هشدار به دلالان بی خیال مسکن مهر

به گزارش مجله جام جهان، افزایش سود تسهیلات مسکن مهر از 4 به 18 درصد برای مالکانی که نسبت به تکمیل آورده و تحویل واحد خود اقدام نمی نمایند در دستور کار دولت و بانک مسکن قرار گرفته است.

هشدار به دلالان بی خیال مسکن مهر

جهت دریافت خدمات طراحی پارکینگ کلاسیک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش مجله جام جهان، بسیاری از واحدهای مسکن مهر در شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد توسط واسطه ها خریداری شده است. با این که تعداد دقیق این نوع واحدها مشخص نیست اما به طور نسبی می توان تخمین زد عمده آپارتمان های خالی از سکنه توسط دلالان خریداری شده است؛ افرادی که نه تنها آورده خود را تکمیل نمی نمایند بلکه همیشه بر موج نارضایتی بجای متقاضیان واقعی از تاخیر در تحویل واحدها سوار می شوند و دقیقه 90 خود را کنار می کشند.

طی سال های اخیر راهکارهای مختلفی برای مجاب کردن مالکان واحدهای مسکن مهر برای تکمیل سهم آورده اندیشیده شده که با توجه ماهیت توصیه ای و غیرموثر آنها کارآیی لازم را نداشته است. این بار اما بانک در نظر دارد تنبیهی را برای این مالکان در نظر بگیرد که شاید به قول معروف افاقه کند. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند، بانک مسکن اعلام نموده کسانی که از تکمیل آورده و تحویل واحدهای مسکن مهر خودداری می نمایند سود وام آنها از 4 درصد به 18 درصد افزایش می یابد. محسن وطن خواهی البته این را هم گفت که کوشش می کنیم این موضوع شامل متقاضیان واقعی نگردد.

مدیرعامل عمران پرند اظهار کرد: در حال حاضر حدود 13 هزار واحد مسکن مهر پرند آماده شده که متقضیان تحویل نگرفتند. البته بخشی از واحدها ممکن است در جزئیاتی مشکل داشته باشد ولی در عین حال هیچ کوششی از سوی صاحبان این واحدها برای تحویل دیده نمی گردد و به همین دلیل بانک مسکن اعلام نموده اگر خانه را تحویل نگیرند سود وام آنها از 4 به 18 درصد افزایش پیدا می نماید. کوشش ما این است که متقاضیان واقعی آسیب نبینند و اگر قرار است سود تسهیلات این واحدها افزایش پیدا کند شامل دلالان گردد.

وی اضافه نمود: مصوبه ای به دست ما رسید که هزینه نگهداری واحدهای خالی محاسبه گردد ولی ما می گوییم هزینه نگهداری را پیمانکار مشخص نکند، بلکه ما مشخص کنیم. حواسمان هست که جانب مردم را رعایت کنیم اما انتظار داریم متقاضیان نیز درخصوص پرداخت آورده و تحویل واحدها همکاری نمایند.

دلالان مسکن مهر به همان اندازه که از افزایش قیمت ها استقبال می نمایند، نسبت به هر نوع اقدامی که به ضررشان باشد واکنش نشان می دهند. یکی از این موارد به مخالفتشان با اجباری شدن خرید عرصه برای واحدهایی است که بیش از یک بار خرید و فروش می شوند.

حسن حضرتی، مدیر اجرایی واگذاری عرصه مسکن مهر پردیس در این خصوص به مجله جام جهان گفت: بر اساس بخشنامه قانون 99 ساله خرید عرصه برای مالکان اولیه واحدهای مسکن مهر اجباری نیست، مگر اینکه خودشان درخواست نمایند. اما با توجه به مساله واسطه گری و این که بسیاری از واحدهای مسکن مهر شهر جدید پردیس توسط دلالان خریداری شده، برای مالکان بعدی خرید عرصه اجباری است که آن هم می توانند به صورت نقدی یا اقساطی پرداخت نمایند.

بسیاری از واحدهای افتتاح شده خالی است

وی اضافه نمود: بسیاری از واحدهای مسکن مهر پردیس که افتتاح شده خالی است. به طور مثال در بلوک های 59 واحدی فاز 11 بعضا 10 خانوار هم ساکن نیستند که نشان می دهد عمده واحدها توسط سفته بازان خریداری شده و برای تحویل اقدام نمی نمایند. به همین دلیل هیات مدیره شرکت عمران مصوب کرد که خرید عرصه برای نفرات اول اجباری نیست ولی اگر واحد در ریل خرید و فروش افتاد باید شرایط عرصه مشخص تکلیف گردد.

هم چنین نادر عربی، مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید، واسطه گری در خرید و فروش واحدهای مسکن مهر را یکی از مسائل شهرهای جدید دانسته و گفته است: کوشش می گردد این موضوع نیز سر و سامان پیدا کند هم اکنون مصوبه ای را تهیه نموده ایم که در صورت تصویب، با این موارد برخورد می گردد و سود وام بانکی واحدهایی که تحویل گرفته نمی شوند از چهار به 18 درصد افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 259

به "هشدار به دلالان بی خیال مسکن مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به دلالان بی خیال مسکن مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید