داربست های استخوانی جایگزین بافت های آسیب دیده می شود

به گزارش مجله جام جهان، محققان کشور پیروز به تهیه داربست مهندسی بافت بر پایه پلیمرهای زیستی شدند تا از این داربست های نوین به عنوان جایگزین بالقوه ترمیم ضایعات استخوانی استفاده شود.

داربست های استخوانی جایگزین بافت های آسیب دیده می شود

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله جام جهان به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان کشور پیروز به تهیه داربست مهندسی بافت بر پایه پلیمرهای زیستی شدند تا از این داربست های نوین به عنوان جایگزین بالقوه ترمیم ضایعات استخوانی استفاده شود.

طراحی و تهیه بافت های مهندسی استخوان همراه با فرمولاسیون جدید به منظور تسریع در ترمیم و بازسازی بافت استخوانی آسیب دیده هدفی بود که مد نظر این پژوهش قرار گرفت. محققان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این طرح را انجام دادند.

رویا صدقی مجری این طرح پژوهشی درباره اهمیت این طرح گفت: اگرچه استخوان به عنوان محکم ترین بافت بدن شناخته می شود، اما به دلایل مختلفی مانند بیماری، حادثه، مسائل مادرزادی، از بین رفتن استخوان و سرطان های مختلف احتمال آسیب رسیدن به آن وجود دارد. از گذشته های دور، همواره پزشکان در سراسر دنیا با مسائل مربوط به بافت اسکلتی به عنوان یکی از مهم ترین مسائل بالینی روبرو بوده اند.

وی ادامه داد: یکی از اصلی ترین راهکارهایی که تا به امروز برای رفع انواع نقص های استخوانی و غضروفی پیشنهادشده و بیش از نیم قرن است که کاربرد دارد، استفاده از انواع مواد زیستی در تهیه کاشتنی ها و داربست ها در مهندسی بافت استخوان است.

به گفته صدقی، مهندسی بافت علم طراحی و تولید بافت های جدید برای ترمیم اندام های آسیب دیده و جایگزینی قسمت های از دست رفته به علت عوامل مختلف است. از همین رو مهندسی بافت به روشی امیدبخش جهت ترمیم یا تعویض بافت آسیب دیده تبدیل شده و برای بازسازی و ترمیم بافت ها و اندام هایی مانند استخوان، پوست، قلب، اعصاب، غضروف استفاده شده است.

مهندسی بافت می تواند درمان بسیاری از نواقص و بیماری های بافتی را تسریع و آسان تر کند. در این راستا داربست مهندسی بافت بر پایه پلیمرهای زیستی تهیه شد.

صدقی همچنین خاطرنشان کرد: نتایج نشان می دهد که این نانوالیاف بدلیل داشتن ویژگی های شیمیایی و فیزیکی مناسب موجب افزایش سرعت ترمیم استخوان می شود. همچنین خواص ضدمیکروبی مناسب داربست های تهیه شده موجب کاهش یا حذف عفونت های احتمالی عمل جراحی برای کاشت این داربست ها درون بدن می شود. بنابراین انتظار می رود داربست های نوین تهیه شده به عنوان جانشینی بالقوه برای ترمیم ضایعات استخوانی به کار گرفته شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 350

به "داربست های استخوانی جایگزین بافت های آسیب دیده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داربست های استخوانی جایگزین بافت های آسیب دیده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید