صادرات فولاد ایران به 9 میلیون تن رسید

به گزارش مجله جام جهان به نقل از وزارت صنعت معدن و تجارت مهدی کرباسیان در کنفرانس آلومیینوم سی آر یو در لندن گفت: عملیات ساخت مجتمع گداخت شرکت آلومیینوم جنوب که قرار است در فاز نخست سالانه 300 هزار تن فراوری داشته باشد در جریان است.

صادرات فولاد ایران به 9 میلیون تن رسید

کرباسیان تاکید نمود: این مجتمع گداخت انرژی مورد احتیاج خود را از یک نیروگاه گازی تامین خواهد نمود و ایران امیدوار است با استفاده از منابع عظیم گازی خود صنعت فلزات خود را بیش از پیش توسعه بدهد. ایران در کنار روسیه، بزرگترین دارندگان ذخایر گازی دنیا به شمار می روند.

وی اضافه کرد: مجتمع سالکو میزان فراوری آلومینیوم کشور را تا سال 2025 به یک میلیون تن در سال افزایش خواهد داد و بخش فولاد ایران نیز میخواهد فراوری خود را تا سال 2025 از 31 میلیون تن فعلی به 55 میلیون تن برساند.

سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران مالک 49 درصد از سهام شرکت آلومینیوم جنوب است و 51 درصد مابقی سهام این شرکت متعلق به شرکت سرمایه گذاری غدیر ایران است.

به گفته میرچی، مدیر موسسه مشورتی آئوریس کانادا که به شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو) نیز مشاوره می دهد، هرچند ایران هم اکنون در دو مجتمع فراوریی خود سالانه اندکی بیش از 400 هزار تن آلومینیوم فراوری می نماید، اما میزان مصرف داخلی حدود 600 تا 700 هزار تن است.

به بیان وی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالکو در منطقه ویژه مالی لامرد در جنوب ایران و در نزدیکی ساحل خلیج فارس در حال ساخت است، جایی که یک بندر آب عمیق نیز در آنجا در دست احداث است.

این مجتمع 1.2 میلیارد دلاری توسط شرکت مهندسی و ساخت خارجی صنعت فلزات غیرآهنی چین در حال احداث است.

به گفته میرچی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالو ابتدا قرار بود به صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکت آلکان کانادا ساخته گردد، اما این شرکت پس از تحریم های آمریکا ایران را ترک کرد.

در این زمینه رویترز نوشت: ایران به لطف برخورداری از منابع عظیم گازی، در جهت راه اندازی یک مجتمع جدید گداخت آلومینیوم در اوایل سال آینده قرار گرفته است که میزان فراوری آلومینیوم این کشور را 70 درصد افزایش خواهد داد و ایران را در این خصوص به خودکفایی خواهد رساند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 76

به "صادرات فولاد ایران به 9 میلیون تن رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات فولاد ایران به 9 میلیون تن رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید