بن نقطه جدید درگیری آمریکا با روسیه را بیان کرد

به گزارش مجله جام جهان، ایسنا نوشت:وزیر خارجه آمریکا توضیح داد: صحنه جدید درگیری ممکن است به دلیل نقش رو به برتری روسیه در قطب شمال در آنجا پدیدار گردد.

بن نقطه جدید درگیری آمریکا با روسیه را بیان کرد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنتونی بن، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی درباره آب وهوا گفت، تغییر اقلیمی می تواند فضاهای جدیدی برای درگیری و نزاع ایجاد کند. در فوریه نفت کش روسیه از جهت دریایی قطب شمال برای اولین بار در تاریخ عبور کرد. حتی تا همین اواخر این جهت برای دریانوردی تنها برای چند هفته در سال در دسترس بود. اما با ارتفاع درجه حرارت قطب شمال با میانگین دو برابر متوسط دنیای این دوره بیشتر شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا معتقد است: روسیه از این تغییرات جوی برای کوشش جهت تسلط خود بر مساحت های جدید استفاده نموده و پایگاه های خود را در قطب شمال به روز می نماید و پایگاه های جدید در آنجا می سازد در حالی که یکی از این پایگاه هایش در 300 مایلی آلاسکاست.

او در عین حال اشاره نمود چین نیز دیگر کشوری است که برای افزایش حضور خود در قطب شمال کوشش می نماید.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه قبلا اشاره نموده بود، آمریکا بر حضور کشتی های جنگی در قطب شمال می افزاید. شرایط نظامی سیاسی در منطقه به دلیل رقابت کشورهای پیشرو در دنیا برای دستیابی به منابع طبیعی و وسایل حمل و نقل پیچیده است.

شویگو تصریح نموده بود، کشورش برای توسعه ناوگان شمالی به منظور تقویت توانمندی دفاعی خود و تضمین منافع ملی اش در قطب شمال کوشش می نماید.

وزارت خارجه روسیه هم نسبت به افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه قطب شمال ابراز نگرانی نموده و گفته بود، مسکو حامی باقی ماندن این منطقه به عنوان فضایی برای همکاری مسالمت آمیز است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1162

به "بن نقطه جدید درگیری آمریکا با روسیه را بیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بن نقطه جدید درگیری آمریکا با روسیه را بیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید