تأسف اتحادیه اروپا از لغو معافیت های برجامی توسط آمریکا

به گزارش مجله جام جهان، یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز آدینه بار دیگر از تصمیم آمریکا برای لغو معافیت های مربوط به همکاری های هسته ای با ایران انتقاد کرد.

تأسف اتحادیه اروپا از لغو معافیت های برجامی توسط آمریکا

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پیتر استاتو، سخنگوی اتحادیه اروپا روز آدینه از تصمیم دولت آمریکا برای لغو معافیت های تحریمی مربوط به همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران ابراز تأسف کرد.

استانو در مصاحبه با پایگاه NewEurope گفت اتحادیه اروپا عمیقاً از تصمیم دولت ترامپ برای لغو سه معافیت ناظر بر پروژه های مرتبط با برنامه هسته ای ایران متأسف است.

این سخنگوی اتحادیه اروپا توضیح داد: ما عمیقاً از تصمیم آمریکا برای انتها دادن به معافیت های تحریمی ناظر بر پروژه های هسته ای مرتبط با برجام در ایران از جمله پروژه نوسازی [رآکتور] اراک متأسفیم.

وی در ادامه گفت: همکاری با ایران در پروژه های کلیدی هسته ای به ما اجازه می دهد اطمینان حاصل کنیم که تأسیساتی مانند اراک هرگز قابل استفاده برای اهداف غیرهسته ای نیستند.

سخنگوی اتحادیه اروپا در ادامه با یادآوری اینکه مسئول سیاست خارجی این اتحادیه نقش ویژه ای به عنوان هماهنگ کننده جلسات کمیسیون مشترک برجام دارد گفت: ما با تمامی طرف ها و شریکانمان برای رایزنی درباره گام های بعدی در تماس هستیم.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روز پنجشنبه از این اقدام دولت آمریکا انتقاد نموده بود. او در نشست شورای امنیت ملی در مورد روابط اروپا و سازمان ملل متحد، درباره برجام گفت: این توافق بهترین روش و تنها روش برای حصول اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.

وی در ادامه گفت: به همین دلیل است که من از تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت های تحریمی مربوط به پروژه های هسته ای مرتبط با برجام ابراز تأسف می کنم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اضافه کرد: این اقدام حصول اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هتسه ای ایران را برای جامعه بین المللی دشوارتر می نماید.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه در بیانیه ای گفت دولت ترامپ میخواهد به سیاست صدور معافیت های تحریمی برای روسیه، چین و شرکت های اروپایی جهت همکاری با برنامه هسته ای ایران انتها دهد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی که جزئیات بیشتری دارد نوشته دولت ترامپ معافیت های تحریمی ناظر بر همکاری های بین المللی برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، تأمین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف شده و پسماند رآکتور هسته ای را تمدید ننموده است.

روزنامه واشنگتن پست اما مدعی شده بود که دولت ترامپ معافیت جداگانه ای که قبل از حصول برجام صادر می شده و مربوط به همکاری های بین المللی در نیروگاه اتمی بوشهر است را به مدت 90 روز تمدید خواهد نمود.

همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران، یکی از بندهای توافق هسته ای سال 2015 با گروه 1+5 است. بر این اساس، دولت آمریکا معافیت هایی را برای بعضی از تحریم های یکجانبه مربوط به صادرات اقلام قابل استفاده در برنامه هسته ای به ایران، صادر کرد. این معافیت ها تا قبل از اعلام اخیر پامپئو هر بار تمدید شده بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 569

به "تأسف اتحادیه اروپا از لغو معافیت های برجامی توسط آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأسف اتحادیه اروپا از لغو معافیت های برجامی توسط آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید