وزارت خارجه آمریکا: تیم مذاکره کننده این هفته به وین بازمی گردد

به گزارش مجله جام جهان، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعلام خبر بازگشت تیم مذاکره کننده این کشور به وین برای از سرگیری گفت وگوهای احیای برجام، گفت واشنگتن از بازگشت متقابل به تعهدات استقبال می کند.

وزارت خارجه آمریکا: تیم مذاکره کننده این هفته به وین بازمی گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از بازگشت تیم مذاکره کننده این کشور به وین برای دور جدید گفت وگوها برای احیای توافق هسته ای ایران خبر داد.

پورتر طی نشست خبری روزانه درباره فرایند گفت وگوهای وین توضیح داد: در یک ماه قبل، هیأت آمریکایی به سرپرستی رابرت مالی، رویکردهای جدی را درباره گام هایی که ایران و آمریکا باید برای بازگشت متقابل [به برجام] بردارند، بررسی کرد. البته، هیأت آمریکایی این هفته برای دور بعدی مذاکرات به وین سفر می کند.

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، وی با طفره رفتن از پاسخ به سوالی درباره اینکه مذاکره بر سر تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی هم در گفت وگوهای هسته ای وین گنجانده شده، گفت: من در موقعیتی نیستم که هیچ جزئیات خاصی در این باره کنم. اما باید بگویم که ما از بازگشت متقابل به پایبندی به برجام استقبال می کنیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه گفت وگوهای وین چقدر طول خواهد کشید، گفت: ما زمان بندی خاصی برای آن نداریم.

پورتر در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه قطعا تیم مذاکره کننده آمریکایی بعد از بازگشت به وین، گزینه هایی از جمله تسهیل تحریم های ایران را بررسی خواهد کرد، اضافه کرد: البته که پیشرفت هایی هم حاصل شده است. ما نه در حال وقت تلف کردن هستیم نه تعجیل می کنیم.

علی رغم آن که دولت بایدن برای بازگشت به برجام ابراز تمایل کرده اما دولت جدید آمریکا نیز همچون دولت قبلی این کشور همچنان سیاست های مشابهی را در قبال ایران دنبال می کنند و بازگشت ایران به تعهدات کامل برجامی را به عنوان پیش شرط لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی مشخص کرده اند اما مقام های ایران بارها تأکید کرده اند که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید تمامی تحریم ها علیه ایران را لغو کند.

در دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که هفتم اردیبهشت ماه در وین برگزار شد، حاضران تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد و گروه کارشناسی سوم با عنوان گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

پیش از این، میخائیل اولیانوف کننده روسیه در سازمان های بین المللی با نادرست خواندن برخی اظهار نظرها مبنی بر فروپاشی مذاکرات احیای برجام در وین، تاکید کرد در واقعیت این گفت وگوها در حال پیشرفت است. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1204

به "وزارت خارجه آمریکا: تیم مذاکره کننده این هفته به وین بازمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه آمریکا: تیم مذاکره کننده این هفته به وین بازمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید