غول های الماس در جهان

به گزارش مجله جام جهان، هزاران سال است که تصور می رود الماس ها خوش اقبالی می آورند و این سنگ های قیمتی یک صنعت چند میلیارد دلاری هستند با این همه در مقایسه با طلا، بخش کوچک تری به حساب می آیند.

غول های الماس در جهان

به گزارش مجله جام جهان، در سراسر دنیا حدود 38 معدن الماس معروف وجود دارد و بزرگترین معادن الماس در دست بزرگترین شرکت های الماس است. این شرکت ها فرآیند استخراج، رده بندی و فروش الماس ها به جواهرسازان و فراورینمایندگان را انجام می دهند.

معدنکاران و فراورینمایندگان، الماس های خام را استخراج نموده و آنها را می فروشند و پس از آن، برشکاران الماس ها را خریداری نموده و به برش دادن و صیقل دادن آنها می پردازند. جواهرسازان نیز محصول نهایی را فراوری نموده و فروشندگان این جواهرات نهایی را به مصرف نمایندگان می فروشند.

شرکت های بزرگ متعددی وجود دارند که در کار الماس هستند اما بعضی از آنها از هر جهت در این حوزه غول به شمار می فرایند و بزرگترین، قوی ترین و معروفترین شرکت ها در بازار هستند. این شرکت ها سال هاست بازار الماس را تحت سلطه دارند و همچنان قوی هستند. وب سایت تن اینسایدر در گزارشی به معرفی 10 شرکت الماس برتر دنیا در سال 2017 پرداخته که عبارتند از:

1- دوبیرز

قدرتمندترین، معروفترین و ثروتمندترین شرکت الماس، دوبیرز است. این شرکت یکی از قدیمی ترین شرکت های الماس است که 125 سال قدمت دارد. نگاهی به تاریخ نشان می دهد این شرکت با انگیزه کنترل عرضه الماس پا به عرصه فعالیت گذاشت و در حالی که ابتدا هیچ قدرتی نداشت، به تدریج تصمیم گیری درباره نرخ الماس ها را شروع کرد. این شرکت رتبه برتر را در فهرست 10 شرکت الماس بزرگ دنیا در سال 2017 در اختیار داشت.

2- الروسا

الروسا بزرگترین شرکت الماس روسیه است. این شرکت الماس روسی نه تنها در روسیه معروف است بلکه یکی از بزرگترین شرکت های الماس دنیا به شمار می رود. این شرکت الماس یک معدن در روسیه است و همین یک معدن، الروسا را یکی از قوی ترین شرکت های الماس در دنیا ساخته است. این معدن حدود چهار میلیارد دلار الماس دارد و الروسا تنها مالک آن است. البته الروسا معادن دیگری نیز در روسیه و سیبری دارد.

3- ریوتینتو دایاموندز

عنوان سومین شرکت الماس بزرگ دنیا در سال 2017 به ریوتینتو رسید که یکی از قوی ترین، معروفترین و ثروتمندترین شرکت های الماس در دنیا است. محبوبیت و موفقیت این شرکت الماس با این حقیقت آشکار می گردد که از مرحله معدنکاری تا عرضه به بازار فعالیت دارد. ریوتینتو الماس ها را استخراج نموده و سپس تمامی مراحل ارزیابی، برش، صیقل و همه پروسه های مهم دیگر را انجام می دهد و عرضه الماس ها به بازار همگی تحت نظر این شرکت انجام می گردد. این شرکت در پنج قاره فعالیت می نماید و سه معدن دارد که در نقاط مختلفی هستند. یکی از این معادن در استرالیا است که در دنیا به عنوان بزرگترین فراورینماینده الماس های صورتی زیبا معروف است. ریوتینتو دایاموندز یکی از قوی ترین شرکت های الماس در کل دنیا است.

4- دبسوانا دایاموند

شرکت دبسوانا دایاموند در رتبه چهارم نهاده شده و یکی از معدود شرکت هایی است که مقرشان خارج از دنیای غرب است. مقر این شرکت در بوتسوانا است که در این کشور چهار معدن دارد. این شرکت معدنی به رشد و توسعه بوتسوانا که تا چندی قبل یکی از فقیرترین کشورهای دنیا بود، یاری نموده است. پس از شروع فعالیت دبسوانا دایاموند، شرایط بوتسوانا نیز تغییر کرد و اکنون این کشور اگرچه ثروتمند نیست اما از نرخ رشد مالی سریعی برخوردار است.

5- شرکت دومینیون دایاموند

شرکت دومینیون دایاموند در تورنتوی کانادا مستقر است و در ابتدا به نام هری وینستون دایاموند فعالیت می کرد. این شرکت که در سال 1994 فعالیتش را شروع کرد، در میان بزرگترین شرکت های الماس دنیا واقع شده است. دومینیون دایاموند معادنی در کانادا دارد و همراه با گروه ریتونیتو، معادن الماس را اداره می نماید. آنها مشترکا یکی از معروفترین معادن الماس دنیا را که دیاویک واقع در لک دو گراس است، اداره می نمایند. حق معدنکاری و مالکیت این معدن در دست دومینیون است.

6- لوکارا

ششمین شرکت الماس بزرگ دنیا در سال 2017 لوکارا بود که کانادایی است. این شرکت در فعالیت خود افت و خیز زیادی را تجربه نموده و در چند سال گذشته حدود 26 درصد ارزش خود را از دست داده است. اما به حد کافی اقبال داشته تا این ضرر را تحمل نموده و بهبود پیدا کند. دلیل تغییر ناگهانی در سرنوشت این شرکت، کشف بزرگترین الماسی بوده که تا به امروز مشاهده شده است. این شرکت بزرگترین الماس دنیا به وزن 1111 قیراط را کشف کرد که نقطه عطفی در سرنوشتش بود. این الماس به اندازه ای بزرگ بود که حتی در اسکنرهای این شرکت جای نگرفت. این شرکت الماس را به اروپا فرستاد که میزبان بازارهای الماس است و این الماس در آنجا مورد ارزیابی نهاده شد.

7- پترادایاموندز

پترادایاموندز تنها به اکتشاف الماس در نواحی جدید می پرداخت. این شرکت تنها به اکتشاف متمرکز بود اما سپس وارد بخش های دیگری مانند معدنکاری الماس و برش الماس های سخت شد. این تغییر رویکرد به تازگی رخ داده و این شرکت رتبه هشتم فهرست بهترین شرکت های الماس دنیا را تصاحب نموده است. اکنون این شرکت در حدود هشت معدن الماس سهم دارد که از میان آنها، پنج معدن پربازده ترین و بزرگترین معادن الماس کل دنیا هستند. شرکت پترادایاموندز معادنی در جنوب آفریقا دارد و در حال حاضر در فرآیند گسترش آنها واقع شده است. این شرکت همچنان در اکتشاف فعال بوده و در حال حاضر در بوتسوانا اکتشاف می نماید.

8- جم دایاموندز

جم دایاموندز هشتمین شرکت معدنی برتر دنیا است و در سراسر دنیا فعالیت دارد اما مقر اصلی این شرکت در انگلیس است. این شرکت یک الماس منحصر و بسیار بزرگ به وزن 600 قیراط را کشف کرد که یکی از بزرگترین الماس های کشف شده در 25 سال اخیر بود. جم دایاموندز پس از این واقعه یک شبه معروف شد. این شرکت معادن زیادی در سراسر دنیا دارد. معادن و لابراتوارهای زیادی در کشورهایی مانند استرالیا، آنگولا، بوتسوانا، لسوتو، جمهوری دموکراتیک کنگو و اندونزی وجود دارد.

9- آنگلوامریکن

آنگلوامریکن یکی از معروف ترین معدنکاران و فروشندگان الماس در دنیا است. این شرکت الماس یک معدنکار بزرگ سنگ های قیمتی است. این شرکت الماس های بزرگی را استخراج نموده اما شهرت دیگری هم دارد و بزرگترین فراورینماینده پلاتین در دنیا شناخته می گردد. آنگلوامریکن علاوه بر الماس و پلاتین، فلزات متعدد دیگری مانند طلا و مس نیز فراوری می نماید. این شرکت در میان شرکت هایی واقع شده است که بالاترین فراوری الماس را دارند و ثروتمندترین معادن دنیا را تحت کنترل داشته و معادنی در آفریقای جنوبی مدیریت می نماید که غنی ترین منطقه فراوری الماس در کل دنیا است. این شرکت دو مقر دارد. یکی از مقرهای این شرکت در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی و دیگری در لندن است.

10- راک وِل دایاموندز

راک وِل دایاموندز در جنوب آفریقا کار می نماید که منطقه غنی از الماس در دنیا است. با اینکه این شرکت خیلی بزرگ نیست اما پس از یک واقعه جنجالی، شهرت زیادی کسب کرد. یک گروه هولدینگ خصوصی کوشش کرد کنترل این شرکت معدنی الماس را برخلاف تمایل مدیرانش بدست گیرد. این واقعه تبلیغاتی که این شرکت احتیاج داشت را ایجاد و راک وِل دایاموندز را یک شبه معروف کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 329

به "غول های الماس در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول های الماس در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید