کرونا و خانه نشینی هم به داد صداوسیما نرسید ، افزایش 3 برابری مخاطبان تلویزیون های اینترنتی

به گزارش مجله جام جهان، در حالی که به دلیل شیوع ویروس کرونا عموم مردم بیشتر زمان خود را در خانه می گذرانند تلویزیون های اینترنتی با جذب مخاطب توانسته اند، گوی سبقت را از شبکه های صداوسیما بربایند.

کرونا و خانه نشینی هم به داد صداوسیما نرسید ، افزایش 3 برابری مخاطبان تلویزیون های اینترنتی

جهت دریافت خدمات محوطه سازی باغ ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، از اوایل اسفند خبرهای شیوع ویروس کرونا در ایران نخست در شهر قم و سپس در سراسر کشور منتشر شد و به دنبال این اخبار، کشور در آخرین روزهای سال 98 در شرایط متفاوت و ویژه ای نهاده شد.

اعلام آمار هر روزه مبتلایان و قربانیان این ویروس و لزوم رعایت بهداشت موجب شد تا هموطنان برای مراقبت بیشتر از خود و حفظ سلامت جامعه در خانه های خود بمانند و ترددها به ویژه برای سرگرمی و تفریح به حداقل برسد. تعطیلی بخش فرهنگی کشور از جمله سینما، موسیقی و تئاتر کاهش تجمع در اماکن عمومی و شرکت در فعالیت های جمعی را به همراه داشت که البته تعطیلی بعضی صنوف از سوی وزارت بهداشت نیز بر این فرایند بسیار تاثیرگذار بود.

این در خانه ماندن ضرر و آسیب های فراوانی را برای بخش های مالی به همراه داشته است و موجب شده در آستانه نوروز بسیاری از بخش ها تعطیل شوند و حال و هوای کشور را تغییر دهند. با توجه به اینکه ذائقه ایرانیان از دیرباز به قصه گویی و داستان علاقه نشان داده است و برنامه های تلویزیونی مورد اقبال ایرانیان قرار داشت در این روزها که شیوع ویروس کرونا موجب در خانه ماندن مردم شده است بیش از گذشته برنامه های تلویزیونی و اینترنتی مورد توجه نهاده شده است.

ویروس کرونا پیش از ایام نوروز 99 توانسته با خانه نشین کردن مردم مخاطبان بسیاری را برای تلویزیون به همراه بیاورد اما این تماشاگران تلویزیونی تنها مختص به صدا و سیما نبودند بلکه تلویزیون های اینترنتی به عنوان رقیبی سرسخت وارد میدان جذب مخاطب شدند و در نبود برنامه های جذاب در صدا و سیما به سرعت آمار تماشاگران را به نفع خود تغییر داده و گوی سبقت را ربودند.

آمارهای رسمی و غیر رسمی منتشر شده از سوی صدا و سیما و تلویزیون های اینترنتی نشان می-دهد که این رسانه با فاصله چشم¬گیری از تلویزیونهای اینترنتی عقب مانده است. از همان روزهای نخست از محدودیتهای ترددی و الزام رعایت نکات بهداشتی نیز محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود از دسترسی بهتر به تلویزیون های اینترنتی اطلاع داد؛ در متن این پست نوشته شده بود که با مدیران تلویزیون های اینترنتی صحبت کردم. از فردا تا آخر هفته، بخش مخصوص بچه ها و در بعضی، تمام فیلم ها و سریال ها رایگان خواهد بود.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: خواهش می کنم در منزل بمانید و بیرون نروید. مواظب بچه ها و خودتان در برابر کرونا باشید. که این پست نیز در رونق بیشتر تلویزیونهای اینترنتی بیتاثیر نبود. به طور مثال، آنالیز رفتار تماشای کاربران در بخش انیمیشن تنها یکی از تلویزیون های اینترنتی از تاریخ 7 تا 16 اسفند نشان می دهد که میانگین بازدید انیمیشن ها رشدی در حدود 74 درصدی داشته و افراد زیادی با یاری دسترسی رایگان این محتواها را تماشا نموده اند.

در حالی که آمار تماشاگران تلویزیونهای اینترنتی پیش از این نیز شامل میلیونها دقیقه تماشا بود این روزها به 3 برابر افزایش یافته است اما صدا و سیما تنها از آمار 25 درصد تماشاگر برای سریال های پخش شده در روزهای ویژه کرونا خبر می دهد و این درصد بالاترین عددی بود که برای 5 مجموعه تلویزیونی داشت و باقی مجموعه ها هر کدام کمتر از 20 درصد مخاطب را به خود اختصاص داده اند که حتی این آمار در مقایسه با برنامه های صدا وسیما ناچیز محسوب می گردد.

این در حالی است که رسانه ملی از بودجه قابل توجهی در هر سال بهره مند است و شبکه نمایش خانگی و تلویزیون های اینترنتی به بخش خصوصی تعلق دارد و از جای مشخصی تغذیه نمیگردد اما صداوسیما نه تنها از این فرصت ویژه استفاده ننموده است بلکه با پخش مداوم سریال های تکراری یا برنامه هایی که اغلب توانایی جذب مخاطب بالایی ندارد موجبات کنار گذاشته شدن از سوی بینندگان را فراهم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 316

به "کرونا و خانه نشینی هم به داد صداوسیما نرسید ، افزایش 3 برابری مخاطبان تلویزیون های اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و خانه نشینی هم به داد صداوسیما نرسید ، افزایش 3 برابری مخاطبان تلویزیون های اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید