تهران نارنجی است

به گزارش مجله جام جهان، تهران- خبرنگاران- دکتر زالی با اشاره به این که بر اساس رنگ بندی شرایط کرونا در تهران از زرد به نارنجی تغییر یافته، گفت: این موضوع که از هرسه بیمار مبتلا به کووید یک نفر با علائم حاد به بخش مراقبت ویژه منتقل می گردد بسیار نگران کننده است.

خبرنگاران زالی: شرایط کرونا در تهران نارنجی است

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکترعلیرضا زالی با اشاره به این که زنگ خطر افزایش بار بیماری کرونا در تهران به صدا درآمده اظهار کرد: شرایط افزایش شیوع بیماری امروز تهران با توجه به افزایش ترددها، تراکم جمعیت و کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی قابل پیش بینی بود.

وی با اشاره به فرایند رو به افزایش مراجعان سرپایی در کلان شهر تهران اضافه نمود: معمولا فراز و فرود و افزایش بار بیماری به عنوان اولین شاخص هشدار پیشروی کرونا در تهران بیش از پیش پدیدار می گردد.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: با افزایش تست های pcr مثبت طبیعتا باید منتظر بالارفتن میزان بستری و در ادامه افزایش حجم بیماران در بخش های مراقبت ویژه باشیم.

وی تاکید نمود: فرایندی افزایش بیماری کووید که امروز در تهران شاهد آن هستیم از نظر زمان مربوط به هفته های آخر اسفندماه است.

زالی با بیان این که فرایند بار بیماری کرونا رو به افزایش است گفت: این درحالیست که هنوز آثار سفرهای نوروزی به لحاظ شیوع اپیدمی در تهران نمایان نشده است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: با توجه به ماهیت بیماری کرونا تاثیرات مسافرت های درون شهری و برون شهری عید نوروز در هفته دوم تعطیلات تعیین خواهد شد.

به گفته دکتر زالی یکی از اصلی ترین دلایل تغییر رنگ اپیدمی در تهران از زرد به نارنجی، ویروس جهش یافته انگلیسی کووید است.

وی سرعت سرایت پذیری و چرخش گونه های جهش یافته کرونا را یادآور شد اضافه نمود: شرایط کنونی تهران به دلیل ویروس جهش یافته کرونا نارنجی اعلام شده و این درحالیست که بسیاری از مراکز اداری و تجاری تعطیلات نوروزی به سر می برند.

وی با اشاره به این که تعداد مراجعان بستری و سرپایی با علائم ابتلا به کرونا عدد قابل توجهی را به خود اختصاص داده اظهار داشت: دو هزارو 728 بیمار درتهران با تشخیص کرونا بستری شده اند که متاسفانه از این تعداد حدود 900 نفر در بخش های مراقبت های ویژه تحت درمان هستند.

زالی با بیان این که 32 درصد مبتلایانی که با علائم کرونا تحت درمان هستند در بخش های مراقبت های ویژه تحت درمان هستند اظهار داشت: این موضوع که از هرسه بیمار مبتلا به کووید یک نفر با علائم حاد به بخش مراقبت ویژه منتقل می گردد بسیار نگران نماینده است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که تعداد مراجعان سرپایی باعلائم مشکوک به کرونا رشد قابل توجهی در تهران را نشان می دهد اضافه نمود: 518 مورد بستری کرونایی در 24 ساعتی که گذشت در تهران گزارش شده که متاسفانه از این تعداد 125 مورد در بخش های مراقبت های ویژه مستقیما بستری شده اند، مفهوم این آمار این است که 25 درصد از مراجعان با شرایط سخت بیماری کرونا دست و پنجه نرم می نمایند.

زالی یادآور شد: بر اساس شاخص ها تهران در شرایط نارنجی کرونایی بسر می برد و در شهرستان های ری و شمیرانات هم شرایط به همین گونه است.

وی گفت: برخی شهرستان های اطراف تهران نیز از آبی به زرد تغییر رنگ داده اند، که این موضوع بسیار نگران نماینده است.

فرمانده عملیات ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که شرایط نارنجی محدودیت ها و شرایط خطرناک تری را ایجاد می نماید اظهار داشت: بنظر می رسد شکل گیری خوشه های جدید بیماری که مهم ترین ره آورد ازدحام ها و تردد های هفته های واپسین اسفند ماه است یکی از مهم ترین دلایل افزایش بار پاندمی کروناست.

زالی ادامه داد: کماکان میزان فاصله بین بستری شدگان و ترخیص شدگان عدد قابل توجهی است و این موضوع خبر از افزایش بار بیماری می دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1093

به "خبرنگاران زالی: شرایط کرونا در تهران نارنجی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زالی: شرایط کرونا در تهران نارنجی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید