کنترل کوبایی ها بر ونزوئلا

به گزارش مجله جام جهان، گزارش های ضد و نقیض و گیج کننده همچنان تا صبح ادامه داشت و پدیده موسوم به مه جنگ که از جمله ویژگی های چنین رویدادهایی است بروز و تصمیم گیری های فوری را سخت کرد اما بتدریج معلوم شد طرحی که بارها و بارها میان مخالفان و برخی مقامات کلیدی رژیم در مورد آن مذاکره شده بود، شکست خورده است.

کنترل کوبایی ها بر ونزوئلا

نخستین گزارش های خبرگزاری ها از شرایط ونزوئلا حدود ساعت شش و ربع صبح منتشر شد. ما شنیدیم که مورنو رئیس دادگاه عالی، اعضای ارشد دادگاه را فراخوانده بود تا به وظایفی که از قبل (بویژه در مورد انحلال مجلس مؤسسان) برای آنها تعیین شده بود، عمل کنند. قرار بود پس از اقدام دادگاه عالی، پادرینو وزیر دفاع وارد عمل شود ولی بعداً معلوم شد که قضات دادگاه عالی به فراخوان مورنو پاسخ مثبت نداده و از انجام مأموریت های تعیین شده سرپیچی کرده اند. تا عصر آن روز، ارزیابی من این بود که رهبران ارشد نظامی و غیرنظامی رژیم نظیر مورنو که مخالفان با آنها مذاکره کرده بودند، سر بزنگاه از تلاش های طراحی شده برای سرنگونی رژیم مادورو پا پس کشیده بودند، چون معتقد بودند عملیات بسیار زودتر از موعد مقرر آغاز شده است. ژنرال کریستوفر فیگوئرا رئیس پلیس مخفی ونزوئلا گفت که او شخصاً پادرینو را از تغییرات ایجاد شده در زمانبندی برنامه آگاه کرده بود. او در عین حال اضافه کرد که پادرینو به وضوح درباره تغییرات ناگهانی در برنامه ها نگران بود. زمان بندی تغییر کرد و آغاز عملیات جلو افتاد، تنها به این دلیل که دوشنبه شب کوبایی ها بوی توطئه را حس کرده بودند و بنابراین کسانی را که در میان مخالفان داشتند تحریک کرده بودند تا زودتر و خارج از برنامه تنظیم شده حرکت خود را آغاز کنند که به این ترتیب توالی اتفاقات برنامه ریزی شده، درست در نیامد. ارزیابی من از همه این شواهد و مستندات این بود که کوبایی ها کنترل واقعی اوضاع را در ونزوئلا در اختیار دارند و در واقع آنها بودند که مادورو را از برنامه های عملیاتی مخالفان آگاه کردند. ظاهراً وقتی بین مقامات عالی رتبه حکومت می پیچد که برنامه عملیاتی مخالفان لو رفته است، مونرو رئیس دادگاه عالی بسیار مضطرب و نگران می شود و به همین دلیل دیگر نمی تواند مطابق برنامه هماهنگ شده با مخالفان، مجلس مؤسسانِ مادورو را غیرقانونی اعلام کند، لذا مقامات ارشد نظامی نیز که قرار بود در مرحله بعدی وارد کارزار شوند، مرعوب شده و پا پس می کشند. فقدان حمایت قانونی (به دلیل عدم اقدام دادگاه عالی) باعث تردید آنها شد و آزادی لوپز در صبح سه شنبه نیز فقط نگرانی مقامات ارشد نظامی را که قرار بود با توطئه سرنگونی مادورو همکاری کنند تشدید کرد؛ با خودم فکر می کردم که این ژنرال ها احتمالاً یا هرگز قصد ترک رژیم را نداشتند یا دست کم مراقب بودند زیاد متضرر نشوند و به همین دلیل به نظر می رسید آماده شده بودند تا با توجه به فرایند اتفاقات در روز سه شنبه، تصمیم نهایی خود را بگیرند.

در شرایط انقلابی همیشه همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود و گاه اقدامات بداهه و ابتکاری می تواند بین شکست و پیروزی تفاوت ایجاد کند، اما آن روز در ونزوئلا، همه مسائل روشن شد. ما مطمئناً ناامید و درمانده شده بودیم که این مسأله عمدتاً به دلیل حضور ما در واشنگتن و دور بودن از صحنه تحولات بود که نمی توانستم در زمان واقعی و به صورت زنده و در لحظه از اتفاقات داخل ونزوئلا آگاه شویم.،ایران

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1108

به "کنترل کوبایی ها بر ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل کوبایی ها بر ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید