تحریم ها ضرورت همکاری های ایران و بلاروس را دو چندان می کند

به گزارش مجله جام جهان، مخبر گفت: تحریم های آمریکا و غرب علیه ایران و بلاروس ضرورت همکاری های دو کشور را دو چندان می کند تا در جهت خنثی سازی تحریم ها گام بردارند.

تحریم ها ضرورت همکاری های ایران و بلاروس را دو چندان می کند

نشست فعالان مالی ایران و بلاروس عصر امروز (سه شنبه) با حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور و رومن گلاوچنکو، نخست وزیر بلاروس برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور در این نشست گفت: لازمه توسعه روابط مالی و ارتقاء سطح مناسبات تجاری ایران و بلاروس این است که هماهنگی و تعاملی سازنده میان دولت ها و بخش خصوصی دو کشور ایجاد شود.

محمد مخبر در این نشست که وزیر صمت و رؤسای اتاق بازرگانی و بخش خصوصی دو کشور نیز حضور داشتند، با اشاره به تدوین پیش نویس نقشه راه جامع روابط مالی دو کشور اظهار امیدواری کرد با نهایی و اجرایی شدن این سند، شاهد ارتقاء جدی مراودات و مناسبات تجاری دو کشور باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری تحریم های آمریکا و غرب علیه ایران و بلاروس، افزود: این تحریم ها ضرورت همکاری های دو کشور را دو چندان می کند تا در جهت رفع محدودیت ها و خنثی سازی تحریم ها گام بردارند.

وی با تأکید بر اینکه ایران و بلاروس باید شرایط را برای فعال شدن بخش خصوصی دو کشور تسهیل کنند، خاطرنشان کرد: انتظار می رود که اتاق های بازرگانی و بخش خصوصی دو کشور نیز به صورت جدی فعال شوند تا تصمیمات دو کشور به نتایج مطلوب برسد.

معاون اول رئیس جمهور از وجود دریا در شمال و جنوب ایران به عنوان موقعیتی استثنایی برای توسعه ترانزیت یاد کرد و گفت: با تکمیل خطوط ریلی از راه آهن رشت به آستارا، امکان اتصال بلاروس به بندرعباس فراهم خواهد شد.

مخبر تسهیل رفت و آمد تجار و رفع موانع بانکی میان دو کشور را مورد تأکید قرار داد و افزود: امیدوارم با فعالیت اتاق های بازرگانی و بخش خصوصی دو کشور شاهد آن باشیم که روابط مالی دو کشور متناسب با روابط خوب سیاسی ارتقا پیدا کند.

رومن گلاوچنکو نخست وزیر بلاروس نیز در این همایش تسهیل حوزه کسب و کار را برای فعال شدن بخش خصوصی دو کشور ضروری دانست و بر ضرورت تلاش اتاق های بازرگانی دو کشور تأکید کرد.

وی با اشاره به روند رو به رشد روابط مالی دو کشور از سال 2021 بر لزوم حفظ این روند و توسعه آن تأکید کرد و افزود: باید ضمن تسهیل روابط تجاری، راه چاره هایی برای تسویه حساب های مالی و حذف مقررات دست و پاگیر تنظیم کنیم.

نخست وزیر بلاروس از آمادگی کشورش برای همکاری مشترک با ایران در بخش های صنعت، تجارت و تولید ماشین آلات کشاورزی خبر داد و شرح داد: امروز زمان آن است روابط مالی را احیا و کاستی ها را جبران کنیم.

در این مراسم رؤسای اتاق بازرگانی دو کشور نیز در سخنانی بر اهمیت فعالیت بخش خصوصی برای توسعه مناسبات مالی تأکید کردند و تفاهمنامه ای میان اتاق بازرگانی دو کشور به امضا رسید.

خبرنگاران سیاسی دولت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آذر 1401 بروزرسانی: 2 آذر 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1711

به "تحریم ها ضرورت همکاری های ایران و بلاروس را دو چندان می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها ضرورت همکاری های ایران و بلاروس را دو چندان می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید