پاسخ ایران به اتهامات بلینکن

به گزارش مجله جام جهان، سخنگوی وزارت خارجه به سخنان آنتونی بلینکن وزری خارجه آمریکا علیه اقدامات ایران در یمن واکنش نشان داد.

پاسخ ایران به اتهامات بلینکن

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای مدعی شده بود که ایران باعث تشدید تنش در یمن شده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه به طرح اتهاماتی علیه ایران پرداخت و گفت: انصارالله با استفاده از تسلیحات، اطلاعات، آموزش ها و حمایت های ایران به پیشبرد حملاتی می پردازد که اهداف غیرنظامی و زیرساخت ها در یمن و عربستان سعودی را تهدید می کند.

او در ادامه ادعاهایش افزود: دخالت ایران در یمن به شعله ورتر شدن آتش درگیری در یمن شده و باعث تشدید بیشتر تنش و بی ثباتی منطقه ای می شود.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز با اشاره به اتهام زنی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا علیه ایران در خصوص اتهام تشدید تنش در یمن اظهار کرد: آمریکایی ها اکنون به جای پاسخگویی به جنایت های شش ساله خود در یمن نمی توانند در مقام مدعی علیه دیگران اتهامات بی اساس مطرح کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: متجاوزان و دشمنان مردم یمن که در طول شش سال مردم بیگناه یمن را به خاک و خون کشیده اند و منابع و زیرساخت های این کشور عظیم را نابود کرده اند و از فروش تسلیحات به ائتلاف سعودی با تجارت خون در یمن کسب سود کرده اند، اکنون که می دانند راهبرد نظامی ضدانسانی خود در برابر ملت مقاوم یمن شکست خورده است، می خواهند با فرافکنی، مسئولیت این جنایت ها را از خود سلب و اذهان عمومی را منحرف کنند،

خطیب زاده در ادامه دولت جدید آمریکا انتقاد کرد و گفت: دولت جدید آمریکا در حالی ادعای تلاش برای خاتمه جنگ یمن را دارد که تا به امروز شاهد اقدامی عملی برای توقف تجاوز ائتلاف سعودی نبوده ایم و این دولت همچنان در مسیری غلط مواضع دولت پیشین در اتهام زنی های بی اساس و نادیده دریافت واقعیت های یمن ادامه داده و ادعای آنها برای برقراری صلح در یمن از حد حرف تجاوز نکرده و به چند مانور سیاسی در این راستا اکتفا کرده اند.

او تاکید کرد مواضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ یمن تعیین بوده و همواره تاکید داشته ایم، هیچ راهکار نظامی برای بحران یمن وجود ندارد.

شب گذشته آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره اوضاع یمن گفت و گو کرد و خواستار ادامه تلاش های ایران در راستای کمک به حل و فصل بحران یمن شد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1055

به "پاسخ ایران به اتهامات بلینکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ ایران به اتهامات بلینکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید