چه کسانی کاندید ابتلا به دیابت هستند؟، بسته بندی خارجی برخی داروهای ایرانی

به گزارش مجله جام جهان، بیماری شیرین در نتیجه تغییر سبک زندگی و کم تحرکی در سال های اخیر افراد بسیاری را مبتلا کرده و به نوعی دغدغه اصلی نظام سلامت در آینده این رویه روزافزون خواهد بود. بیماری شیرین در نتیجه تغییر سبک زندگی و کم تحرکی در سال های اخیر افراد بسیاری را مبتلا کرده و به نوعی دغدغه اصلی نظام سلامت در آینده با این رویه روزافزون خواهد بود.

چه کسانی کاندید ابتلا به دیابت هستند؟، بسته بندی خارجی برخی داروهای ایرانی

دیابت یا بیماری شیرین به قند خون بالای 96 میلی گرم گفته می شود. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

در حالی که تعداد افراد مبتلا به دیابت که بیماری خاموشی است روز به روز در دنیا بیشتر می شود باید بدانیم که با رعایت برخی اقدامات جزیی و حتی چکاب های دوره ای می توانیم از ابتلا به آن جلوگیری کرده و حتی با درمان های ساده تر در مراحل اولیه به نسبت تزریق انسولین بهره مند شویم.

متن گفت و گوی تفصیلی با شکور امیدی رئیس کل و بنیان گذار انجمن حمایت از بیماران دیابتی کشور را در ادامه بخوانید:

توضیحی در خصوص میزان نرمال قند خون و شرایطی که به آن دیابت گفته می شود بدهید.

امیدی: قند بالای 130 مصداق دیابت بوده البته که پایین بودن میزان قند نیز خود مصداق بیماری تحت عنوان کاهش قند است.بین 80 تا 126 قند خون نرمال است، اما اگر میزان قند خون در فردی کمتر از 80 باشد نیز ضرر بسکمک برای سلول های مغزی داشته و می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد از این رو لازم است در این مورد نیز فرد تحت درمان قرار بگیرد.

نقش 85 درصد استرس در ابتلا به دیابت

چه عواملی در بروز دیابت موثر است؟

امیدی: ابتلا به دیابت در افراد 10 درصد مربوط به ارث و ژنتیک بوده و 90 درصد به عوامل محیطی مانند کم تحرکی، چاقی، زندگی ماشینی و ... مرتبط است که از این 90 درصد عوامل محیطی، 85 درصد آن به استرس و تنش می تواند به دیابت منجر شود.

استرس های روحی روانی و عدم تعادل زندگی می تواند آمار ابتلا به دیابت را افزایش دهد از این رو با بررسی میزان بستری های بیمارستان و قطع عضو ها در این یکی دو سال اخیر می توان صحت افزایش آمار ها در این حوزه را تایید کرد.

مولفه های ابتلا به دیابت چیست؟

امیدی: تشنگی، خستگی و پرادراری از مهم ترین عوامل ابتلا به دیابت است که البته در افراد مختلف این مولفه ها متفاوت است.

چه کسانی کاندید ابتلا به دیابت هستند؟

امیدی: اگر قند خون ناشتا در فرد بالای 20 سال دو بار بیش از 126 باشد فرد کاندید دیابت است از این رو لازم است با فرهنگ سازی به جامعه آموزش دهیم که تنها با یک آزمایش ساده می توان این بیماری را در مراحل اولیه کنترل و مهار کرد.البته که خانواده هایی که سابقه ابتلا به دیابت در آن ها وجود دارد ریسک ابتلا به این بیماری در سایر اعضای خانواده بیشتر است.

بهترین زمان برای انجام آزمایش قند خون چه زمانی است؟امیدی: بهترین زمان برای انجام این آزمایش صبح بعد از 14 ساعت ناشتا بودن است.

افت قند خون آسیب جبران ناپذیر مغزی ایجاد می کند

علائم قند خون پایین چیست؟امیدی: دقند خون پایین می تواند با سرگیجه و عواملی از این دست خود را نشان دهد از این رو لازم است برای جلوگیری از آسیب های مغزی فرد هر چه سریع تر تحت درمان قرار بگیرد، زیرا بی توجهی به این نوع بیماری آسیب های جبران ناپذیری برای مغز به همراه دارد.

آیا آماری از مبتلایان به دیابت در کشور دارید؟

امیدی: بله آمار افراد مبتلا به دیابت در کشور به تفکیک استان ها تعیین بوده، اما موضوعی که قابل تامل است آمار روزافزون این بیماری در دنیا است.آمار دیابتی ها روز به روز در حال افزایش است طبق اعلام قبلی 10 درصد جمعیت یعنی 8 میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا بوده که این آمار ها در سال های اخیر در ایران نیز رشد بسکمک داشته است.طبق آمار های ارایه شده از سوی وزارت بهداشت 26 درصد جمعیت در یزد، 18 درصد جمعیت در قزوین مبتلا به دیابت بوده که این آمار ها در سایر استان ها نیز موجود است.

چه دارو هایی برای درمان دیابت در داخل کشور تولید می شود؟

امیدی: خوشبختانه در حوزه درمان دیابت و عوارض ناشی از آن دارو های متعددی در داخل کشور تولید شده که نمونه آن پماد بتاهیل یا مرهم است که تاییده های مورد نیاز را نیز دریافت کرده از این دست دارو ها برای درمان زخم های بیماران مبتلا به قند خون در کشور تولید شده است.یک سری سلول های بنیادی نیز از سوی موسسه رویان تولید شده که تاییده های آن نیز اخذ شده خوشبختانه از لحاظ دارو های ضد زخم و جلوگیری از قطع عضو مسئله ای در کشور نداریم.در حوزه تولید قرص های مربوط به بیماری دیابت مسئله ای نداریم و در این خصوص دارو های گیاهی خیلی به ما کمک کرده اند.

آیا تحریم ها تامین دارو های بیماران دیابتی را با مشکل روبرو کرده است؟

امیدی: بحث تحریم ها و اثر آن بر دارو و درمان هر چند که کشور های خارجی مدعی تحریم نکردن ما هستند، اما باید بگوییم که از نظر تجهیزات پزشکی و همچنین دارو با مشکل روبرو هستیم، حداقل در حوزه واردات و پرداخت هزینه های این تجهیزات و دارو ها با سختی روبرو شده ایم.

نگرانی در خصوص مواد موثره داروهای وارداتی

در بحث دارو های وارداتی آیا نگرانی درباره سلامت آن ها وجود دارد؟

امیدی: متاسفانه کنترل اساسی بر دارو های وارداتی وجود ندارد که این خود معضلی است که در دنیا بار ها سلامت مردم را تهدید کرده است از این رو سازمان غذا و دارو باید با تجهیز به امکانات مورد نیاز در این شرایط حساس شرایط داروها، مواد موثره و آلودگی یا بیوتروریسم احتاقتصادی آن ها به ویروس ها را بررسی کرده و مدنظر قرار دهد.

در این رابطه توجه به تولید داخل از اهمیت بالایی برخوردار شده و باید بدانیم که در بحث واردات باید بیشتر به صحت و سلامت دارو های وارداتی توجه شود و سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو و دانشگاه ها باید در این راستا کمک کنند.در این حوزه بهترین راهکار حمایت از تولید داخل است، زیرا دارو های بسکمک در حال حاضر نیز در سازمان غذا و دارو در سایه بی توجهی مسئولان امر خاک می خورد در حالی که با بررسی و تایید نهایی دارو های تولید داخل می توانیم در بسکمک از حوزه ها توفیق حاضل کرده و حتی از خروج ارز نیز جلوگیری کنیم.

علت بی توجهی سازمان غذا و دارو به تولیدات داخلی را در چه می دانید؟

امیدی: علت آن به مسائل صنفی، مبارزه با دارو های جدید و سیستم دارویی کشور مربوط می شود، متاسفانه نگاه ما در کشور نگاه به بیرون بوده و در این حوزه فرهنگ سازی کافی صورت نگرفته، زیرا پزشکان با توصیه به دارو های خارجی و بیماران با تمایل به خرید آن ها راه را برای نوآوری های داخلی می بندند.

در حوزه مصرف داروی داخلی پزشک باید با قاطعیت از بهتر بودن داروی ایرانی صحبت کرده و حتی آن را تجویز کند تا بیمار نیز به این سمت و سو با خاطری آسوده هدایت شود.

تهدید منافع برخی پزشکان با تولید برخی داروها در داخل

متاسفانه ورود یک داروی جدید برخی از حرف پزشکی ما را دچار تهدید قرار می دهد و منافع آن ها تهدید می کند از این رو رویکرد همیشه واردات محور است در حالی که اگر به توان داخلی در حوزه دارو های شیمیایی و حتی گیاهی توجه کنیم بسکمک از هزینه ها کاهش یافته و عدم واسبتگی به خارج نیز رخ می دهد.

عدم توجه به توان داخل در تولید دارو های مورد نیاز به اعتقاد من از معضلات وزارت بهداشت است، زیرا عرصه را برای متخصصان این حوزه در داخل تنگ کرده اند.

آیا تولید انسولین در کشور ممکن است؟

امیدی: در حال حاضر برای واردات انسولین از سوی دولت سوبسید داده شود که این خود مفاسد بسکمک را رقم زده است در این راستا لازم است حمایت از تولید داخل جدی گرفته شود تا توانمندی ها در این حوزه بالقوه شده و بتوانیم به خودکفایی در تولید این نوع دارو نیز برسیم.

اکنون در بسکمک استان ها شرکت های انسولین ساز فعال هستند از این رو لازم است با حمایت از شرکت های داخلی زمینه خروج ارز را مسدود کنیم.

برای واردات انسولین اکنون ارز 4200 تومانی اختصاص می یابد در حالی که در نمونه های وارداتی همیشه واهمه از آلودگی احتاقتصادی این نوع دارو ها نیز وجود دارد از این برای جامعه هدف برای درمان دیابت که نهایت از 8 میلیون نفر 10 درصد انسولین نیاز دارند باید به تولید داخل اکتفا کیم که نتیجه این اعتماد به درون صرفه جویی بالای 20 میلیارد دلار است.

فرایند رونمایی از دارو های جدید در کشور به چه شکل است؟

امیدی: خوشبختانه خبر هایی در این حوزه به گوش می رسد، اما نه برای همه تولیدات داخل، گاهی مبلغی پول جابه جا شده و 4 دارو رونمایی می شود در حالی که ده ها دارو در وزارتخانه خاک می خورد و در انتظار تاییده برای رونمایی است.

در این رابطه بسکمک از پزشکان و داروسازان داخلی پس از سال ها انتظار برای اخذ تاییده لازم به خارج از کشور مهاجرت کرده و در نهایت داروی تولید خود را به کشور های دیگر می فروشند.

داروهای تولید داخل با بسته بندی خارجی!

آیا تا به امروز واردات دارو های داخلی با بسته بندی خارجی نیز داشته ایم؟

امیدی: بله متاسفانه کارشناسان وزارت بهداشت بار ها در خصوص ضرورت بسته بندی دارو های تولیدی در خارج از کشور به دانشمندان ایرانی تاکید داشته اند در حالی که این سوال مطرح می شود که چرا دارویی که قرار است در داخل تولید شود باید در کشور دیگر بسته بندی شده و با ارزش افزوده کلان دوباره به چرخه مصرف برسد.

این نوع اظهارنظر ها توهین به دانش ایرانی است، با بسته بندی دارو ها در خارج از کشور هزینه های آن ها افزایش یافته و ارز بسکمک نیز خارج خواهد شد از این رو لازم است وزارت بهداشت بریا جلب اعتماد بیماران راهکار های دیگری را در پیش بگیرد، زیرا ادامه این نوع رفتار ها نشان از معضلات فرهنگی عمیق دارد.

داروی درمان زخم دیابت که تولید داخل است نمونه ای از بی توجهی های دولت است که در کمتر از 10 روز زخم را درمان می کند، اما متاسفانه تاییده های لازم را نمی گیرد و کشوری مانند کانادا با بسته بندی های مناسب صاحب این برند شده و می تواند از عواید آن نیز استفاده کند.

آیا همچنان راهی برای جلوگیری از قطع عضو بیمار مبتلا به دیابت پیدا نشده است؟

امیدی: دو تا سه سال از تولید داروی موثر جهت جلوگیری از قطع عضو بیماران دیابتی می گذرد و در این رابطه با تولید کرم گیاهی به بیماران مبتلا کمک می شود که اگر قبل از سیاه شدن عضو اقدام کنند جلوی قطع شدن آن گرفته شود این دارو خوشبختانه تاییده وزارت بهداشت و انجمن حمایت از بیماران دیابتی را داشته و به این ترتیب فرایند معکوسی در این حوزه پیگیری خواهد شد.

قطع عضو در بیماران دیابتی کاهش یافته است

با توجه به اینکه قطع عضو برای بیمار جدا از هزینه های بسیار آن وی و اعضای خانواده را نیز از زندگی ساقط می کند لازم است در این حوزه کار های بیشتری انجام شود.

عملکرد بیمه ها در حوزه حمایت از بیماران دیابتی چگونه است؟

امیدی: بیمه ها جوابگو نیستند و روز به روز تعهد خود را کاهش می دهند در این رابطه بیمه ها نباید به فکر درآمد باشند از این رو لازم است حمایت ها در این حوزه افزایش یابد.

نگاه وزارت بهداشت به طب مکمل چگونه است؟

امیدی: در حوزه درمان دیابت متاسفانه از طب مکمل کمک گرفته نمی شود یعنی در وزارت بهداشت در این حوزه بی توجهی صورت می گیرد، در حال حاضر طب سنتی برای درمان دیابت بسیار مهم است، اما وزارت بهداشت این گروه از افراد را مجاز به طبابت ندانسته و معنقد است افراد تنها با داشتن نظام پزشکی مجاز به فعالیت در حوزه درمان هستند.

نظام طب مکمل در درمان کمک کننده بوده و می تواند پرکننده حلقه ای باشد در این راستا همه گروه ها اعم از انرژی درمانی، حجامت و ... که بتوانند در کاهش درد بیمار کمک کننده باشند باید در طب مکمل دیده شده و حمایت های وزارت بهداشت را نیز داشته باشند در حالی که این حلقه مهم در کشور ما مغفول بوده است.

آیا رایزنی برای به رسمیت شناختن طب مکمل از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته است؟

امیدی: در تلاش هستیم در مجلس بعدی نظام طب مکمل را در بدنه درمان گنجانده و به این ترتیب در چرخه درمان از آن استفاده کنیم، زیرا ظرفیت بسکمک داشته و می تواند هزینه خانوار را کاهش دهد ضمن اینکه در حوزه دارو نیز عوارض دارو های شیمیایی را نیز ندارد.طب سنتی می تواند کمک حال بیماران دیابتی باشد.

در حوزه درمان دیابت استفاده از طب سنتی چه عوایدی دارد؟

امیدی: به طور مثال در حوزه درمان دیابت استفاده از گیاه بامیه و سایر اقلام دارو های گیاهی می توانند حتی کار انسولین را برای فرد بیمار انجام دهند.

کشور هند از گیاه بامیه استفاده کرده و به جای قرص متفورمین در تنظیم قند خون استفاده می شود اگر این اتفاق و اتفاق های مشابه در ایران نیز رخ دهد به طور حتم دیگر نیازی به خارج از کشور و دارو های وارداتی نخواهیم داشت.

پرداختن به طب سنتی و طب مکمل بسیار گره گشا است با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید از هزینه ها بااستفاده ازاین جهت ها بکاهیم.

آیا سیستم ارجاع در حوزه بیماران دیابتی عملکرد قابل قبولی داشته است؟

امیدی: متاسفانه سیستم ارجاع در ایران هنوز جای مناسب خود را پیدا نکرده و در حالی که پزشکان عمومی می توانند تجویز دارو و اقدامات اولیه برای این قشر از بیماران را انجام دهند، اما هنوز بسکمک از بیماران حتی از شهرستان ها با مراجعه به تهران خواهان ویزیت از سوی پزشکی متخصص و فوق تخصص هستند.

بار ها دیده شده که بیمار از شهرستان فقط برای ویزیت متخصص به تهران یا سایر کلان شهر ها مراجعه کرده در حالی که پزشک عمومی اقدامات در این حوزه را می تواند انجام دهد، در این حوزه لازم است که فرهنگ سازی مناسب صورت بگیرد، زیرا پزشکان آموزش دیده در زمینه دیابت هزینه های سرباری برای بیمار نداشته و اگر لازم به ویزیت پزشک متخصص نیز باشد در این فرآیند به نظام بالاتر ارجاع خواهد شد.

خطرات تشخیص دیرهنگام دیابت

تشخیص دیرهنگام دیابت چه خطراتی برای فرد به همراه دارد؟

امیدی: متاسفانه بی خبری از ابتلا به دیابت عوارض بسکمک برای فرد به همراه دارد می تواند عارضه های بسکمک برای چشم و سایر اعضای بدن داشته باشد در حالی که اگر به موقع تشخیص داده شود عارضه های آن نیز کم خواهد بود.

عوارض بیماری دیابت چیست؟

امیدی: متاسفانه دیابت به عوارض بسکمک برای فرد بیمار منجر می شود که یکی از آن ها ناتوانی جنسی در افراد مبتلا است که در این زمینه خوشبختانه دارو های بسکمک در داخل تولید شده و به این ترتیب از عوارض این بیماری کاسته است.

چه اقدامی برای پیشگیری از بروز دیابت در افراد لازم است؟

امیدی: در این حوزه مهم ترین اقدام آزمایش های سالانه است و مردم باید تست قند بدهند، زیرا 70 درصد دیابتی های دنیا خبر از بیماری خود ندارند و به همین دلیل به آن بیماری خاموش و آرام گفته می شود در این راستا لازم است افراد بالای 20 سال تست های قند سالانه را انجام دهند.

میزان

منبع: انتخاب
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 421

به "چه کسانی کاندید ابتلا به دیابت هستند؟، بسته بندی خارجی برخی داروهای ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی کاندید ابتلا به دیابت هستند؟، بسته بندی خارجی برخی داروهای ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید