مزارع مریخی، کشاورزی روی سطح مریخ

به گزارش مجله جام جهان، یورونیوز نوشت: کشاورزی بر روی خاک سرخ مریخ ممکن شد. خاک سیاره سرخ حاوی نمک های پرکلرات است که همانند یک سم برای گیاهان مضر است.

مزارع مریخی، کشاورزی روی سطح مریخ

کشاورزی بر روی خاک سرخ مریخ ممکن شد. به گزارش شرق به نقل از یورونیوز خاک سیاره سرخ حاوی نمک های پرکلرات است که همانند یک سم برای گیاهان مضر است. بااین حال، بر اساس تحقیقات جدیدی که به پنجاه وچهارمین کنفرانس علوم قمری و سیاره ای ارائه شده، نشان می دهد که انواعی از برنج های تراریخته (برنج هایی که به لحاظ ژنتیکی اصلاح شده باشند) می تواند در سطح سنگ پوشه ای مریخ کشت شوند. دانشمندان دانشگاه آرکانزاس آمریکا پیروز شدند با استفاده از سنگ های بازالت که به وسیله دانشمندان ناسا از بیابان موهاوی آمریکا استخراج شده بود، خاک مریخ را شبیه سازی نمایند. در این آزمایش، سه نوع برنج در بازالت کشت شد -یکی از گونه برنج های وحشی و دو گونه با ویرایش ژنتیکی- که می توان گفت گونه های تراریخته شده با شرایط خشک سالی، کمبود قند و شوری خاک سازگارتر بودند.

محققان دریافتند که اگر خاک شبیه سازی شده مریخ با یک چهارم خاک معمولی گلدان ترکیب گردد، آنگاه به خوبی می توان برنج اصلاح ژنتیکی شده را کشت کرد. آنها بعلاوه دریافتند که آستانه تحمل این گونه های برنج معادل سه گرم پرکلرات در هر کیلوگرم خاک مریخی است.

این یافته علمی علاوه بر کاربردی که می تواند بر روی مریخ داشته باشد، برای تأمین منبع غذایی در مناطقی از سطح زمین که خاک با غلظت نمکی بالا دارند هم مفید خواهد بود.

35220

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1783

به "مزارع مریخی، کشاورزی روی سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزارع مریخی، کشاورزی روی سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید