مالیات خانه های خالی سنگین تر می گردد؟

به گزارش مجله جام جهان، بر اساس آخرین اصلاحات انجام شده در طرح مالیات بر خانه های خالی این واحدها در سال اول شش برابر، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر درآمد اجاره مشمول مالیات می شوند.

مالیات خانه های خالی سنگین تر می گردد؟

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس به تازگی اصلاحاتی را بر روی طرح اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه انجام داده اند که جریمه های در نظر گرفته شده چندین برابر آنچه قبلاً اعلام شده بود خواهد بود.

  • جریمه ها شش تا هشت برابر شده است

تا پیش از این قرار بود مالکان واحدهای خالی در سال اول معاف از مالیات، سال دوم برابر با مبلغ اجاره سالیانه، سال سوم 1.5 برابر و سال چهارم دو برابر اجاره سالیانه مالیات بپردازند. اما اخیراً سید احسان خاندوزی - نماینده تهران - گفته است که بر اساس اصلاحات اجرا شده در طرح اخذ مالیات از خانه های خالی، مالیات بر درآمد اجاره برای سال اول شش برابر، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر در نظر گرفته شده است.

  • ارسال اولین پیامک ها به مالکان در هفته آینده

این قانون که در سال 1394 تصویب شده به دلیل نبود زیرساخت های لازم تا به امروز اجرا نشده است. بهمن ماه سال گذشته دولت با رونمایی از سامانه املاک و اسکان تصمیم گرفت این قانون معطل مانده را اجرا کند اما سامانه مذکور نواقصی داشت که هم اکنون با اتصال دستگاه های مرتبط در حال رفع شدن است.

طبق آخرین گفته مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، هفته آینده به وسیله این سامانه به افرادی که بیش از یک خانه دارند پیامک داده می گردد و آن ها وارد سامانه املاک و اسکان کشور خواهند شد تا اطلاعات ملک خود را مشاهده و تایید و اطلاعات سکونتی را خود اظهاری نمایند.

در هفته های گذشته مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی را تصویب کرد اما این طرح برای آنالیز بیشتر به کمیسیون های مربوطه ارجاع شد. سنگین تر شدن مالیات واحدهای خالی از سکنه ظاهراً تصمیم کمیسیون ها بوده است که البته برای تصویب باید به صحن علنی مجلس برود.

سید احسان خاندوزی- نایب رئیس کمیسیون مالی مجلس - درباره آخرین تغییرات بر طرح مالیات از خانه های خالی گفته است: برای اینکه هر نوع مالیات به شکل عادلانه اخذ گردد، احتیاجمند نظام اطلاعات مالی هستیم، از این رو در بحث اخذ مالیات از خانه های خالی، بر ضرورت ایجاد سامانه املاک و اسکان در کشور تأکید شد تا بر مبنای آن مالیات های حوزه مسکن اخذ گردد.

او اظهار کرد: به جهت اینکه بانک اطلاعاتی سامانه املاک و اسکان از قوت کافی برای مالیات ستانی برخوردار باشد، دستگاه های اجرایی مکلف شدند که اطلاعات مورد احتیاج این سامانه را با قید فوریت در اختیار قرار دهند و در صورت استنکاف مأموران دولتی از اجرای این قانون، به انفصال از خدمات دولتی محکوم می شوند.همچنین بر اساس این طرح شهفرایندان مکلف هستند که ظرف مدت مشخصی، اطلاعات واحدهای مسکونی تحت تملک را در سامانه ملی املاک و اسکان قرار دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: البته در طرح مذکور، مشوق هایی نیز در نظر گرفته شده است، به طوری که با درج کد پستی محل سکونت در سامانه املاک و اسکان، دیگر احتیاج نیست که با حضور در ادارات و سازمان ها مدارک و اطلاعات خود را ارائه نمایند، بلکه پرسنل ادارات می توانند از این سامانه استفاده نمایند، از این رو فرایند مراجعات اداری تسریع خواهد شد.

یکی از موضوعاتی که کارشناسان از جمله مصطفی قلی خسروی - رئیس اتحادیه مشاوران املاک - اشاره می نمایند این است که خالی ماندن واحدهای مسکونی برای افراد حقیقی توجیه مالی ندارد و عمده 2.5 میلیون خانه خالی متعلق به ارگانهای دولتی و بانک ها است.

چند روز قبل بود که وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت یک بانک خصوصی - دولتی مالک 1000 واحد و یک شخص حقیقی صاحب 195 واحد مسکونی است. نمایندگان مجلس هم از احتکار بیش از 500 خانه توسط هشت بانک خبر دادند؛ اعداد و ارقامی که البته با آنچه قبلاً تصور می شد فاصله دارد و نمی تواند تحول چندانی برای کاهش فشار تقاضا در بازار مسکن ایجاد کند. با این حال دریافت مالیات از خانه های خالی که در بسیاری از کشورهای دنیا اجرا می گردد یک مطالبه عمومی است که جدا از میزان درآمدی که برای دولت خواهد داشت، بنا به به گفته کارشناسان منجر به تحقق عدالت اجتماعی می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 642

به "مالیات خانه های خالی سنگین تر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات خانه های خالی سنگین تر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید