ویروس جدید کرونا سلول های قلب را آلوده می کند

به گزارش مجله جام جهان، محققان با استفاده از سلول های عضلات قلب موش که با فناوری سلول های بنیادی تولید شده اند، نشان دادند ویروس SARS-CoV-2 توانایی آلوده کردن سلول های قلب را به طور مستقیم دارد.

ویروس جدید کرونا سلول های قلب را آلوده می کند

به گزارش مجله جام جهان از ایرنا، با وجود این که بسیاری از بیماران کووید 19 دچار عوارض قلبی می شوند، علت این امر هنوز به طور کامل معین نشده است.

پیش از این بیماری های قلبی مزمن، التهاب و کمبود اکسیژن ناشی از آلودگی به ویروس به عنوان برخی از عوامل بروز عوارض قلبی معرفی شده اند اما تا به امروز مستندات علمی در رابطه با توانایی ویروس

SARS-CoV-2 در آلوده سازی مستقیم سلول های قلب وجود نداشته است.

این تحقیقات که توسط محققان مرکز پزشکی Cedars-Sinai در آمریکا اجرا شده، نشان داد ویروس کرونا علاوه بر آلوده سازی سلول های قلب قادر است به سرعت درون این سلول ها تولیدمثل کند. همچنین معین شد قدرت ضربان سلول های قلب در مدت 72 ساعت پس از آلودگی به ویروس دستخوش تغییر می شود.

علاوه بر این، با استفاده از سلول های قلب تولیدشده از سلول های بنیادی انسان معین شد آلودگی این سلول ها به ویروس کرونا موجب تغییر توصیف ژنی آن ها می شود.

این شرایط نشان می دهد که سلول های واقعی قلب انسان قابلیت آلوده شدن توسط ویروس را دارند و به محض وقوع این رخداد، مکانیزم های دفاعی درونی سلول فعال می شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 638

به "ویروس جدید کرونا سلول های قلب را آلوده می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس جدید کرونا سلول های قلب را آلوده می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید