خبرنگاران تحلیلگر آمریکایی:قدرت های شرقی برنده پس از کرونا خواهند بود

به گزارش مجله جام جهان، نیویورک- خبرنگاران- عضو اندیشکده بنیاد خاورمیانه قدرت های شرقی را برنده معادلات جهان پس از کرونا نامید و گفت جهان، رفتار آمریکا در بحران کووید-19 و ادامه تحریم های ضدانسانی آن را از خاطر نخواهد برد.

خبرنگاران تحلیلگر آمریکایی:قدرت های شرقی برنده پس از کرونا خواهند بود

جورجو کافییرو روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگاران اضافه نمود ادامه فشار آمریکا به ایران در دوران اوج شیوع ویروس کرونا، بیش از گذشته تهران را به پکن و مسکو نزدیک خواهد کرد.

وی در پاسخ به اینکه تلاش نمایندگان کنگره برای برداشتن تحریم های ایران را چگونه ارزیابی می کند، گفت: نظر نمایندگان کنگره این است که برداشتن تحریم ها برای کمک به ایران به منظور تلاش برای مهار ویروس کرونا اهمیت دارد اما دولت ترامپ انعطافی نشان نمی دهد.

مدیر اجرایی اندیشکده تحلیل کشورهای خلیج ادامه داد: به باور مقام های دولت ترامپ شیوع کووید-19 نباید بهانه ای برای کاستن از فشار تحریم هایی شود که از سال 2019 بر ایران تحمیل شده است.

کافییرو پیش بینی کرد: به نظر من این موضوع تبدیل به نقطه اختلاف میان ترامپ و رقیبش در حزب دموکرات خواهد شد. این مساله تا همین جا هم شکافی در میان نخبگان سیاسی آمریکا به وجود آورده است اما دولت ترامپ فکر می کند که تحریم ها در حال اثر گذاری است و سیاست خود را نمی خواهد تغییر بدهد.

وی آخرین تحولات را در خصوص موضع اتحادیه اروپا و عملیاتی کردن اینستکس، مهم دانست و گفت: این کار دارای پیامدهای بااهمیتی می تواند باشد. به نظر من، این کار نشان تازه ای از ادامه واگرایی میان ایالات متحده و اروپایی ها در جهانی است که به طور فزاینده چند قطبی می شود.

عضو اندیشکده بنیاد خاورمیانه ادامه داد: کووید-19 به طور بی سابقه ای این واقعیت ها را آشکار می کند. همیشه به یاد خواهیم داشت که چگونه بر خلاف آمریکا، چینی ها، روس ها و کوبایی ها به مبارزه علیه کووید-19 در ایتالیا کمک کردند.

کافییرو اضافه نمود: از سوی دیگر اروپایی ها نشان می دهند که خط مستقلی از آمریکا در پیش گرفته اند و به ترامپ اجازه نخواهند داد که فشار حداکثری آن از اجرایی کردن اینستکس جلوگیری کند و مانع از کمک آنها به ایران در مبارزه با این بیماری خوفناک شود.

چند قطبی شدن جهان پس از کرونا

وی در پاسخ به اینکه پیامدهای شیوع کرونا برای ایالات متحده در داخل و خارج چه خواهد بود، گفت: پیامدهای آن بسیار زیاد است. این بیماری یک تغییر پارادایم عظیم است و تاثیر عظیم بر نگره کشورها به قدرت های عظیم جهان همچون ایالات متحده، چین و روسیه خواهد داشت.

عضو اندیشکده بنیاد خاورمیانه شرح داد: حتی بعد از اینکه واکسن این بیماری ساخته شود، بسکمک از کشورها در این جهان به یاد خواهند داشت که کشورها چه رفتاری در اوج بحران شیوع این بیماری از خود نشان دادند.

کافییرو گفت: به نظرم، ایران بیش از گذشته به شرق، یعنی روسیه و چین گرایش خواهد یافت و چشم انداز هرگونه بهبود رابطه با آمریکا را تیتره تر خواهد کرد. این نه تنها نتیجه خارج شدن ترامپ از برجام، بلکه نتیجه واکنش دولت ترامپ به شیوع این بیماری در ایران است.

وی یادآور شد: باید به خاطر داشت که بحران رهبری دولت ترامپ نه تنها در داخل که در سطح بین المللی بازتاب داشته است و اعتبار آمریکا را به عنوان یک رهبر جهانی بیش از پیش زیر سوال خواهد برد. چین و روسیه از این شرایط خلاء رهبری در واشنگتن و اشتباهات راهبردی آن بهره برداری بیشتری خواهند کرد. کووید-19 با سرعت بیشتری به چند قطبی شدن جهان منجر خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 465

به "خبرنگاران تحلیلگر آمریکایی:قدرت های شرقی برنده پس از کرونا خواهند بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تحلیلگر آمریکایی:قدرت های شرقی برنده پس از کرونا خواهند بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید