سگ های کاوشگر ناسا به مریخ می فرایند

به گزارش مجله جام جهان، سگ مریخ نوردی که اکنون برای این عملیات آماده شده Au-Spot نام دارد. بیش از 60 دانشمند و مهندس در پروژه تجهیز این سگ به حسگر های دیداری، حرارتی و حرکتی با هدف افزایش توانمندی های او برای ایجاد نقشه های سه بعدی مشارکت دارند.

سگ های کاوشگر ناسا به مریخ می فرایند

دانشمندان ناسا به کمک فناوری هوش مصنوعی در حال آماده سازی ربات های چهارپایی با ظاهر حیوانات هستند تا بتوانند از این ربات ها در کاوش های زیر سطحیِ خود در سیاره مریخ استفاده کنند.

این سگ های مریخ نورد دارای چابکی و انعطاف پذیری قابل توجهی هستند و می توانند به کمک حسگر های قوی که دارند از موانع عبور کنند و از بین چند راستای که مقابلشان واقع شده است، یکی را انتخاب کنند و حتی نقشه هایی مجازی از غار ها و تونل های پنهان در زیر سطح مریخ ترسیم کنند و آن را برای اپراتور خود در زمین بفرستند.

فعالیت مریخ نورد های سنتی عمدتا به کاوش روی سطح مریخ محدود می شد درحالیکه بسکمک از مناطق جالب این سیاره در بخش های ناهموار و زیر سطح آن واقع شده است. به همین دلیل سگ های مریخ نورد برای این کاوش ها بسیار مفیدند و علاوه بر توانایی حرکت در مناطق ناهموار، چنانچه واژگون شوند نیز قابلیت ایستادن و حرکت دوباره را دارند.

علاوه بر این یک سگ مریخ نورد حدود 12 بار سبک تر از کاوشگر های کنونی است و به همین دلیل می تواند سریع تر حرکت کند.

کاوش در لایحه های پنهان و غار های زیر سطح مریخ از آن رو مهم است که دانشمندان گمان می برند این غار ها بتوانند در آینده پناهگاه های خوبی برای زندگی انسان باشند و به این ترتیب محافظت از انسان در برابر اشعه ماوراء بنفش، سرمای شدید و طوفان های مریخی که گاه هفته ها ادامه دارند و آنقدر بزرگ هستند که با تلسکوپ از روی زمین قابل مشاهده اند، ممکن شود.

دانشمندان همچنین به دنبال یافتن شواهد احتمالی از وجود زندگی در گذشته های دور در این غارها، یا نشانه هایی از وجود حیات در اعماق خاک مریخ هستند و امیدوارند به کمک توانایی های منحصربفرد حرکتی این سگ های مریخ نورد، بتوانند علائمی از حیات آنهم بسیار دورتر از سیاره زمین کشف کنند.

سگ مریخ نوردی که اکنون برای این عملیات آماده شده Au-Spot نام دارد. بیش از 60 دانشمند و مهندس در پروژه تجهیز این سگ به حسگر های دیداری، حرارتی و حرکتی با هدف افزایش توانمندی های او برای ایجاد نقشه های سه بعدی مشارکت دارند.

این سگ همچنین به کمک هوش مصنوعی می آموزد که از چه چیز هایی باید دوری کند و کدام اشیاء را که ممکن است برای دانشمندان جالب باشد، شناسایی کند و داده های مربوط به آن را به زمین بفرستد.

این سگ در حال حاضر در جریان تمرین هایش در کارولینای شمالی، از تونل ها و راهرو ها بسرعت عبور می کند، با موفقیت موانع را پشت سر می گذارد، از پله ها و سطوح شیب دار بالا و پایین می رود و در مناطق شبیه سازی شده، انواع گدازه ها و راستا حرکت آن ها را شناسایی می کند.

منبع:یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 943

به "سگ های کاوشگر ناسا به مریخ می فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سگ های کاوشگر ناسا به مریخ می فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید