دریاچه پریشان، بزرگترین دریاچه آب شیرین

به گزارش مجله جام جهان، دریاچه پریشان کازرون بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور است که متاسفانه به علت خشکسالی و برداشت بی رویه آب از طریق کشاورزان در حال خشک شدن است، ولی احیای آن باعث احیای زندگی میشود. این دریاچه که به زبان محلی (پریشون) نامیده میشود در مسافت 15 کیلومتری شرق شهر کازرون واقع شده است.

دریاچه پریشان، بزرگترین دریاچه آب شیرین

دریاچه فامور (پریشان) یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور هم شناخته شده است. اسم این دریاچه از کوه فامور، در شمال خاوری آن گرفته شده است. آب دریاچه شیرین است و بخش بیشتر آن، از آبراهه هایی است که از کوه فامور سرچشمه می گیرند و قسمتی هم از منابع زیرزمینی تامین می شود.

دریاچه پریشان در 3 کیلومتری روستای ایازآباد که در 12 کیلومتری کازرون قرار گرفته است، ایجاد شده است. دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه نموده است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً 4 الی 5 کیلومتر میباشد و از سوی جنوب حدوداً 500 متر می باشد.

آب این دریاچه از صدها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور و چشمه های زیادی که در کف دریاچه وجود دارند، تامین میشود. دریاچه پریشان کازرون در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت شده است و در تقسیم بندی مناطق جز منطقه حفاظت شده شمرده می شود.

موقعیت جغرافیائی دریاچه پریشان

دریاچه پریشان بین 51 درجه و 44 دقیقه و 51 درجه و 51 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 32 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی واقع شده است. مساحت آن 4300 هکتار و ارتفاع آن از سطح اب های ازاد 820 متر است. حوزه آبریز آن 5/ 266 کیلومتر مربع است و بیشترین مساحت را در اردیبهشت دارد.

موجودات زنده دریاچه پریشان

این دریاچه من جمله اکوسیستم های پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک به وجود آمده میلیونها سال است که وضعیت خود را حفظ نموده است و دارای 4 گونه ماهی بومی به نام های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی مانند ماهی کپور، ماهی فیتوفاگ و آمور می باشد که در سال 1368 به دریاچه وارده شده است. تنها کپور معمولی با وضعیت تالاب سازش پیدا نموده و دو گونه دیگر مسائل بسیاری را در تالاب بوجود آورده اند.

همچنین این دریاچه محل زندگی گونه های کمیابی از پرندگانی چون درنا، پلیکان، فلامینگو، غاز، اردک، چنگر و غیره است.

متاسفانه در طی چند حریق هزاران لاک پشت و پرنده مهاجر در دریاچه پریشان از بین رفته اند. همچنین بخش اعظم این دریاچه به دلیل خشک سالی های گذشته خشک شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 51

به "دریاچه پریشان، بزرگترین دریاچه آب شیرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه پریشان، بزرگترین دریاچه آب شیرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید