سرانجام مذاکرات برای متن پیش نویس ، واکنش نماینده اتحادیه اروپا درباره موضع ایران

به گزارش مجله جام جهان، مقام ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام نمود که مذاکرات وین درباره متن پیش نویس توافق به خاتمه رسید.

سرانجام مذاکرات برای متن پیش نویس ، واکنش نماینده اتحادیه اروپا درباره موضع ایران

به گزارش خبرنگاران انلاین، این مقام اتحادیه اروپا که طبق رویه مرسوم خواست نامش فاش نگردد گفت: هیات ها وین را ترک می نمایند. مذاکرات برای دست یافتن به یک متن خاتمه یافته است و ما متنی را فراوری نموده ایم.

وی افزود: آنچه الان اتفاق می افتد بستگی به پاسخ مشارکت نمایندگان دارد.

او گفت که اتحادیه اروپا منتظر پاسخ گروه 1+4 و ایالات متحده آمریکا درباره متن پیش رو است و جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره با وزرای امور خارجه کشورهای مشارکت نماینده در تماس خواهد بود.

  • جزئیات تازه از مذاکرات وین | مقام ارشد وزارت خارجه: مورا چند ایده درباره بعضی موضوعات به جای مانده ارائه داد | واکنش ایران
  • خاتمه مذاکرات وین | هیأت ایرانی تا ساعاتی دیگر به تهران بازمی گردد
  • آماده شدن متن نهایی توافق در وین تا چند ساعت آینده؟ | واکنش مهم یک مقام وزارت خارجه

نماینده اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره برداشت او نسبت به موضع ایران از متن پیش رو هم گفت اطلاعاتی ندارد و مواضع طرف ها پس از دریافت پاسخ ها روشن می گردد.

او برای شفاف کردن فرایند گفت وگوها تکرار کرد: چون ما به متن دست یافته ایم مذاکرات به خاتمه رسیده است. ما اینجا بودیم که متنی را فراوری کنیم و اکنون مرکز ها باید تصمیم گیری نمایند.

با خاتمه این دور از گفتگوها، هیأت مذاکره نماینده جمهوری اسلامی ایران ساعاتی دیگر به تهران بازخواهد گشت و رایزنی ها و تماس ها باهماهنگ نماینده و طرف های دیگر ادامه خواهد داشت.

هم زمان یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در مورد این دور از مذاکرات وین گفت: در 4 روز گذشته مذاکرات فشرده ای در مورد چند موضوع به جای مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و نگرانی های کشورمان برگزار گردید. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در بعضی موضوعات نیز پیشرفت های نسبی حاصل شد.

وی اضافه نمود: با توجه به مباحث اجرا شده طی چهار روز گذشته، امروز انریکه مورا چند ایده در مورد بعضی موضوعات به جای مانده به طرف ها ارائه داد.

این دیپلمات کشورمان افزود: ما به محض دریافت این ایده ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند آنالیز جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ نماینده و سایر طرف ها منتقل خواهیم کرد؛

وی با بیان اینکه بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است خاطر نشان کرد: احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره نماینده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1659

به "سرانجام مذاکرات برای متن پیش نویس ، واکنش نماینده اتحادیه اروپا درباره موضع ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام مذاکرات برای متن پیش نویس ، واکنش نماینده اتحادیه اروپا درباره موضع ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید