پاسخ به چند پرسش درباره تزریق دُز سوم واکسن کرونا

به گزارش مجله جام جهان، تهران (پانا) - رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیحاتی درباره نحوه دریافت دز سوم واکسن کرونا ارائه کرد.

پاسخ به چند پرسش درباره تزریق دُز سوم واکسن کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر محسن زهرایی درباره شرایط تزریق دز سوم واکسن به افراد بالای 60 سال و فراخوان داده شده در این باره، گفت: افراد بالای 60 سالی که در نوبت اول و دوم واکسن غیرفعال شده کووایران برکت و سینوفارم دریافت کردند و چهار ماه از تزریق دز دومشان گذشته باشد، مشمول این طرح هستند و پس از مراجعه به مراکز مجددا همان نوع واکسن را در دز سوم دریافت خواهند کرد.

وی گفت: فعلا برای سایر پلتفرم های واکسن ها (پروتئین نوترکیب، آدنوویروس و...) دستورالعمل تزریق دوز سوم نداریم و هر زمان لازم باشد دستورالعمل در این زمینه هم ابلاغ خواهد شد.

زهرایی اضافه نمود: واجدین شرایط همچون دریافت دز دوم واکسن می توانند با در دست داشتن کارت واکسن و مدارک شناسایی به مراکز واکسیناسیون مراجعه نمایند (ترجیحا مرکزی که دز یک و دو را تزریق کردند) و نوبت سوم را هم دریافت نمایند.

زهرایی با تاکید بر اینکه دز یادآور واکسن با دز سوم فرق دارد، بیان نمود: دز سوم هم مانند دز دوم جزئی از فرایند واکسیناسیون است و تعیین شده است که این واکسن ها برای اینکه حداکثر اثربخشی را داشته باشند، باید دز سومشان هم در گروه یاد شده تزریق گردد.

وی ادامه داد: اما دز بوستر یا یادآور اکنون برای کادر درمان و کارکنان مراکز تجمعی مانند کارکنان آسایشگاه های سالمندان بدون محدودیت سنی و شش ماه پس از دریافت دز دوم تزریق می گردد و این افراد می توانند بدون در نظر گرفتن نوع واکسن تزریق شده در نوبت اول و دوم، واکسن بوستر را انتخاب نمایند.

وی در ادامه اظهار کرد: تا به امروز نزدیک به 130 هزارنفر دز سوم واکسن کرونا را دریافت کردند.

او درخصوص تزریق دز سوم واکسن به سالمندان، معلولین و جانبازان ساکن در آسایشگاه ها، گفت: در این زمینه هم مکاتبات با دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است و با هماهنگی بهزیستی در حال اجرا است.

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن پاستوکووک پلاس، اظهار کرد: دز سوم این واکسن فقط برای گروه سنی بالای 18 احتیاج است و کسانی که نوبت اول و دوم پاستوکووک را دریافت نمایند دوز سوم آن را هم دریافت می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1457

به "پاسخ به چند پرسش درباره تزریق دُز سوم واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به چند پرسش درباره تزریق دُز سوم واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید