رازگشایی از زندگی زنان در دوره باستان ، زنان در دوره باستان نقش دانشمند، کشیش و همسر را ایفا می کردند؟

به گزارش مجله جام جهان، تحقیقات تازه تصویری غنی تر و پیچیده تر از نقش های زنان به عنوان همسر، کشیش و دانشمند در یونان باستان را نشان می دهد.

رازگشایی از زندگی زنان در دوره باستان ، زنان در دوره باستان نقش دانشمند، کشیش و همسر را ایفا می کردند؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، برای قرن ها، باورها در خصوص نقش دختران و زنان در یونان باستان حول محور محدود و پنهان بودن زندگی آنها بود. زنان از حوزه عمومی دور نگه داشته می شدند، از شهروندی محروم می شدند و هیچ جایگاه قانونی و سیاسی نداشتند. زنانی که از جامعه دور نگه داشته شده بودند به عنوان همسر، مادر و دختر به خانواده تنزل داده شدند.

بیشتر بخوانید:

عکس | مهره داران باستانی عجیب و غریب !

عکس | کشف انباری از سکه در بلندی های جولان

بیشتر این تصور از منابع مکتوب یونان کلاسیک سرچشمه گرفته است. گزنفون، افلاطون و توسیدید همگی بر به اصطلاح حقارت زنان نسبت به مردان گواهی دادند. ارسطو در قرن چهارم قبل از میلاد در کتاب سیاست خود گفت که باز هم مانند بین دو جنس، مرد ذاتا برتر است و زن پست تر، حاکم مرد و رعیت زن. بسیاری از این متون در آتن سرچشمه می گیرند که محدودترین نگرش را نسبت به زنان داشت. سایر دولت شهرها، مانند اسپارت، آزادی های بیشتری برای زنان داشتند که تشویق به ورزش و تمرین می شدند.

همانطور که ممکن است بین مکان ها تفاوت هایی وجود داشته باشد، بین طبقات اجتماعی نیز تفاوت هایی وجود داشت. زنان فقیر و برده به عنوان شوینده لباس ها، بافنده، فروشنده، پرستار و ماما کار می کردند. سرامیک های تزئین شده باستانی صحنه هایی از زنان برده شده در بازار و جمع آوری آب را نشان می داد.

با نگاهی فراتر از منابع متنی، محققان پیچیدگی بیشتری در حوزه دین پیدا می نمایند. پانتئون یونان پر از خدایان زن قدرتمند است، مانند آتنا، الهه جنگ و خرد و حامی آتن یا آرتمیس، الهه شکار و بیابان. باستان شناسان دریافته اند که زندگی کشیش ها به زنان آزادی و احترام بیشتری نسبت به آنچه قبلا تصور می شد، می داد. نقش زنان در یونان باستان به جای یک تجربه یکپارچه، متنوع بود.

زندگی برای بیشتر زنان به طور کلی در سه مرحله متمرکز بوده است؛ کوره (دختر جوان)، پوره (عروس تا تولد اولین فرزندش) و ژین (زن). زندگی بزرگسالان معمولاً از اوایل تا اواسط نوجوانی آغاز می شد، زمانی که او ازدواج می کرد و به طور رسمی از خانواده پدرش به خانواده شوهرش نقل مکان می کرد.

جایگاه زنان در داخل خانه

اتاقی منحصراً برای زنان در خانه وجود داشت. در سنگ های تدفین و سرامیک ها، نمایش هایی از ژیناسیوم دیده می گردد. زنان مسئول حوزه خانه بودند و یکی از کارهای اصلی آنها ریسندگی و بافندگی بود. بسیاری از خانه ها بافندگی خاص خود را داشتند. یکی از معروف ترین بافندگان اساطیر یونان، همسر ادیسه، پنه لوپه است که نماد مادری و وفاداری است. پنه لوپه در حالی که شوهرش 20 سال دور بود و در تروی جنگ می کرد و سپس سرگردان بود، با خواستگارانی حریص روبرو شد که در پی او بودند. پنه لوپه با ساختن حیله ای، روزهایش را با بافتن کفن برای پدرشوهرش سپری می کرد، اما هر شب دوباره آن را باز می کرد به این امید که در حالی که او تأخیر می کرد، شوهرش به خانه باز می گشت.

باستان شناسان تعداد زیادی محافظ را کشف نموده اند که زنان هنگام کار با پشم از آن استفاده می کردند. زنان تکه چوب یا سرامیک نیمه استوانه ای را روی یک پا قرار می دادند تا در حین کار کردن با پشم، لباس هایشان با لانولین لکه دار نگردد.

زنان خانه سرپرستی بچه ها را نیز بر عهده داشتند. آموزش دختران و پسران جوان بر عهده زنان بود، هرچند پسران پس از سن معینی به دست معلم تعلیم و تربیت می شدند. موسیقی، بخشی از آموزش دختران بود. زنان بعلاوه نقش کلیدی در مراسم تدفین خانواده های خود داشتند. جسد را با مسح و پانسمان آماده می کردند.

بعضی از زنان بودند که تحصیلات خود را ادامه دادند و خدمات شایانی به هنر و علوم کردند. در حدود سال 350 قبل از میلاد، آکسیوتئا فیلیوس زیر نظر افلاطون به مطالعه فلسفه پرداخت (بعضی منابع می گویند که او برای این کار خود را به عنوان یک مرد درآورده است). در قرن ششم قبل از میلاد، کشیش دلفی Themistoclea (بعلاوه به عنوان Aristoclea شناخته می گردد) فیلسوفی بود که به خودی خود در فلسفه و ریاضی نامدار بود.

زنانی که به عنوان کشیش در آیین های مذهبی و آیین های مقدس شرکت می کردند، از زندگی خارج از حوزه خانه لذت می بردند. باستان شناس جوآن برتون کانلی نشان داده است که در دنیا یونان دفاتر مذهبی تنها عرصه ای را ارائه می دادند که در آن زنان یونانی نقش هایی برابر و قابل مقایسه با مردان به عهده می گرفتند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 مهر 1401 بروزرسانی: 18 مهر 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1693

به "رازگشایی از زندگی زنان در دوره باستان ، زنان در دوره باستان نقش دانشمند، کشیش و همسر را ایفا می کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازگشایی از زندگی زنان در دوره باستان ، زنان در دوره باستان نقش دانشمند، کشیش و همسر را ایفا می کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید