امسال چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

به گزارش مجله جام جهان، دبیر انجمن داروسازان تهران با تاکید بر اینکه فقط افراد پرریسک و مبتلایان به بیماری های زمینه ای نیازمند تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند، گفت: افراد پرریسک باید به نحو ویژه ای غربالگری شوند و واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

امسال چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دکتر محمدرضا دری درباره شرایط توزیع واکسن آنفلوآنزا، گفت: باید توجه کرد که امسال سال ویژه ای است و حتی وزیر بهداشت هم اعلام کرد که ما پاییز بسیار سختی را خواهیم داشت. زیرا از یک سو با بیماری کووید-19 روبرویم و از طرفی در پاییز با ویروس آنفلوآنزا نیز روبرو خواهیم شد.

وی اضافه کرد: علائم بالینی بیماران در این دو بیماری مشابه یکدیگر است و این موضوع باعث می شود که مقداری روش درمان سخت باشد و مسائل تشخیصی هم با چالش هایی روبرو شود، اما به هر میزان که بتوانیم افراد پرریسک و مبتلایان به بیماری های زمینه ای را با تزریق واکسن آنفلوآنزا ایمن تر کنیم، به فرایند پیشگیری از کرونا هم کمک کرده ایم. زیرا اگر قرار باشد این دو بیماری فردی که در معرض آلودگی است و یا ریسک فاکتور های بیماری را دارد، مانند بیماران قلبی، دیابتی و... هم به کرونا و هم به آنفلوآنزا مبتلا شود، می تواند خطرات بسیار جدی تری داشته باشد.

لزوم پیش بینی نظام توزیع هوشمند برای واکسن آنفلوآنزا

دری با بیان اینکه وزارت بهداشت باید تمهیداتی بیندیشد که واکسن آنفلوآنزا را نسبت به سنوات گذشته به میزان بیشتر و چند برابری تامین کند، اظهار کرد: از طرفی باید یک نظام توزیع هوشمند برای واکسن آنفلوآنزا قرار داشته باشد که واکسن آنفلوآنزا به افرادی که در اثر ابتلا دچار بیماری مهلک تری می شوند، تزریق شود.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

وی تاکید کرد: نیاز نیست همه افراد واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. شاید ترس از کرونا منجر به این شود که همه فکر کنند باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، درحالیکه اینطور نیست. وزارت بهداشت باید مدیریت کند تا بتوانیم امسال را مدیریت کنیم.

دری درباره برخی اظهارات مبنی بر نام نویسی برای دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه ها، گفت: ثبت نامی برای واکسن آنفلوآنزا وجود ندارد و تا به امروز چیزی در این باره به داروخانه ها اعلام نشده است؛ بنابراین ثبت نامی وجود ندارد. مانند سنوات قبل متقاضی می تواند با مراجعه به داروخانه واکسن را دریافت کند.

افراد پرریسک برای تزریق واکسن آنفلوآنزا غربالگری شوند

وی گفت: امسال اگر مراکز بهداشت و بیمارستان های ما به نوعی بتوانند افراد پرریسک را غربالگری کرده وبرای آن ها نسخه ای تهیه شود و این افراد بتوانند واکسن آنفلوآنزا را از داروخانه تهیه کنند، مدیریت بهتری اتفاق می افتد تا در نظام توزیع دچار خلل نشویم. اگر از همین اکنون برای توزیع این واکسن برنامه ریزی نکنیم، خاتمه پاییز یا زمستان امسال با انبوهی از بیماران و افراد پرریسکی روبرو می شویم که واکسن را تزریق نکردند و باید مخاطرات بعدی را بپذیریم؛ بنابراین افراد پرریسک باید به نحو ویژه ای غربالگری شوند که می تواند تاثیر خوبی هم در پیشگیری از آنفلوآنزا داشته باشد.

منبع: ایسنا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 728

به "امسال چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امسال چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید