یک سناتور خود را رئیس جمهور موقت بولیوی معرفی کرد

به گزارش مجله جام جهان، یک سناتور بولیوی خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند.

یک سناتور خود را رئیس جمهور موقت بولیوی معرفی کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله جام جهان و به نقل از یورونیوز، در حالی سناتور جنینه آنی یس، روز سه شنبه خود را رئیس جمهور موقت بولیوی معرفی کرد که بلافاصله اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق این کشور در مکزیک طی بیانیه ای این موضوع را یکی از فجیع ترین کودتاهای تاریخ نامید.

جنینه آنی یس 52 ساله، معاون دوم مجلس سنای بولیوی روز گذشته با وجود به حد نصاب نرسیدن مجلس خود را رئیس جمهوری این کشور معرفی کرد و از لزوم ایجاد فضای صلح اجتماعی در داخل کشور سخن گفت. بولیوی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اواخر اکتبر، با یک بحران سیاسی جدی روبرو شده است.

این سناتور راستگرا همچنین گفت که خواستار برگزاری انتخابات در سریع ترین زمان ممکن است. طبق قانون اساسی بولیوی در چنین شرایطی، معاون رئیس جمهور مستعفی، رئیس یا معاونان مجلس سنا یا رئیس مجلس نمایندگان می توانند به طور موقت بر کرسی ریاست جمهوری این کشور تکیه بزنند.

خانم آنی یس بلافاصله پس از اعلام این موضوع به مقر دولت رفت و مراسم ادای سوگند را بجای آورد.

اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق بولیوی که هم اکنون به مکزیک پناه برده است، پس از اعلام ریاست جمهوری سناتور راستگرا در توئیتر نوشت: هوشمندانه ترین و فجیع ترین کودتای تاریخ رقم خورده است. او تاکید نمود که ارتش و پلیس که مردم را سرکوب می نمایند در این کودتا نقش داشتند و جنینه انی یس توسط گروهی از همدستانش احاطه شده است.

مورالس روز سه شنبه 21 آبان پس از یک سفر 16 ساعته و به محض پیاده شدن از هواپیمای متعلق به نیروی هوایی ارتش مکزیک نیز گفته بود: مبارزه ادامه دارد و تاکید نموده بود: تا زمانی که زنده ام دست از سیاست نمی کشم. وی همچنین از مکزیک به خاطر نجات جانش تشکر کرد.

مورالس در توئیت دیگر که روز دوشنبه منتشر نموده بود نوشت اینکه کشورش را به دلایل سیاسی ترک می نماید ناراحتش می نماید اما تاکید نمود که به زودی با انرژی و قدرت بیشتری برمی گردد.

کارلوس مسا که در انتخابات 20 اکتبر (28 مهر) بولیوی رقیب اصلی مورالس بود پس از انتخاب جنینه آنی یس به عنوان رئیس جمهوری موقت با انتشار توئیتی به وی تبریک گفت.

طبق قانون اساسی بولیوی، انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف 90 روز پس از استعفای رئیس دولت برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 131

به "یک سناتور خود را رئیس جمهور موقت بولیوی معرفی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سناتور خود را رئیس جمهور موقت بولیوی معرفی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید