این آرد مهندسی شده دشمن چاقی و دیابت است

به گزارش مجله جام جهان، ایسنا نوشت: دانشمندان نوع جدیدی از آرد ساخته اند که فرد را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد و به طور بالقوه برای سلامتی مفیدتر است.

این آرد مهندسی شده دشمن چاقی و دیابت است

دانشمندان از آرد مهندسی شده ویژه ای برای تهیه نوعی نان استفاده کرده اند که فرد را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد و با کاهش سطح گلوکز خون و همچنین کاهش خطر ابتلا به دیابت و چاقی به طور بالقوه جایگزین سالم تری است.

این آرد نو بر پایه حبوبات تولید شده است که شامل نخود، عدس و لوبیا می شود. فواید این آرد که برای کمک به ما در حفظ وزن سالم و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مفید شناخته شده است، تا حد زیادی به حفظ شدن مواد گیاهی درون آن بستگی دارد.

پیتر الیس(Peter Ellis) بیوشیمی دان کینگز کالج لندن در بریتانیا می گوید: در دورانی که همه ما به افزایش مصرف فیبر تشویق می شویم، این مطالعه اهمیت شکل فیزیکی فیبر را نشان می دهد، زیرا دیواره های سلولی سالم به کند کردن هضم نشاسته، بهبود سطح گلوکز خون و شبیه سازی هورمون های سیری کمک می کند.

پس از تولید آرد و پختن نان، محققان آن را روی 20 فرد سالم آزمایش کردند و نمونه هایی از نان سفید با صفر، 30 و 60 درصد آرد نخود برای آنها سرو شد. مربای بدون شکر نیز برای طعم بهتر به نان اضافه شد.

نان تقویت شده با نخود باعث شد داوطلبان احساس سیری بیشتری گزارش کنند. تجزیه و تحلیل خون این افراد نشان داد که این احساس سیری نتیجه افزایش ترشح هورمون هایی است که باعث سیری می شوند.

کاهش گلوکز خون نیز وجود داشت. آرد دارای 30 درصد نخود سطح گلوکز خون را تا 40 درصد کاهش داد، و افت تقریبا مشابهی از آرد 60 درصدی در مقایسه با آرد معمولی مشاهده شد. محققان می گویند که دلیل آن وجود زمان بیشتر برای تجزیه نشاسته در بدن است.

بالاز باجکا(Balazs Bajka) فیزیولوژیست روده در کینگز کالج لندن می گوید: ما از نتایجی که در افراد سالم دیده ایم تحت تاثیر قرار گرفتیم و اکنون می خواهیم ببینیم که چگونه نان سلولی آرد نخود می تواند به مدیریت وزن بدن یا دیابت در آزمایش هایی در مقیاس بزرگ تر با افرادی که از این شرایط رنج می برند کمک کند.

محققان در مطالعه منتشر شده خود خاطرنشان کردند که تغییر عادات غذایی افراد برای پیشگیری و مقابله با مسائل احتمالی مانند چاقی و دیابت می تواند سخت باشد به همین دلیل است که پیشرفت هایی مانند این بسیار امیدوار کننده است.

غذاهای اصلی مانند نان را می توان طوری مهندسی کرد که برای ما بهتر باشد و نیازی به تلاش واقعی از جانب افراد وجود نداشته باشد. به طور کلی مشخص شده است که مصرف مداوم غذاهایی که نیاز به فرآوری کمتری دارند راهی برای داشتن طول بیشتر و سالم تر ماندن است.

این اولین مطالعه از نوع خود است که نشان می دهد چگونه استفاده از آرد کامل سلولی در نان می تواند اثرات مفیدی داشته باشد. هر چند موارد بیشتری در راه است. چنین رویکردی به طور بالقوه می تواند در سایر انواع مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

کاترینا ادواردز(Cathrina Edwards)، زیست شناس موسسه کوادرام در بریتانیا می گوید: ما مدت هاست که می دانیم ساختار غذا می تواند تاثیر زیادی بر ارزش غذایی آن داشته باشد. این مطالعه یک نمونه امیدوارکننده است.

ما امیدواریم که یافته های ما مورد توجه تولیدکنندگان مواد غذایی که در پی بهبود سلامت محصولات خود هستند، قرار بگیرد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1756

به "این آرد مهندسی شده دشمن چاقی و دیابت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این آرد مهندسی شده دشمن چاقی و دیابت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید