طرح انتقال نفت گوره-جاسک برای استقلال کشور حائز اهمیت است

به گزارش مجله جام جهان، رئیس جمهوری در ارتباط ویدئوکنفرانسی با مراکز خدمات و فراوری انرژی زیرمجموعه وزارتخانه های نفت و نیرو، ضمن تبریک عید نوروز و قدردانی از زحمات و کوشش های شبانه روزی کارکنان این مراکز در ارائه خدمت به مردم گفت: طرح ملی انتقال نفت خام گوره- جاسک برای استقلال کشور اهمیتی بسیار زیاد و راهبردی دارد.

طرح انتقال نفت گوره-جاسک برای استقلال کشور حائز اهمیت است

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر حسن روحانی عصر امروز (چهارشنبه، چهارم فرودین ماه 1400)، در ارتباط تصویری با مرکز هماهنگی و کنترل آب تهران، نیروگاه شهید سلیمی نکاء، سد و نیروگاه کرخه و مرکز آب شیرین کن بندرعباس از مراکز زیرمجموعه وزارت نیرو و مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، خط لوله انتقال نفت خام گوره- جاسک و انبار نفت ری از زیرمجموعه های وزارت نفت در جریان فعالیت های این مراکز و فرایند فراوری، انتقال و توزیع آب، برق، گاز و نفت به سراسر کشور نهاده شد.

وی در این ارتباط تصویری در گفت وگو با مدیران عامل مراکز یادشده با قدردانی از خدمات بزرگ و شبانه روزی آنان در ارائه خدمات به مردم، اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید و در طول هفت سال گذشته کوشش های بسیار زیادی برای تامین آب پایدار سالم، آب روستایی، تصفیه خانه ها و فاضلاب اجرا شده است که با گذشته قابل مقایسه نیست.

رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت سد کرخه در تامین آب، برق و کنترل سیلاب ها مطرح کرد: بدون تردید اگر این سدها نبود، با سیلاب بزرگی که سال 98 در خوزستان جاری شد معلوم نبود که این منطقه چه وضعی پیدا می کرد، سد کرخه از جمله سدهایی به شمار می آید که ضمن حفظ پایداری زمین زراعی و حیات مردم خوزستان در برابر سیلاب ها، در تامین آب و برق مردم منطقه نیز نقش مهمی داشته است.

روحانی با اشاره به اهمیت مرکز آب شیرین کن بندرعباس و توجه دولت به توسعه اینگونه مراکز اظهار کرد: شاید برای احیای مناطق جنوب و شرق کشور چاره ای جز اتکا به نمک زدایی آب دریا نداشته باشیم، دولت اقدام های مهمی را در این باره برای تامین آب آشامیدنی مردم در دستور کار خود قرار داده است و با جدیت آن را دنبال می نماید.

وی همچنین در ارتباط تصویری با مرکز مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اقدام های دولت در زمینه گازرسانی به مناطق مختلف کشور، گفت: شرکت ملی گاز در طول هفت سال گذشته اقدام های بسیار بزرگی در حوزه گازرسانی انجام داده است و با این اقدام ها، گازرسانی به روستاها از 14 هزار به بیش از 32 هزار روستا رسیده است ضمن اینکه در این دوره همچنین توانستیم به استان سیستان و بلوچستان گازرسانی انجام دهیم.

وی صرفه جویی در مصرف گاز را حائز اهمیت دانست و گفت: روزانه بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز فراوری می کنیم که اگر 30 درصد در مصرف آن صرفه جویی کنیم، می توانیم سالانه رقمی حدود 100 میلیارد مترمکعب گاز صادر کنیم.

رئیس جمهوری همچنین در ارتباط تصویری با انبار نفت ری، با قدردانی از وزارت نفت، گفت: امروز با اقدام های بسیار بزرگی که در مجموعه وزارت نفت اجرا شده است در بنزین و گازوئیل به خودکفایی رسیده ایم در حالی که هشت سال پیش نیازمند واردات بنزین و حتی گازوئیل بودیم، امروز همچنین به اندازه کافی قدرت فراوری و انتقال فرآورده های نفتی را داریم.

روحانی در هفتمین ارتباط تصویری خود، طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک را از طرح های کم نظیر در تاریخ کشور توصیف کرد و گفت: این طرح برای استقلال کشور اهمیتی بسیار بالا و راهبردی دارد و به معنای واقعی کلمه برای استقلال کشور حائز اهمیت است.

وی اضافه نمود: پارسال جهش فراوری در تامین و فراوری نیازمندی های این خط انتقال بزرگ در داخل کشور بود و اینکه در زمان جنگ مالی پیروز شدیم هزار کیلومتر خط لوله انتقال را راه اندازی کنیم اقدامی بسیار ارزشمند و بزرگ به شمار می آید.

در ارتباط های ویدئوکنفرانسی امروز رئیس جمهوری، مدیران عامل مراکز خدمات و فراوری نیرو و انرژی گزارشی از ظرفیت ها و فرآیند فراوری، انتقال و توزیع آب، برق، گاز و پخش فراورده های نفتی در سراسر کشور ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1083

به "طرح انتقال نفت گوره-جاسک برای استقلال کشور حائز اهمیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح انتقال نفت گوره-جاسک برای استقلال کشور حائز اهمیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید