هر روز چند وعده میوه باید بخوریم؟

به گزارش مجله جام جهان، باشگاه خبرنگاران/ یک تحلیل بزرگ شامل 16 مطالعه علمی نشان داده است که برای حفظ سلامت بدن روزانه چه میزان میوه باید استفاده کرد.

هر روز چند وعده میوه باید بخوریم؟

میوه بخش بسیار مهمی از یک رژیم غذایی سالم است. در واقع رژیم هایی که مقدار زیادی از میوه ها را در خود دارند، نوعی فایده، برای سلامتی دارند، از جمله پایین آمدن ریسک بسکمک از بیماری ها. با این شرایط بعضی از افراد نگران قند میوه هستند و تردید دارند که خوردن زیاد میوه برایشان مضر است یا خیر.

مواد مغذی میوه ها بسیار متفاوت است، اما به هر حال همه آن ها دارای مواد مغذی مهم هستند. میوه، ویتامین ها و مواد معدنی بسیار زیادی دارد که شامل ویتامین ث، پتاسیم و اسیدفولیک می شود؛ مغذی هایی که بیشتر افراد به اندازه کافی، آن ها را دریافت نمی کنند. میوه فیبر فراوانی هم دارد که بسیار مفید است.

به این دلیل است که میوه های گوناگون، مواد مغذی متفاوتی دارند بسیار مهم است که برای بهره بردن از تمام فوایدشان، از انواع میوه ها مصرف کنیم.

ضمناًً، چون میوه ها کالری نسبتاً کمتری دارند، انتخاب خوبی برای آن هایی است که قصد کاهش وزن دارند. همین طور ظرفیت آب و فیبر بالای میوه ها باعث می شود به شما احساس سیری دست بدهد. پس می توانید آن قدر میوه بخورید که احساس سیری و رضایت کنید، بدون اینکه کالری زیادی وارد بدنتان شود.

اصول خوردن میوه آیا میوه برای افراد مبتلا به دیابت خوب است؟

دستورالعمل های جدید غذایی توصیه می کنند افراد مبتلا به دیابت، 2 تا 4 وعده در روز میوه مصرف کنند که همان میزان توصیه شده برای همه افراد دیگر است. مطالعات نشان داده است میوه ای که به طور کامل مصرف شود، اثر خیلی کمتری بر قند خون دارد. ضمناًً فیبر فراوان موجود در میوه باعث کم شدن سرعت جذب قند در خون می شود و کنترل قند خون را بهبود می بخشد. میوه ها حاوی پلی فنول هستند که ثابت می شود قند خون را کنترل شود. یک فایده دیگر میوه برای دیابتی ها این است که مصرف میوه و سبزی باعث کم شدن سطح استرس اکسیداتیو و التهاب در مبتلایان به دیابت می شود.

در مورد آن هایی که تحت رژیم کم کربوهیدرات هستند چطور؟

به رژیمی که روزانه 100 تا 150 گرم کربوهیدرات داشته باشد رژیم کم کربوهیدرات گفته می شود. اما بعضی از افراد، رژیم کتوژنیک را انتخاب می کنند که روزانه کمتر از 50 گرم کربوهیدرات دارد، رژیم کتوژنیک فراتر از استاندارد های رژیم کم کربوهیدرات است.

یک تکه متوسط میوه دارای 15 تا 30 گرم کربوهیدرات است، پس مقدار میوه ای که باید بخورید بستگی به این دارد که قرار است روزانه چند گرم کربوهیدرات مصرف کنید. به این ترتیب در رژیم کتوژنیک نمی توان روی میوه ها چندان حساب کرد. البته این بدان معنا نیست که رژیم کتوژنیک رژیم خوبی نیست، اما در حقیقت پیروی از این رژیم به شما کمک می کند وزن کم کنید و حتی برای مبارزه با بیماری های گوناگون مفید است.

در میان تمام میوه ها، انواع توت کمترین کربوهیدرات را دارند بنابراین اگر می خواهید کربوهیدرات کمتری مصرف کنید می توانید سراغ تمشک، توت سیاه، تمشک آبی و توت فرنگی بروید.

آیا می توانیم به وفور میوه بخوریم؟

وقتی میوه ای را کامل می خورید، به سختی می توانید زیاد بخورید. چون میوه ها آب و فیبر زیادی دارند که باعث می شود واقعاً سیرکننده باشند، پس به همین خاطر، بعد از خوردن کمی میوه احساس سیری خواهید کرد. پس عملاً امکانپذیر نیست که هر روز مقدار زیادی میوه بخورید. با وجود اینکه خوردن مقادیر زیاد از میوه هر روز، تقریباً ناممکن است، اما چند تحقیق اجرا شده که تأثیرات خوردن 20 وعده میوه هر روز را مورد بررسی قرار داده است. در یک مطالعه، 10 نفر به مدت دو هفته هر روز 20 وعده میوه خوردند و هیچ تأثیر بدی را تجربه نکردند.

در تحقیقی دیگر، 17 نفر به مدت چند ماه، هر روز 20 وعده میوه خوردند و آن ها هم اثر نامطلوبی را مشاهده کردند. محققان حتی فوایدی را هم در این پژوهش ها دیدند. هر چند این مطالعات در ابعاد کوچک انجام شدند، اما دلیل و شواهدی ارائه کردند که ثابت می کند هر مقداری که دوست دارید می توانید میوه بخورید.

توصیه کلی برای مصرف میوه ها و سبزی ها، حداقل 400 گرم در روز یا 5 وعده 80 گرمی است. یک وعده 80 گرمی معادل یک تکه کوچک میوه، تقریباً به اندازه یک توپ تنیس است. این توصیه از این حقیقت ناشی می شود که خوردن 55 وعده میوه و سبزی در روز، احتمال مرگ ناشی از بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان را کم می کند.

یک تحلیل بزرگ شامل 16 مطالعه علمی نشان داده که خوردن بیشتر از 5 وعده میوه در روز، چیزی بر مزایای آن اضافه نمیکند.

منبع: همگردی
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 456

به "هر روز چند وعده میوه باید بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر روز چند وعده میوه باید بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید