یوگا چگونه مغزتان را تغییر می دهد؟

به گزارش مجله جام جهان، برترین ها: تا به حال این سوال برای تان پیش آمده که یوگا چه تاثیری بر مغزتان می گذارد؟ علم دریافته، شادی و حس خوبی که بعد از تمرینات یوگا به شما دست می دهد، فقط مربوط به فیزیک تان نیست.

یوگا چگونه مغزتان را تغییر می دهد؟

دانشمندان با یاری اسکن های مغز دریافته اند یوگا در واقع مواد شیمیایی مغز را تغییر می دهد و این اتفاق خوبی است. یوگا به عنوان نوعی ورزش و مدیتیشن، درست مانند حرکات تای چی می تواند به درمان طیفی از مسائل در سلامتی یاری کند، خصوصا آن هایی که منشاء شان مغز است و به حافظه مربوط می شوند.

هرچند در خصوص درمان های طبیعی مانند یوگا در مقایسه با درمان های داوریی و صنایع بیوتکنولوژی، هنوز تحقیقات زیاد و گسترده ای انجام نشده است، اما شواهد قانع نماینده علمی به تازگی پیدا شده که نشان می دهد یوگا چگونه می تواند مغزتان را تغییر بدهد، از جمله تاثیر آن بر اضطراب، افسردگی و تحمل درد.

یوگا سبب ترشح GABA می گردد

آیا می دانستید که یوگا، درمانی طبیعی برای اضطراب است؟ زیرا یوگا بر سطح GABA مغز ما اثر می گذارد. گابا یا همان گاما آمینوبوتیریک اسید یک انتقال دهنده عصبی است که به ارسال پیغام بین مغز و سیستم عصبی یاری می کند.

گابا برای مهار فعالیت عصبی حیاتی است. گابا، تاثیری آرامبخش دارد که البته برخلاف آرامبخش های رایج دیگر (مانند الکل و قرص های آرامبخش) تاثیر آن موقتی نیست.

یوگا، فراوری گابا در مغزتان را به طور طبیعی افزایش می دهد و شما احتیاجی به دارو های ضد اضطراب که برای یاری به فراوری گابا در بدن تان طراحی شده اند نخواهید داشت. حتما می دانید که ترک و قطع مصرف دارو های بنزودیازپین می تواند عوارض ناخوشایندی داشته باشد و یوگا خیلی بهتر از بیخوابی و تشنج و اضطراب ِ بیشتر ناشی از ترک دارو های ضد اضطراب است.

و، اما درباره پیاده روی! درست است که پیاده روی برای کاهش وزن واقعا جواب می دهد، اما ممکن است بهترین دفاع شما در برابر اضطراب نباشد.

تمرینات یوگا در مقایسه با پیاده روی، سبب ترشح و فراوری گابای بیشتری می شوند، در نتیجه اضطراب تان را بیشتر از پیاده روی تسکین می دهند.

طبق یافته ها، یک جلسه 60 دقیقه ای یوگا، سطح گابا را تا 27 درصد افزایش می دهد. یوگا به دلیل اینکه ترکیبی از تنفس عمیق، مدیتیشن و حرکت است می تواند بهترین ورزش برای غلبه بر اضطراب باشد.

یوگا باعث افزایش سلول های خاکستری در مغز می گردد

یوگا می تواند از تاثیرات درد مزمن بر مغز پیشگیری نموده یا آن ها را خنثی کند. طبق یافته های علمی، افراد افسرده به دلیل درد و ناراحتی های مزمن، ماده خاکستری کمتری در مغز خود دارند.

ماده خاکستری در قشر مغز و نواحی سابکورتیکال آن قرار گرفته است. کاهش سلول های خاکستری مغز می تواند سبب آسیب به حافظه، مسائل هیجانی، کاهش تحمل درد و کاهش عملکرد ادراکی گردد.

اما یوگا و مدیتیشن، دقیقا عکس ِ تاثیر درد مزمن را بر مغز دارند. خوب است بدانید افرادی که به طور مرتب یوگا تمرین می نمایند، مقدار ماده خاکستری در نواحی از مغزشان که به تنظیم ساماندهی درد مربوط است، بیشتر است؛ بنابراین یوگا می تواند درمانی موثر برای انواع بخصوصی از افسردگی باشد و یکی از بهترین دارو های مسکنی است که می توانید روی آن حساب کنید.

یوگا حتی به عنوان یک داروی ضد افسردگی طبیعی در زنان بارداری که مستعد افسردگی اند عمل می کند. مطالعه ای نشان داده یوگای همراه با مدیتیشن به میزان چشمگیری از علائم افسردگی در زنان مستعد ابتلا به افسردگی می کاهد.

یوگا باعث افت کورتیزول می گردد

همه جزئیات مربوط به یوگا، از تنفس عمیق و یکنواخت گرفته تا حرکات وارونه، می توانند به شما یاری نمایند از میزان کورتیزول در مغزتان کم کنید. کورتیزول یک هیولای هورمونی است که وقتی استرس دارید سروکله اش پیدا می گردد و بخش آمیگدالای مغز را که به آن مرکز ترس نیز می گویند فعال می کند. کورتیزول باعث افت قابلیت خود کنترلی و دیسیپلین می گردد.

یوگا باعث می گردد قسمت هایی از مغزتان بزرگ تر گردد

دانشمندان با یاری MRI مغز دریافته اند بعضی از قسمت های مغز بعد از مدتی انجام تمرینات یوگا از نظر سایز بزرگ تر می شوند و جالب است بدانید یافته ها حاکی از آن هستند که با انجام ساعات بیشتری از تمرینات یوگا در هفته، قسمت هایی از مغز به میزان بیشتری بزرگ تر شده بودند.

دانشمندان دریافتند قشر سوماتوسنسوری (سیستم حسی - تنی) و هیپوکامپوس مغز، یعنی قسمتی که به شما یاری می کند استرس و اضطراب تان را کنترل کنید، هر دو در مغز افرادی که یوگا تمرین می کردند نسبت به آن هایی که هرگز یوگا تمرین نمی کردند بزرگ تر بوده است.

قسمت هایی دیگر از مغز که با تمرین یوگا تقویت و بزرگ شده بود شامل نواحی مربوط به تمرکز و توجه، بینایی و قسمت هایی بود که به شما یاری می نمایند حس واقعی تری نسبت به خودتان خلق کنید. پس با اطمینان می توانیم بگوییم مغز شما از این همه خم و راست شدن ها و کشش ها در تمرینات یوگا واقعا سود می برد.

یوگا باعث می گردد قشر مغزتان بیشتر چین بخورد

شاید عجیب و تاحدودی چندش آور به نظر برسد، اما چین خوردگی های قشر مغز چیز های خوبی هستند! اگر به طورمرتب یوگا و مدیتیشن انجام دهید، قشر مغز یا همان ماده خاکستری مغز بیشتر چین می خورد.

هر چه شما چین خوردگی های بیشتری در قشر مغزتان داشته باشید، پردازش عصبی تان بهتر خواهد بود. یعنی اطلاعات را سریع تر پردازش می کنید، تصمیم های بهتری می گیرید و حافظه تان قوی تر است.

محققان دریافته اند حتی یوگا می تواند جلوی نازک شدن قشر مغز در اثر افزایش سن را بگیرد. به عبارتی دیگر، شما می توانید با یاری یوگا، مغزتان را برای مدت طولانی تری جوان نگه دارید.

یوگا، سیستم عصبی پاراسمپاتیک تان را فعال می کند

سیستم عصبی اتوماتیک شما دو بخش دارد: سیستم عصبی سمپاتیک که واکنش جنگ یا گریز را در زمان خطر ایجاد می کند و سیستم عصبی پاراسمپاتیک که به آن قسمت استراحت کن و هضم کن بدن تان نیز می گویند. سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما را آرام می کند و بهترین دوست شماست.

یوگا شهرت خوبی در تحریک و فعال سازی بخش پاراسمپاتیک مغزتان دارد که یاری تان می کند آرام باشید و تعادل را در زندگی تان برقرار کنید. وقتی سیستم عصبی پاراسمپاتیک فعال می گردد، مغز آرام تر می گردد و خون مستقیما به سمت غدد درون ریز، ارگان های گوارشی و جریان لنفاوی می رود و همزمان، ضربان قلب و فشار خون پایین می آید.

چگونه از کلاس یوگای تان بیشترین بهره را ببرید؟

یوگا را درک کنید

حتی اگر فقط به دنبال جنبه های فیزیکی یوگا هستید، باز هم سعی کنید در خصوص فلسفه و اساس روحی و روانی یوگا چیز هایی یاد بگیرید، تا نه تنها رویکردتان نسبت به تمرینات یوگا بهتر گردد، بلکه بینش تان نسبت به زندگی نیز تغییر کند.

هدف های واضح و واقع گرایانه برای خود در نظر بگیرید

موقعیت فعلی تان را با دقت آنالیز کنید و سپس هدف های تان از ورزش یوگا را بر اساس احتیاج ها و توانمندی های تان تعیین نمایید. اگر واقع گرا باشید، وقتی که مشغله های تان زیاد می گردد، احتمال اینکه دچار احساس ناامیدی یا گناه شوید کمتر خواهد شد و بهتر می توانید دوباره به یوگا برگردید.

به خودتان اجازه رشد دهید

اجازه دهید تمرین یوگا نه فقط بدن تان بلکه ذهن تان را تغییر و رشد بدهد. رشد و تکامل خودتان را محدود نکنید یا تصور نکنید قادر به رسیدن به سطح قابل قبولی در یوگا نیستید یا نمی توانید مدیتیشن را یاد بگیرید. به خودتان فرصت دهید تا کم کم و تدریجی، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر ذهنی رشد کنید.

عمیق و با تمرکز نفس بکشید

تنفس آگاهانه حین تمرینات یوگا به میزان بسیار زیادی، تاثیرات تمرین بر ذهن و بدن تان را تقویت می کند و شما را به نیرو هایی مجهز می کند که برای مواجهه با چالش های یک زندگی پُر از مشغله به آن ها احتیاج دارید.

تمام کوشش تان را بکنید و نگران نتیجه نباشید

پیگیر و سختکوش، اما آرام باشید. تمرکز کنید که در تمرینات خود را درست انجام دهید و بقیه را به قدرت تاثیرگذاری یوگا بسپارید.

به بدن تان گوش دهید

بدن شما بهترین دوست و مشاور شماست. اگر احساس می کنید چیزی خوب نیست یا درست پیش نمی رود، پس حتما همینطور است. به حس درونی تان اعتماد کنید.

غرور را پشت در کلاس بگذارید

فضای کلاس یوگا واقعا جای غرور نیست. در تمرینات خود انعطاف و تواضع نشان دهید. اگر برای انجام بهتر حرکات خود احتیاج به یاری یا ابزار خاصی دارید (مثلا بالشتک، کمربند، بلوک چوبی) از آن ها بهره ببرید. در تبحر پیدا کردن در حرکات پیچیده تر و پیشرفته تر صبر و حوصله به خرج دهید. یوگا نه یک رقابت است و نه یک مسابقه!

منبع: draxe ،bustle

منبع: زندگی امروز
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 136

به "یوگا چگونه مغزتان را تغییر می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوگا چگونه مغزتان را تغییر می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید