نظریه ای جدید درباره عنوان رمان مشهور جورج اورول

به گزارش مجله جام جهان، به گزارش خبرنگاران به نقل از شلدزگزت، اریک آرتور بلر با نام مستعار جورج اورول داستان نویس، روزنامه نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی بیشتر به خاطر دو رمان سرشناس مزرعه حیوانات و 1984 در سراسر دنیا مشهور شده است. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتاب دیگری از یک نویسنده قرن بیستمی، فروش داشته است. او همچنین با نقدهای پرشماری که بر کتاب ها نوشت، بهترین وقایع نگار فرهنگ و ادب انگلیسی قرن شناخته می گردد.

نظریه ای جدید درباره عنوان رمان مشهور جورج اورول

جورج اورول در سال 1936 با آیلین اوشاگونی شاعر و نویسنده انگلیسی ازدواج کرد که هر دو آنها در روستای محل زندگی خود شعر می گفتند. آیلین شاعر بود و بعد از ازدواج با اورول به مدرسه عالی کلیسای ساوترلند ملحق شد. درباره زندگی مشترک این زوج نویسنده کمتر نوشته شده است؛ ولی یک بیوگرافی منتشرشده در سال 2020 ادعا نموده است که اورول عنوان رمان دوم خود را از یک شعر همسرش الهام گرفته است.

بر اساس این کتاب بیوگرافی گفته می گردد آیلین دو سال قبل از ازدواج با جورج اورول در سال 1934 شعری با عنوان خاتمه قرن 1984 در مجله کلیسای ساوترلند چاپ نموده است که این شعر در پنجاهمین سالگرد این مجله منتشر شده بود. اورول رمان مشهورش را در سال 1948 نوشته و مورخان می گویند به احتمال زیاد عنوان این رمان از شعر همسرش گرفته شده است.

هرچند به گفته مورخان ادبی هیچ سند و مدرکی برای این ادعا وجود ندارد؛ ولی کلیسای قدیمی ساوترلند انگلیس یک نسخه از این شعر را در کتابخانه خود نگهداری می نماید. فیلیپ کارتیس مدیر کلیسای ساوترلند می گوید: شعر قبل از انتشار رمان اورول چاپ شده است و خیلی محتمل است که عنوان رمان نیز از عنوان شعر الهام گرفته شده باشد.

نکته جالب اینجاست که مضمون شعر نیز درباره کنترل ذهن و آزادی های فردی گفته شده است و همزمانی انتشار آنها این نظریه را تقویت می نماید. آرشیوهای مجله این کلیسا به انجمن ادبی شهر واگذار شده است. آیلین در سال 1945 از جهان رفت و رمان مشهور جورج اورول نیز در سال 1949 منتشر شد.

اورول در این کتاب، آینده ای را برای جامعه به تصویر می کشد که در آن خصوصیاتی همچون تنفر نسبت به دشمن و علاقه شدید نسبت به برادر عظیم وجود دارد. در جامعه تصویرشده ، آزادی های فردی و حریم خصوصی افراد به شدت توسط قوانین حکومتی پایمال می شوند؛ به نحوی که حتی صفحات نمایش در خانه ها از شهروندان جاسوسی می نمایند.

شهروندان در این جامعه مجبورند همواره با چهره ای سرشار از خوش بینی و لبخند به این صفحات نمایش نگاه نمایند، تا کوچکترین شک و تصور نادرستی که نشان دهنده هرگونه نارضایتی فرد باشد، برای نمایندگان حکمرانان پشت صفحات نمایش ایجاد نگردد؛ چرا که در غیر این صورت مورد غضب حکمرانان قرار می گیرند.

قهرمان داستان اورول در کشور اوشیانا و در جامعه ای زندگی می نماید که به سه طبقه مجزا تقسیم شده است: طبقه کارگر، اعضای عادی حزب و اعضای رده بالای حزب. او عضو عادی حزب است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1182

به "نظریه ای جدید درباره عنوان رمان مشهور جورج اورول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظریه ای جدید درباره عنوان رمان مشهور جورج اورول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید