چه وقت دچار کمبود پتاسیم می شویم؟

به گزارش مجله جام جهان، نمناک/ پتاسیم یک ماده غذایی اساسی است که بدن برای طیف وسیعی از عملکردها از جمله حفظ ضربان قلب احتیاج دارد. کمبود شدید پتاسیم را هیپوکالمی و پتاسیم بیش از حد را هایپرکالمی می نامند. هیپوکالمی زمانی رخ می دهد که سطح پتاسیم یک شخص کم تر از 3.6 لیتر در هر لیتر باشد.

چه وقت دچار کمبود پتاسیم می شویم؟

کمبود پتاسیم ممکن است در صورتی رخ دهد که فرد پتاسیم کافی را از رژیم غذایی خود دریافت نکند یا به وسیله اسهال و یا استفراغ طولانی دفع گردد. نشانه ها به مقدارکمبود پتاسیم بستگی دارند اما شامل فشار خون بالا، یبوست، مسائل کلیوی، ضعف عضلانی، خستگی و ...هستند. 98 درصد پتاسیم داخل سلول ها ذخیره می گردد و کوچکترین تغییر در سطح پتاسیم روی اعصاب و ماهیچه های قلب تأثیر می گذارد. کلیه عضو اصلی کنترل پتاسیم در بدن است که پتاسیم اضافه را به وسیله ادرار دفع می نماید. سطح پتاسیم در بدن 3.5 تا 5 میل در هر لیتر است. در این مقاله بعضی از نشانه های کمبود پتاسیم ،تشخیص، درمان، و منابع غذایی پتاسیم را بیان می کنیم.

نشانه های کمبود پتاسیم در بدن

یبوست

کمبود پتاسیم تاثیراتی منفی روی هضم می گذارد و باعث نفخ شکمی و گرفتگی عضلات می گردد. پتاسیم نقش مهمی در تقویت پیغام ها از مغز به ماهیچه ها و تنظیم انقباضات ماهیچه بازی می نماید. کمبود پتاسیم می تواند بر ماهیچه های روده ها تاثیر بگذارد و جهت غذا و مواد زائد را کند سازد این اثر در روده ها می تواند باعث یبوست و نفخ گردد.

ضعف ماهیچه ای

کمبود پتاسیم می تواند بر دیگر ماهیچه های بدن تاثیر بگذارد، از جمله پاها و بازوها که می تواند منجر به ضعف عضلانی و دل درد گردد. یک فرد مقادیر کمی از پتاسیم را به وسیله عرق از دست می دهد، به همین دلیل است که عرق شدید ناشی از فعالیت فیزیکی زیاد یا بودن در آب و هوای گرم اغلب می تواند منجر به ضعف و یا درد ماهیچه گردد.

احساس نفخ شکم در همه اوقات

وقتی بدن با کمبود پتاسیم روبرو گردد تنظیم سطح سدیم سخت می گردد و احساس نفخ شکم ایجاد می گردد.

مسائل تنفسی

هیپوکالمی شدید می تواند منجر به مسائل تنفسی گردد. تنفس نیازمند استفاده از چندین ماهیچه به خصوص دیافراگم است. اگر میزان پتاسیم در بدن یک فرد بسیار کم گردد، این ماهیچه ها ممکن است به درستی کار ننمایند و فرد ممکن است به سختی نفس عمیق بکشد و یا ممکن است احساس خفگی کند.

فشارخون بالا

سطح پایین پتاسیم با افزایش فشار خون، به ویژه در افرادی که نمک زیاد مصرف می نمایند همراه است. پتاسیم نقش مهمی در تسکین رگ های خونی دارد که به کاهش فشار خون فرد یاری می نماید.

پتاسیم همچنین به تعادل سطح سدیم در بدن یاری می نماید. رژیم غذایی حاوی سدیم بالا دلیلی مشترک بر فشار خون بالا است. پزشکان اغلب توصیه می نمایند که افراد مبتلا به فشار خون بالا مصرف سدیم را کاهش و دریافت پتاسیم را افزایش دهند.

ضربان قلب نامنظم

هیپوکالمی نشانه دیگر اختلال شدید ضربان قلب نامنظم است. پتاسیم نقش مهمی در تنظیم انقباضات هر ماهیچه از جمله ماهیچه قلب بازی می نماید.

سطح بسیار پایین پتاسیم در بدن می تواند منجر به ضربان قلب نامنظم مانند ضربان قلبی که به طور نابهنجاری آهسته ، تاکی کاردی بطنی گردد. اگر فرد تحت درمان قرار نگیرد، این شرایط می تواند مهلک باشد.پزشکان می توانند با استفاده از الکتروکاردیوگرام ضربان قلب نامنظم را تشخیص دهند.

خستگی

یکی دیگر از نشانه های کمبود پتاسیم خستگی است. پتاسیم یک ماده غذایی لازم است که در تمام سلول ها و بافت های بدن موجود است. وقتی میزان پتاسیم کاهش می یابد، این امر می تواند به طور قابل توجهی بر گستره وسیعی از عملکردهای بدنی تاثیر بگذارد که منجر به سطح انرژی پایین و خستگی جسمی و ذهنی می گردد.

پر ادراری

کلیه ها مسئول از بین بردن مواد زائد و تنظیم مایعات و الکترولیت نظیر سدیم و پتاسیم در خون است. آن ها این کار را با عبور ضایعات و الکترولیت اضافی در ادرار انجام می دهند.

هیپوکالمی متوسط تا شدید در توانایی کلیه ها برای تعادل مایعات و سطوح الکترولیت در جریان خون تداخل ایجاد می نماید که منجر به دفع ادرار می گردد.

فلج عضلانی

افرادی که مبتلا به هیپوکالمی شدید هستند می توانند فلج عضلانی را تجربه نمایند. وقتی میزان پتاسیم در بدن خیلی پایین است، ماهیچه ها قادر به منقبض شدن صحیح نیستند و ممکن است روی هم رفته کار را متوقف نمایند.

مور مور شدن بدن

پتاسیم به تقویت اعصاب یاری میکند و گاهی اوقات به علت کمبود پتاسیم عصبانیت و احساس رنجش را تجربه می کنید.

مصرف پتاسیم بیش از حد

پتاسیم خیلی زیادی می تواند باعث هایپرکالمی گردد. این در افرادی که رژیم های غذایی متعادل دارند نادر است. عوامل خطر مصرف بیش از حد پتاسیم:

مصرف بیش از حد مکمل های پتاسیم

بیماری های کلیوی

ورزش طولانی

استفاده از کوکائین

نگهداری نماینده پتاسیم

شیمی درمانی

دیابت

سوختگی های شدید

واضح ترین علامت مصرف زیاد پتاسیم ضربان قلب نامنظم است که در موارد حاد منجر به مرگ می گردد.

افراد با مصرف متوسط پتاسیم به ندرت علایم قابل توجهی دارند.

منابع غذایی پتاسیم

مصرف روزانه توصیه شده پتاسیم عبارت است از:

برگ چغندر

برگ های پخته شده و کمی تلخ چغندر باید در سفره شما جا پیدا نمایند، زیرا حدود 644 میلی گرم پتاسیم در هر نیم فنجان آنها وجود دارد.

ماست

220 گرم ماست بدون چربی ساده حدود 579 میلی گرم پتاسیم دارد، در حالیکه ماست کم چرب، تمام شیر و دوغ پتاسیم کمتری دارند. مقدار پتاسیم ماست میوه ها نیز در هر 6 اونس 330 میلی گرم است.

آلو

آب آلو پر از پتاسیم است و هر سه چهارم فنجان آن حدود 530 میلی گرم پتاسیم دارد.

ماهی

ماهی های پرگوشت مانند هالیبوت و ماهی تن حدوداً در هر 85 گرم 500 میلی گرم پتاسیم دارند.

3،400 میلی گرم برای مردان بالغ

2600 میلی گرم برای بانوان عظیم سال

پتاسیم به طور طبیعی در گستره وسیعی از غذاها از جمله میوه ها، سبزیجات، گوشت، محصولات لبنی، آجیل و غلات وجود دارد. بدن در حدود 85 تا 90 درصد از پتاسیم موجود در منابع غذایی را جذب می نماید.

مواد غذایی حاوی پتاسیم

بهترین راه برای جذب پتاسیم کافی خوردن یک رژیم غذایی متنوع و مفید است.

رب گوجه فرنگی

گوجه فرنگی تازه بسیار مفید و خوب است، ولی پوره و رب گوجه فرنگی منبع بهتری از پتاسیم است.

حبوبات

لوبیا سفید پتاسیم زیادی دارد و نیم فنجان از آن حدود 600 میلی گرم پتاسیم دارد. لوبیا قرمز، لوبیا لیما، عدس و لپه هم منابع خوبی از پتاسیم هستند. همه حبوبات برای قلب مفید هستند و بهتر است آنها را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

مقدار پتاسیم موجود در مواد غذایی دیگر

زردآلو خشک شده:1،101 میلی گرم در هر نصف فنجان

عدس پخته:731 میلی گرم در هر فنجان

آلو خشک:699 میلی گرم در هر نصف فنجان

عصاره پرتقال:496 میلی گرم در هر فنجان

موز:422 میلی گرم در یک موز متوسط

شیر چرب 1 در صد :366 میلی گرم در هر فنجان

اسفناج:334 میلی گرم در هر 2 فنجان

کلم بروکلی:229 میلی گرم در هر نیمه فنجان

برنج قهوه ای پخته شده:154 میلی گرم در هر فنجان

منبع: همگردی
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 519

به "چه وقت دچار کمبود پتاسیم می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه وقت دچار کمبود پتاسیم می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید