بلاتکلیف مثل فدراسیون والیبال، وقتی مسئول همه چیز جوابگوی هیچ چیز نیست!

به گزارش مجله جام جهان، فدراسیون والیبال ایران به نمونه ای بی نظیر از یک مجموعه بلاتکلیف در تاریخ ورزشی دنیا بدل شده است، به طوری قریب به یکسال پس از برکناری رئیس و با وجود انتصاب دو سرپرست نه خبری از انتخابات است نه حوزه های مختلف این فدراسیون مسئولی دارد و در این میان هیچ کس جوابگو نیست.

بلاتکلیف مثل فدراسیون والیبال، وقتی مسئول همه چیز جوابگوی هیچ چیز نیست!

به گزارش خبرنگاران، سه شنبه 9 مهر ماه 1398 بود که پس از انتشار خبر کناره گیری افشین داوری از سرپرستی فدراسیون والیبال، وزارت ورزش و جوانان خبر انتخاب علی فتاحی دبیر فدراسیون را به عنوان سرپرست جدید والیبال منتشر کرد تا او مسئولیت فراهم کردن بستر لازم برای برگزاری مجمع انتخاباتی والیبال را بر عهده بگیرد.

اما این تصمیم وزارت ورزش و جوانان در حالی بود که فعلا زمان دقیقی برای برگزاری مجمع فدراسیون والیبال تعیین نشده است. با این شرایط والیبال ایران به عنوان دومین رشته پر هوادار در کشور بار دیگر دچار تغییراتی شد تا همچنان بلاتکلیفی گریبان این رشته پرهوادار را بگیرد.

به این ترتیب فدراسیون والیبال ایران در سال منتهی به المپیک 2020 توکیو ضمن اینکه رئیس خود برای پیگیری برنامه هایش را نمی شناسد، برای دومین بار باید با جایگاه بازی افراد در راس هرم و کمیته های مختلف خود دست و پنجه نرم کند. اتفاقی که به هیچ عنوان در هیچ یک از کشورهای صاحب سبک والیبال رخ نمی دهد و تقریبا در دنیای ورزش بی نظیر است. والیبال ایران نیز به لطف موفقیت هایی که در این سال ها به دست آورده است زیر ذره بین رسانه های جهانی واقع شده است و قطعا این اتفاقات نمی تواند چهره خوبی برای آن در پی داشته باشد.

طبق متن حکم وزیر ورزش، علی فتاحی موظف است که شرایط لازم برای برگزاری مجمع فدراسیون والیبال را فراهم کند، اما در حال حاضر فتاحی با کنار گذاشتن مسئولان کمیته های مختلف فدراسیون والیبال میخواهد نفرات جدیدی را روی کار بیاورد که به نظر می رسد فعلا دغدغه او مسائلی جز برگزاری انتخابات است و به این ترتیب ارکان مختلف این ورزش بیش از همواره شاهد سردرگمی هستند. اینکه تغییر روسای کمیته های مختلف فدراسیون در حیطه اختیارات و اولیت های یک سرپرست هست یا نه برای کسی تعیین نیست، اما بحث بلاتکلیف بودن فدراسیون والیبال کاملا قابل مشاهده است.

محمد ترکاشوند پیشکسوت والیبال ایران و سرمربی فعلی تیم پیکان تهران در این مورد گفت: اداره فدراسیون توسط سرپرست ضربه بزرگی به والیبال ایران زد، سال جاری سالی بود که می توانستیم بهترین نتایج را بگیریم و این وضعیت ناتعیین شرایط را برای والیبال ما سخت کرد. تا سال آینده معلوم نیست چه اتفاقی برای تیم ملی ایران بیافتد، هیچکس از مصدومیت ها و اتفاقات احتمالی خبر ندارد. سال جاری بهترین سالی بود که ما می توانستیم نتایج تاریخی کسب کنیم، اما این بی برنامگی و بی تدبیری وزارت ورزش و انتخاب سرپرست ها یکی پس از دیگری مسائل را دو چندان کرد، کسی هم نمی داند پشت این برنامه ها چه چیزی است! تنها امیدواریم حداقل انتخابات سالمی را ببینیم تا بهترین فرد طبق نظر اهالی والیبال برای راهنمایی فدراسیون انتخاب گردد.

فدراسیون در حال حاضر هیچ قاطعیتی در آرای خود ندارد. از 45 روز پیش باید تمرینات تیم ما (پیکان) برای حضور در لیگ برتر شروع می شد، اما به دلیل عدم اعلام رای کمیته استیناف در خصوص پرونده جواد کریمی تمرینات ما شروع نشده است. متاسفانه رای کمیته انضباطی فدراسیون درباره کریمی کاملا اشتباه بود و در حال حاضر هم کمیته استیناف جواب درخواست ما را نداده است. طبق تصمیم هیات مدیره باشگاه پیکان، اگر فدراسیون باز هم در خصوص جواد کریمی رای اشتباه و ناعادلانه بدهد، تیم پیکان در فصل آینده لیگ برتر حضور نخواهد داشت. پیکان باشگاه ریشه دار و پر افتخارترین تیم لیگ ایران در آسیا است که در همه سال ها اکثر ملی پوشان ایران ات فیلتر این باشگاه عبور نموده اند، متاسفانه با این بی برنامگی ها این باشکاه هم در حال سوختن و نابودی است.

با استناد به صحبت های ملی پوش سابق تیم ملی والیبال، کاملا این موضوع قابل لمس است که تعیین نبودن نحوه اداره بازوهای مختلف فدراسیون والیبال در روند معمول والیبال کشور تاثیر منفی خود را گذاشته و در حال حاضر هم کسی جوابگوی این اتفاقات نیست. خبرنگار خبرنگاران نیز برای پیگیری شرایط فعلی فدراسیون والیبال چندین بار با علی فتاحی سرپرست فعلی فدراسیون تماس گرفته اما تنها مقام رسمی فدراسیون که همزمان سرپرست ریاست، دبیرکلی و ... را بر عهده دارد، فعلا سیاست سکوت را اختیار نموده و قصد پاسخگویی درمورد شرایط فدراسیون را ندارد.

جبار قوچان نژاد کارشناس والیبال ایران نیز در خصوص تاثیرات منفی شرایط نامعلوم ریاست فدراسیون والیبال روی این رشته نیز گفت: با احترام به همه رشته های ورزشی این است که والیبال بعد از فوتبال پر هوادارترین و پر ترافیک ترین رشته ورزشی در ایران به شمار می رود و باید نظارت دقیق روی برنامه های آن داشت. باید هر چه سریع تر تکلیف رئیس تعیین گردد تا برنامه های چهار ساله این فدراسیون را تعیین کند.

با این صحبت ها باید دید فدراسیونی که در حال حاضر رئیس ندارد و در بدنه خود با سونامی تغییرات مسئولانش روبرو است، چگونه اداره خواهد شد؟ پیش از اعزام تیم ملی به رقابت های جام جهانی 2019 ژاپن نیز کاپیتان سعید معروف با انتقاد از وضعیت فعلی والیبال، این فدراسیون را فدراسیونی بی در و پیکر خوانده بود که افراد در آن تنها به دنبال جایگاه ریاست هستند و کسی به فکر والیبال و تیم ملی نیست. با این شرایط امید می رود وزارت ورزش با استفاده از اختیارات نظارتی و برنامه ریزی خود نگاه ویژه تری به این رشته کند تا از شرایط تاسف بار فعلی نجات پیدا کند.

پرسش اصلی این است که امروز چه کسی سکان دار یکی از مهمترین فدراسیون های ایران است؟ آیا علی فتاحی که هنوز یکسال از سرپرستی اش در حوزه دبیری نگذشته می تواند به تنهایی و بدون نیروی انسانی مجرب در حوزه های مختلف کارها را پیش ببرد؟ اصلا در حال حاضر دبیر، نایب رئیس و اعضای هیات رئیسه فدراسیون چه افرادی هستند و چرا هیچ یک از مستندات قانونی اساسنامه درباره این فدراسیون رعایت نمی گردد؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 18

به "بلاتکلیف مثل فدراسیون والیبال، وقتی مسئول همه چیز جوابگوی هیچ چیز نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیف مثل فدراسیون والیبال، وقتی مسئول همه چیز جوابگوی هیچ چیز نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید