بلایی که کرونا بر سر ریه ها می آورد

به گزارش مجله جام جهان، محققان با ابتلای عمدی سلول های انسانی به ویروس کرونا، نشان دادند که چگونه این ویروس می تواند ظرف چند ساعت ریه ها را آلوده نموده و از بین ببرد.

بلایی که کرونا بر سر ریه ها می آورد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، اگر دانشمندان بدانند که ویروس کووید 19 طی چند ساعت اول آلوده شدن دقیقا چه تاثیری در سلول های ریه ما دارد آیا آن ها می توانند از این اطلاعات برای یافتن دارو هایی استفاده نمایند که فرایند تکثیر ویروس را قبل از آغاز کامل آن مختل کند؟ این کشف که چندین داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا از جمله دارو های اصلی برای مقابله با سرطان، می توانند ویروس کرونا را متوقف نمایند، نشان می دهد که جواب مثبت است.

تیمی از محققان دانشگاه بوستون در تحقیقی همزمان ده ها هزار سلول ریوی انسان را به ویروس کووید 19 آلوده کردند و سپس دقیقا آنچه را که در چند لحظه اول پس از عفونت در تمام آن سلول ها اتفاق می افتد، ردیابی کردند.

به نظر می رسید که این مسئله به اندازه کافی پیچیده نبوده است. نتیجه این تحقیق جامع ترین نقشه را از تمام فعالیت های مولکولی در هنگام گسترش ویروس کرونا در داخل سلول های ریه نشان می دهد؛ آن ها همچنین کشف کردند که حداقل 18 داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا وجود دارد که به طور بالقوه می توانند برای مقابله با عفونت های کووید 19 بلافاصله پس از آلوده شدن فرد مورد استفاده قرار گیرند. به طور تجربی، پنج مورد از این دارو ها بیش از 90 درصد ویروس کرونا را در سلول های ریه انسان کنترل می نمایند.

به گفته محققان اگر چه واکسن های کووید 19 در حال استفاده هستند، اما احتمالا این یک سال زمان می برد تا به منظور ایجاد ایمنی گله ای همه افراد واکسینه شوند و هیچ تضمینی وجود ندارد که فرمولاسیون فعلی واکسن در آینده موثر باشند، زیرا ممکن است این ویروس با گذشت زمان دچار جهش های جدید گردد. مداخلات درمانی موثرتر و به موقع می توانند به کاهش تعداد کلی مرگ و میر مربوط به بیماری کووید 19 یاری نمایند.

الک مولبرگر یکی از محققان ارشد این مطالعه و یک ویروس شناس می گوید آنچه این تحقیقات را غیرمعمول می نماید این است که این مطالعات در ساعت اولیه آلوده شدن به ویروس اجرا شده است در صورتی که معمولا افراد با گذشت روز ها از زمان ابتلا، به مراکز درمانی مراجعه می نمایند و فرایند بسیار ترسناکی است مشاهده اینکه چگونه این ویروس حین ورود به بدن به سلول آسیب می رساند.

اندرو امیلی یکی دیگر از محققان ارشد مطالعه می گوید قابل توجه ترین جنبه این است که چگونه بسیاری از راستا های مولکولی تحت تاثیر ویروس قرار می گیرند. ویروس ها نمی توانند خودشان را تکثیر نمایند، زیرا فاقد ماشین آلات مولکولی برای فراوری پروتئین ها هستند، به همین دلیل آن ها برای ربودن ماشین داخلی سلول ها و استفاده از آن ها برای انتشار مواد ژنتیکی خود به آلودگی سلول ها اعتماد می نمایند.

امیلی می گوید هنگامی که ویروس کرونا قدرت را به دست می گیرد، فرآیند های متابولیک سلول ها را کاملا تغییر می دهد و حتی در عرض سه تا شش ساعت پس از ابتلا به غشای هسته ای سلول آسیب می رساند که به نظر تیم تعجب آور است؛ از سوی دیگر به گفته مولبرگر سلول های آلوده به ویروس کشنده ابولا هیچ تغییر ساختاری واضحی در اوایل زمان آلودگی نشان نمی دهند و حتی در مراحل آخر، غشای هسته ای هنوز سالم است.

غشایی که هسته را احاطه نموده است بیشتر اطلاعات ژنتیکی سلول را در اختیار دارد و عملکرد های سلولی طبیعی را کنترل و تنظیم می نماید. با به خطر افتادن هسته سلول توسط کووید 19، به سرعت به طرز نامطلوبی فرایند کلی سلول تغییر می نماید. در محاصره، سلول هایی که به طور معمول در حفظ تبادل ضروری اکسیژن و دی اکسید کربن که هنگام تنفس اتفاق می افتد، نقش دارند، می میرند.

با مرگ سلول ها، آن ها سیگنال هایی را نیز منتشر می نمایند که باعث افزایش التهاب و ایجاد یک فعالیت بیولوژیکی می گردد که مرگ سلول را تسریع نموده و در نهایت منجر به ذات الریه، ناراحتی حاد تنفسی و نارسایی ریه گردد.

این تیم از تخصص ارگانوئید CReM برای رشد سلول های کیسه هوای ریه انسان، نوعی سلول که در داخل ریه ها واقع شده است، استفاده کرد.

نگهداری و رشد سلول های کیسه هوا و استخراج مستقیم آن ها از بیماران برای اهداف تحقیق سخت است، به همین دلیل بسیاری از تحقیقات ویروس کرونا تا به امروز به استفاده از سلول های سهل الوصول تری مانند سلول های کلیوی میمون ها متکی بوده است.

مشکل این است که سلول های کلیوی میمون ها همان واکنش سلول های ریه انسان را در برابر ویروس کرونا نشان نداده و آن ها را به یک مدل ضعیف برای مطالعه ویروس تبدیل می نماید و اطلاعات به دست آمده از آن ها به راحتی به یافته های کلینیکی برای درمان بیماران انسانی تبدیل نمی گردد.

رمدیسیویر چه زمان می تواند در درمان کووید 19 موثر باشد؟

در مطالعه اخیر دیگری که با استفاده از مهندسی سلول های ریه انسانی CReM اجرا شده است، تیم تحقیق تأیید کرد که داروی رمدیسیور در مبارزه با ویروس موثر است، هرچند این نیز راهکار مناسبی برای کنترل التهاب کووید 19 نیست.

رمدیسیور، یک ضد ویروس پرکاربرد است که قبلا در بیماران ویروسی کرونا به صورت بالینی استفاده شده است. این دارو در ساعات اولیه ابتلا می تواند ویروس را مهار کند، اما در صورت پیشرفت بیماری نمی تواند جان انسان را نجات دهد و احتیاج به دستگاه تنفس مصنوعی است.

مشاهده اینکه ویروس کرونا چقدر استادانه سلول های انسان را فرماندهی و آن ها سرنگون می نماید تا کار تکثیر ژنوم ویروسی را انجام دهد، محققان را یاد یک مهاجم مرگبار دیگر انداخت.

مولبرگر می گوید: من تعجب کردم که شباهت های زیادی بین سلول های سرطانی و سلول های آلوده به کووید 19 وجود دارد. این تیم تعدادی از دارو های سرطانی را به عنوان بخشی از مطالعه خود آنالیز نموده و دریافت که چندین مورد از آن ها قادر به جلوگیری از تکثیر ویروس هستند. سلول های سرطانی مانند ویروس ها می خواهند ژنوم خود را تکثیر نموده و بار ها و بار ها تقسیم شوند. برای انجام این کار آن ها احتیاج به فراوری پیریمیدین زیادی دارند که یک عنصر اساسی برای فراوری مواد ژنتیکی است. قطع فراوری پیریمیدین با استفاده از داروی سرطانی که برای این منظور ساخته شده است، همچنین مانع ساخت ژنوم کووید 19 می گردد. اما مولبرگر هشدار می دهد که دارو های سرطانی معمولا عوارض جانبی زیادی دارند. آیا ما واقعا می خواهیم از این مواد سنگین در برابر ویروس استفاده کنیم؟ او می گوید برای سنجش موافقان و مخالفان چنین رویکردی، به مطالعات بیشتری احتیاج است.

چگونه پس از ابتلا به کرونا فرایند بهبود ریه ها را سرعت دهیم؟

دانشمندان معتقدند آنچه برای پزشکان و دانشمندان آشکار شده است درک مهم بودن زمان بندی است. هنگامی که یک فرد از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می نماید، برای انجام اقدامات لازم، آن ها دچار محدودیت می شوند، بنابراین زمان بندی و شناسایی اولیه مداخله بسیار مهم است و می تواند در درمان و بهبود مبتلایان حیاتی باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1012

به "بلایی که کرونا بر سر ریه ها می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که کرونا بر سر ریه ها می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید