دریاچه پریشان؛بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در کازرون، عکس

به گزارش مجله جام جهان، دریاچه پریشان کازرون بزرگ ترین دریاچه آب شیرین کشور است که متأسفانه به علت خشک سالی و برداشت بی رویه آب به وسیله کشاورزان در حال خشک شدن است، ولی احیای آن باعث احیای زندگی می شود .

دریاچه پریشان؛بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در کازرون، عکس

این دریاچه که به زبان محلی(پیرشون) نامیده میگردد در مسافت 15 کیلومتری شرق شهر کازرون واقع شده است. در ادامه اطلاعات جالب در مورد دریاچه پریشان را خواهید دید.

در مورد دریاچه پریشان:

دریاچه فامور (پریشان) یکی از زیباترین و بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور هم شناخته شده است. اسم این دریاچه از کوه فامور، در شمال خاوری آن گرفته شده است. آب دریاچه شیرین است و بخش بیش تر آن، از آبراهه هایی است که از کوه فامور سرچشمه می گیرند و قسمتی هم از منابع زیرزمینی تامین می گردد.

دریاچه پریشان در 3 کیلومترى روستاى ایازآباد که در 12 کیلومترى کازرون واقع شده است، ایجاد شده است.

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه کرده است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً 4 الی 5 کیلومتر میباشد و از سوی جنوب حدوداً 500 متر می باشد.

آب این دریاچه از صدها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور و چشمه های زیادی که در کف دریاچه وجود دارند، تامین میگردد.

دریاچه پریشان کازرون در کنوانسیون رامسر بعنوان تالاب بین المللی ثبت شده است و در تقسیم بندی مناطق جز منطقه محافظت شده شمرده می گردد.

موقعیت جغرافیائی دریاچه پریشان:

دریاچه پریشان بین 51 درجه و 44 دقیقه و 51 درجه و 51 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 32 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی واقع شده است. مساحت آن 4300 هکتار و ارتفاع آن از سطح آب های ازاد 820 متر است. حوزه آبریز آن 5/ 266 کیلومتر مربع است و بیش ترین مساحت را در اردیبهشت دارد.

موجودات زنده دریاچه پریشان:

این دریاچه من جمله اکوسیستم های پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک به وجود آمده میلیونها سال است که شرایط خود را حفظ کرده است و دارای 4 گونه ماهی بومی به نام های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی مانند ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال 1368 به دریاچه وارده شده است. تنها کپور معمولی با شرایط تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه دیگر مسائل بسیاری را در تالاب بوجود آورده اند.

همچنین این دریاچه محل زندگی گونه های کمیابی از پرندگانی چون درنا، پلیکان، فلامینگو، غاز، اردک، چنگر و غیره است.

شرایط کنونی دریاچه پریشان:

متأسفانه در طی چند حریق هزاران لاک پشت و پرنده مهاجر در دریاچه پریشان از بین رفته اند. همچنین بخش اعظم این دریاچه به دلیل خشک سالی های گذشته خشک شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1106

به "دریاچه پریشان؛بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در کازرون، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "دریاچه پریشان؛بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در کازرون، عکس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه پریشان؛بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در کازرون، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید