رئیس مجلس لبنان: مشکل از خارج نیست، از خودمان است

به گزارش مجله جام جهان، نبیه بری در واکنش به تحولات اخیر کشورش در طرابلس و تشکیل نشدن دولت و اختلافات بین رئیس جمهوری و نخست وزیر مکلف لبنان اظهار کرد: مشکل از بیرون نیست بلکه از خودمان است.

رئیس مجلس لبنان: مشکل از خارج نیست، از خودمان است

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت العهد لبنان، نبیه بری، رئیس مجلس لبنان اظهار کرد: بعد از اتفاقات طرابلس در شمال و بیان مرجعیات معنوی برای نجات کشور تشکیل دولت متخصصان آغاز شد که راه به جایی نبرد و اکنون سوالاتی درباره سکوت من در این باره مطرح شده است.

وی اضافه نمود: در حال حاضر باید به افکار عمومی بگوییم بدانید که مانع تشکیل دولت از خارج نیست از خود ماست چون باید روی تشکیل دولت متخصصان توافق گردد که وابستگی حزبی، جناحی یا وابستگی به افراد نداشته باشند و فراکسیون توسعه و آزادی وابسته به بری متعهد به این معیار است و اسامی را ارائه کرد که نه به نفع آن بود و نه علیه آن. از نظر ما این مبدا باید بدون استثنا در خصوص همه اجرا گردد.

بری تاکید نمود:، هیچ کسی نباید به یک سوم تضمین نماینده (ضامن) یا معطل دست یابد چون در این صورت ارزشی برای تشکیل دولت متخصصان باقی نخواهد ماند. نه شرکا و نه دولت مورد اعتماد داخل و خارج نخواهد بود. از این درک گروه ها باید راه چاره هایی را پیشنهاد دهند که برای همه منصفانه باشد و اول لبنان را در نظر بگیرند و کارشکنی در رفتن به سمت یک سوم معطل است.

او این سوال را عنوان نمود که آیا می اندیشیم و پند می گیریم؟ یا به دنبال سرزمین مان در گورستان های تاریخ می گردیم؟

بری گفت: البته من هرگز ناامید نمی شوم و به راه ادامه می دهم.

این در حالی است که ریاست جمهوری لبنان تکذیب کرد که میشل عون، رئیس جمهوری خواهان یک سوم معطل باشد. در بیانیه این نهاد آمده است، محافل سیاسی و اطلاع رسانی اصرار دارند ترویج نمایند که میشل عون خواهان دستیابی به یک سوم معطل است که همین منجر به تاخیر تشکیل دولت شده است اما این حرف صحت ندارد.

ثلث معطل یا یک سوم تضمینی به یک سوم به اضافه یک کرسی مجلس اطلاق می گردد. (یک سوم معطل یا ضامن بنا به تعبیر بعضی، یعنی دستیابی اقلیت به یک سوم کرسی های وزارتی به اضافه یک و این مانع از آن می گردد که اکثریت تصمیم های مهم و سرنوشت ساز را به تنهایی بگیرد و تک روی کند به خصوص که قانون اساسی لبنان شرط نموده مصوبات دولت باید با رای یک سوم اعضای دولت تصویب گردد تا لازم الاجرا باشند.)

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1015

به "رئیس مجلس لبنان: مشکل از خارج نیست، از خودمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس مجلس لبنان: مشکل از خارج نیست، از خودمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید