ایران و چین یادداشت تفاهم همکاری در بخش فرش امضا کردند

به گزارش مجله جام جهان، یادداشت تفاهمی بین مرکز ملی فرش ایران و اتحادیه فرش تبتی چین مبادله شد که همکاری در برپایی نمایشگاه فرش، همفکری در ایجاد موزه فرش ایران در چین و برگزاری سمینار علمی و فرهنگی برای معرفی هنری و فرهنگی فرش به مردم دو کشور از مفاد آن است.

ایران و چین یادداشت تفاهم همکاری در بخش فرش امضا کردند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ در نشستی که با حضور رییس و بعضی مدیران این مرکز، رییس موزه فرش ایران و اعضای اتحادیه فرش تبتی چین (CTCA) در محل مرکز ملی فرش ایران تشکیل شد، طرفین بر همکاری دوسویه بر محور ارتباط و تبادل فرهنگی تاکید کردند.

در این نشست رییس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر قدمت، اصالت، تنوع، گستردگی و نام نیک فرش دستباف ایران گفت: فرش می تواند محمل و بهانه خوبی برای ارتباطات فرهنگی و شناخت بیشتر دو ملت از یکدیگر باشد.

حمید کارگر با اشاره به پراکندگی فراوری فرش در طول چند هزار سال در همه سرزمین ایران گفت: در همه مناطق ایران اعم از شهرها، روستاها و میان ایلات و عشایر فرش ایرانی با تنوع زیاد در طرح و نقش و رنگ بافته می گردد و این هنر با آداب و رسوم و خرده فرهنگ های اقوام مختلف ایرانی آمیخته شده و می تواند بیان کننده پیغام های فرهنگی پرشماری باشد.

وی با اشاره به حضور چندین ساله ایران در نمایشگاه فرش شینینگ، رویکرد فرهنگی و هنری در این زمینه را ستود و برگزاری آیین روز ایران در نمایشگاه یادشده را آغازی برای این همکاری های فرهنگی دانست.

کارگر با بیان انتظارات و نظرات مرکز ملی فرش ایران درباره نمایشگاه فرش شینینگ گفت: پرهیز از بعضی ناهماهنگی های موجود در آن نمایشگاه از جمله از سوی مشارکت کنندگان هندی و پاکستانی، تداوم ممانعت از عرضه صنایع دستی و محصولاتی غیر از فرش، لزوم تفکیک بین غرفه های عرضه کننده فرش ماشینی از دستباف، لزوم افزایش بازرگانان و خریداران خارجی دعوت شده به نمایشگاه در دوره های آینده، ارایه تسهیلات مناسب گمرکی و تسریع در بازگشت فرشها در کنار افزایش امنیت از بایسته های مورد انتظار فعالان فرش ایران در نمایشگاه شینینگ است.

وانگ جینگ پینگ، رییس اتحادیه فرش تبتی چین نیز در این نشست با تاکید بر شهرت فرش دستباف ایرانی و صندلی ویژه آن در جهان خواهان همکاری های فرهنگی بیشتری بین دو کشور شد و با اشاره به اجرای آیین روز ایران در نمایشگاه فرش شینینگ، ادامه مراودات فرهنگی را خواهان شد.

وی همچنین با توصیف تاریخچه ای از فرش تبتی و شرایط اقلیمی، اجتماعی و فرهنگی استان چینگهای، به ارایه گزارشی از فعالیت های اتحادیه متبوع خود در زمینه فرش دستباف پرداخت.

شهرزاد امین شیرازی، رییس موزه فرش ایران نیز در این نشست با توجه به تمایل طرف چینی در احداث موزه ویژه فرش در شینینگ، به معرفی موزه فرش ایران و توانمندی های این پایگاه فرش پرداخت.

در خاتمه این نشست یادداشت تفاهمی بین مرکز ملی فرش ایران و اتحادیه فرش تبتی چین مبادله شد که همکاری در بهبود نمایشگاه فرش شینینگ، همفکری در ایجاد موزه فرش ایران در چین و برگزاری سمینار علمی و فرهنگی برای معرفی هنری و فرهنگی فرش به مردم دو کشور از مفاد آن است.

منبع: تسنیم
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 237

به "ایران و چین یادداشت تفاهم همکاری در بخش فرش امضا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و چین یادداشت تفاهم همکاری در بخش فرش امضا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید