اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم فروردین ماه 1399

به گزارش مجله جام جهان، در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم ترین آنها را می توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم فروردین ماه 1399

400 میلیون نفر

بانک جهانی: دست کم 400 میلیون نفر از ساکنان قاره آفریقا برای تأمین غذا، انرژی، اقلام درمانی و معیشت خود به جنگل ها وابسته هستند.

2.5 تریلیون دلار

کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) خواستار تخصیص یک بسته 2.5 تریلیون دلاری به کشورهای درحال توسعه جهان برای مقابله با تأثیرات نامطلوب بحران کرونا بر اقتصاد این کشورها شد.

40 میلیون دلار

فوربس: شرکت فیس بوک قصد دارد 40 میلیون دلار به حدود 10 هزار کسب وکار کوچک در آمریکا که به شدت از بحران کرونا آسیب دیده اند، کمک کند.

از 3.1 به 2.1 میلیارد دلار

فوربس: طی یک ماه اخیر ثروت شخصی ترامپ از 3.1 میلیارد دلار به 2.1 میلیارد دلار سقوط کرده است. از زمان شیوع ویروس کرونا در آمریکا، ارزش دارایی های فیزیکی و اقتصادی در این کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته و دارایی های دونالد ترامپ نیز از این بحران جدید در امان نبوده است.

6.6 میلیون نفر

وال استریت ژورنال: در هفته پایانی ماه گذشته میلادی بیش از 6.6 میلیون نفر در آمریکا برای دریافت مستمری بیمه بیکاری تقاضا دادند که این رقم در تاریخ آمریکا یک رکورد محسوب می شود.

1 میلیارد نفر

بلومبرگ: بانک جهانی برای حمایت از هند در مبارزه با شیوع کرونا، یک میلیارد دلار کمک اقتصادی اضطراری در نظر گرفته است.

4.1 تریلیون دلار

بلومبرگ: بانک توسعه آسیایی در گزارشی پیش بینی کرد که بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط جهان می تواند تا 4.1 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی هزینه تحمیل کند.

10 هزار نفر

بلومبرگ: شریل سندبرگ، مدیر عملیاتی ارشد شرکت فیس بوک، اظهار داشت که این شرکت احتمالاً در سال جاری میلادی 10 هزار نفر را در بخش های تولید و مهندسی خود استخدام خواهد کرد.

1.1 میلیون نفر

سی ان ان: بیش از 1.1 میلیون نفر از کارگران شرکت های خودروسازی در اروپا بر اثر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسکمک از کارخانه ها خودروسازی و قطعه سازی در این قاره، خانه نشین شده اند.

30 هزار نفر

سی ان ان: شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز که به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا و بروز بحران در صنعت حمل ونقل هوایی جهان از لحاظ اقتصادی به شدت تحت فشار است، قصد دارد حدود 30 هزار نفر از کارکنان خود را به مرخصی اجباری همراه با کاهش حقوق بفرستد.

34 درصد و 15 درصد

سی ان بی سی (CNBC): اقتصاددانان شرکت خدمات اقتصادی و بانکداری گلدمن ساکس در گزارشی پیش بینی کرده اند که در پی تداوم بحران کرونا در آمریکا و دیگر نقاط جهان، اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 34 درصد کوچکتر خواهد شد. اقتصاددانان گلدمن ساکس در گزارش خود از احتمال افزایش نرخ بیکاری در آمریکا به 15 درصد ظرف دو ماه آینده خبر داده اند.

20 درصد

سی ان بی سی (CNBC): مایک منلی، مدیرعامل شرکت خودروسازی فیات-کرایسلر اظهار داشت که به منظور کاهش هزینه های شرکت در بحبوحه بحران کرونا، در سه ماه آینده دستمزد کارکنان ستادی (یقه سفید) این شرکت با 20 درصد کاهش پرداخت خواهد شد. به گفته وی، حقوق و مزایای مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره این شرکت نیز طی دوره مذکور نصف خواهد بود.

20 دلار و 28 دلار

سی ان بی سی (CNBC): در معاملات روز دوشنبه بورس کالای نیویورک، قیمت هر بشکه نفت سبک تگزاس تا مرز 20 دلار سقوط کرد که این رقم پایین ترین قیمت نفت سبک تگزاس در 17 سال اخیر به شمار می رود. با این حال در روزهای پنج شنبه و جمعه قیمت نفت خام سبک تگزاس با افزایشی چشمگیر نسبت به روزهای قبل، به بیش از 28 دلار در هر بشکه رسید.

2.2 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): شاخص تورم مصرف کننده در کشورهای عضو OECD طی ماه فوریه (12 بهمن تا 10 اسفند) نسبت به ماه مشابه سال قبل 2.2 درصد افزایش یافته است. برآوردهای اولیه حاکی از این است که نرخ تورم در کشورهای OECD طی ماه مارس به دلیل افت تقاضا در کشورهای اروپایی -که به شدت درگیر بحران کرونا هستند- به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

0.7 درصد

یورو استات: شاخص تورم مصرف کننده در منطقه یورو طی ماه مارس (11 اسفند تا 12 فروردین) در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 0.7 درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 450

به "اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم فروردین ماه 1399" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم فروردین ماه 1399"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید