ماجرای رفع فیلتر تلگرام در روسیه چیست؟ ، پشت پرده توافق پاول دورف با دولت روسیه

به گزارش مجله جام جهان، تلگرام دو سال پیش، در روسیه مسدود و فیلتر شد چراکه شرکت توسعه دهنده و موسس آن، از همکاری با مقامات امنیتی این کشور سر باز زدند.

ماجرای رفع فیلتر تلگرام در روسیه چیست؟ ، پشت پرده توافق پاول دورف با دولت روسیه

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری مجله جام جهان، پیام رسان تلگرام دو سال پیش، در آوریل 2018 میلادی، در روسیه مسدود و فیلتر شد چراکه شرکت توسعه دهنده و موسس آن، پاول دوروف، از همکاری با مقامات امنیتی این کشور سر باز زدند و از تحویل اطلاعات شخصی کاربران و کدهای رمزنگاری به کار برده شده در این اپلیکیشن خودداری کردند.

در روز چهارم ژوئن، پاول دوروف از مقامات روس خواست که تلگرام را رفع فیلتر کرده و اجازه دهند 30 میلیون کاربر این پیام رسان در روسیه، به راحتی از آن استفاده کنند.

independent در گزارشی اینگونه بیان نمود که به نظر می رسد مقامات روسیه تصمیم گرفته اند تلگرام را به علت تمایل و تلاش مضاعف آن برای مبارزه و مقابله با تروریسم و افراطی گری رفع فیلتر کرده و به آن اجازه دهند بار دیگر به عرصه پیام رسان های پرطرفدار در روسیه بازشود.

همچنین سایت مدوزا از قول سازمان ارتباطات روسیه اعلام کرد که رفع فیلتر تلگرام در پی توافقی با بازپرسان فدرال صورت گرفته است.

در بیانیه این سازمان آمده است: ما از آمادگی پاول دورف برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، تمجید می کنیم.

اما برخلاف آنچه که در مورد این خبر در ساعات ابتدایی منتشر شد، مدیر تلگرام هر گونه توافقی را تکذیب کرد؛ پاول دوروف در پاسخ به توییتی پس از رفع فیلتر تلگرام در روسیه و احتمال زدوبند تلگرام با دولت روسیه برای در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی کاربران به سازمان های اطلاعاتی و امنیتی، گفته که هیچ تغییر ناگهانی و معامله پنهانی در کار نیست.

بعد از انتشار توییت مدیر تلگرام و همچنین علیرغم تبلیغات گسترده در برخی از کانال های تلگرامی کشور درباره کوتاه آمدن روسیه و برداشتن فیلترینگ تلگرام اما تایمز مسکو از پذیرش شروط روسیه توسط مدیر تلگرام خبر داده است.

دیدبان رسانه فدراسیون روسیه موسوم به Roskomnadzor بعد از توییت مدیر تلگرام اعلام کرد: سرانجام پاول دوروف برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی اعلام آمادگی کرده است و طی توافقی که با دفتر دادستان کل روسیه انجام شد مدیر این پیام رسان پذیرفته است اطلاعات شخصی مظنونین به تروریسم را در اختیار مقامات دولتی روسیه قرار دهد.

پاول دورف و نا امید شدن از آمریکا

مشکل اساسی همه دولتهایی که مخالف فعالیت تلگرام در کشورشان هستند، عدم دسترسی به اطلاعات مجرمان و تروریست ها و همچنین ارز دیجیتالی این پیام رسان است. چندی پیش نیز کمیسیون بورس آمریکا در شکایت خود از تلگرام مدعی شده این توکن ها، تفاوتی با سایر اوراق بهادار ندارند، پس قوانین اوراق بهادار در مورد آنها صادق است، اما تلگرام مراحل قانونی مرتبط را طی نکرده است. در واقع، تمام اوراق بهادار باید در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ثبت شوند، اما تلگرام این کار را انجام نداده و در نتیجه بر اساس قوانین ایالات متحده، فروش توکن های رمز ارز گرام، غیر قانونی است.

با این تفاسیر معین می شود که مدیر تلگرام طبق توافقی متعهد شده که اطلاعات کاربران را در اختیار دولت روسیه قرار دهد و چه بسا که سرورهایش را نیز به روسیه منتقل کند؛ چرا که دلیل اصلی فیلتر تلگرام در روسیه همین موضوع بود. پاول دوروف بعد از اینکه دادگاه آمریکایی که به پرونده شکایت کمیسیون بورس ایالات متحده از تلگرام رسیدگی می کرد، فروش توکن های تلگرام را به شهروندان آمریکایی ممنوع اعلام کرد، گویا به سمت توافق با دولت روسیه سوق پیدا کرده است.

گزارش از سعید پیرزاده

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 609

به "ماجرای رفع فیلتر تلگرام در روسیه چیست؟ ، پشت پرده توافق پاول دورف با دولت روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای رفع فیلتر تلگرام در روسیه چیست؟ ، پشت پرده توافق پاول دورف با دولت روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید