تزریق واکسن، فعلا فقط برای دوز دومی ها

به گزارش مجله جام جهان، تهران (پانا) - رئیس شبکه بهداشت وزارت بهداشت گفت هم اکنون تنها تزریق نوبت دوم سالمندان بالای 70 سال انجام می شود و تزریق نوبت اول برای جاماندگان و دیگر گروه های سنی این فاز60 و 65 سال به بالا منوط به تامین واکسن های تازه خواهد بود.

تزریق واکسن، فعلا فقط برای دوز دومی ها

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ شکلاتی بیشتر بدانید.

به گزارش روزنامه همشهری، فاز دوم واکسیناسیون علیه کرونا در حالی از روز یکشنبه از سر گرفته شد که بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت هم اکنون تنها تزریق نوبت دوم سالمندان بالای 70 سال انجام می شود و تزریق نوبت اول برای جاماندگان و دیگر گروه های سنی این فاز (60 و 65 سال به بالا) منوط به تامین واکسن های نو خواهد بود. در دیگر استان ها هم شرایط بر همین منوال است و با ازسرگیری واکسیناسیون اولویت تزریق نوبت دوم برای رده سنی 70 سال به بالا انجام می شود؛ اتفاقی که صبح روز گذشته باز هم تجمعات زیادی را مقابل مراکز تجمیعی تزریق واکسن رقم زد اما بسیاری از مراجعان تنها با یک پاسخ از سوی عوامل اجرایی مراکز بهداشتی روبرو شدند: منتظر پیامک وزارت بهداشت باشید و بعد مراجعه کنید.

جعفر صادق تبریزی، رئیس شبکه بهداشت وزارت بهداشت، در همین زمینه توضیحاتی به همشهری می دهد. به گفته او سیاست وزارت بهداشت این است که هر تعداد واکسن تامین شده را برای تزریق و تکمیل دوز اول برای آنها که در اولویت اند و جا مانده اند و دوز دوم برای آنها که دوز اول را قبلا دریافت کرده اند، در نظر بگیرد: فرض کنید اگر قصد ما واکسیناسیون 500 نفر باشد قطعا هزار واکسن را برای تزریق 2 نوبت آنها در نظر می گیریم. بنابراین جمعیت نوی اعلام نمی شود؛ مگر این که واکسن کافی برای تزریق نو وجود داشته باشد. تنها در آن صورت است که گروه سنی نو اعلام و واکسن نوبت دوم برای آنها ذخیره می شود.

بر اساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت، برای افرادی که از طریق سامانه salamat.gov.ir اقدام به ثبت نام کرده اند و در نوبت اول تزریق واکسن هستند، همچنین برای افرادی که منتظر دریافت دوز دوم واکسن هستند حتما پیامک فرستاده می شود. بنابراین سالمندان پیش از دریافت پیامک به مراکز بهداشتی که کار تزریق واکسن را انجام می دهند، مراجعه نکنند. در حال حاضر هم با ورود محموله نو و توزیع آن در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، تزریق دوز دوم سالمندان بالای 70 سال تسریع شده است.

تبریزی با اشاره به کسری حدود 300هزار دوزی برای تزریق مرحله دوم می گوید: با ورود محموله بعدی واکسن، در این هفته، کمبود واکسن جبران می شود و بعد از آن می توانیم تزریق جامانده های 70 سال به بالا را انجام دهیم.

بر اساس اعلام او، حدود 70 درصد سالمندان 70 سال به بالا دوز اول واکسن را دریافت کرده اند. هم اکنون هر میزان واکسن وارداتی به کشور برای نوبت دوم در نظر گرفته شود، با اطمینان از تامین شدن واکسن به میزان کافی برای گروه های سنی نو، سراغ رده های سنی 60 و 65 سال خواهیم رفت. این مسئول با اشاره به تسهیل واردات واکسن کرونا، هم توضیح هایی داد: توزیع یک میلیون دوز واکسن وارداتی کرونا از روز شنبه آغاز شده و علاوه بر آن قرار است یک میلیون دوز دیگر واکسن کرونا در یکی -دو روز آینده وارد شود. بنابراین احتمالا به زودی گروه سنی دیگری را برای دریافت واکسن اعلام کنیم. جامانده های از واکسن هم نگران نباشند؛ چراکه واکسن آنها محفوظ است و با ثبت نام در سامانه تزریق برایشان صورت خواهد گرفت.

در این میان، با توجه به نگرانی برخی از سالمندان درباره تأخیر در دریافت دوز دوم واکسن، مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، روز گذشته گفت: بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، 3 تا 4 هفته پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا، دوز دوم باید زده شود. اگر دوز دوم واکسن در دسترس نبوده و در واقع تزریق دوز دوم به تأخیر افتاد، عارضه خاصی ایجاد نمی شود اما پس از دسترسی، دوز دوم واکسن هم باید تزریق شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1246

به "تزریق واکسن، فعلا فقط برای دوز دومی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن، فعلا فقط برای دوز دومی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید