2 روی سکه حامی کی روش

به گزارش مجله جام جهان، در روز هایی که بحث بر سر میزان مبالغ دریافتی کارلوس کی روش از ایران بالا گرفته و حتی پرونده ما با مربی پرتغالی به دادگاه عالی ورزش رفته است، محمود اسلامیان به طور تمام قد از مربی پرتغالی دفاع می نماید.

2 روی سکه حامی کی روش

این عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال گفته: به اعتقاد من کی روش عظیمواری کرد و راهنمایی تیم ملی را پذیرفت. جالب است پس از جام ملت های آسیا، کی روش در کلمبیا دوبرابر ایران دستمزد گرفت. من صادقانه می گویم که او خدمات زیادی به فوتبال ایران انجام داد. اگر کمی بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، نفراتی مثل ویلموتس، کالدرون و استراماچونی پول های زیادی گرفتند، اما خدمتی به فوتبال ایران نکردند. حالا با ویلموتس که شاهکار خود اسلامیان و شرکا در فدراسیون فوتبال است کاری نداریم، اما کالدرون و استراماچونی طی 6 ماه چه کار باید می کردند که نکردند؟ لابد انتظار داشتید آن ها هم پرسپولیس و استقلال را به جام جهانی ببرند؛ نه؟

داستان اسلامیان داستان جالبی است؛ کسی که هرگز به اندازه نقش آفرینی هایش در تیررس توجه و نقدها رسانه ها نیست. او امروز در حالی اینطور جانانه از کی روش دفاع می نماید که یکی از تندترین مصاحبه های تاریخ فوتبال ایران علیه مربی پرتغالی، اتفاقا مربوط به خود اسلامیان است.

استاد که بعد از جام جهانی برزیل نایب رئیس فدراسیون فوتبال بود، پس از یک دیدار با محمود گودرزی (وزیر ورزش وقت و منتقد سرسخت کی روش) اظهاراتی عجیب علیه این مربی به زبان آورد. بخشی از مصاحبه اسلامیان در تاریخ 30 فروردین 94 را بخوانید و خودتان در خصوص این آدم قضاوت کنید: شما کارنامه آقای کی روش را آنالیز کنید تا متوجه خیلی چیز ها شوید. ایشان پیش از اینکه به ایران بیایند، در منچستر، پرتغال، رئال مادرید و یک دوره کوتاه هم در امارات حضور داشته؛ اما سؤال این است که در کدام تیم پیروز بوده است؟ جواب فقط منچستریونایتد است، یعنی جایی که همکاری بسیار خوبی با الکس فرگوسن داشت. او هرگز به عنوان سرمربی اتفاق های خوبی را رقم نزده است. من به عنوان کسی که مدرک فوق لیسانسم را در رشته مدیریت گرفته ام، تحقیقی انجام داده ام و متوجه شدم که مشکل آقای کی روش این است که به عنوان نفر اول نمی تواند با مسائل تیم کنار بیاید و البته با افراد تعامل کند. از نظر من مقبولیت بین 23 بازیکن و تیم ملی که هنر نیست. دلیلش هم این است که اعضای تیم ملی قاعدتا تابع سرمربی تیم شان هستند... من می گویم که یک معاون استاندار ممکن است که خیلی خوب وظایفش را انجام دهد، اما وقتی استاندار می گردد، جواب نمی دهد دلیلش این است که نتوانسته محیطش را مدیریت کند.

او کمی قبل تر هم، زمانی که هنوز عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال نشده بود و یکی از مدیران ارشد مجموعه فولاد مبارکه به حساب می آمد، در نامه ای به علی کفاشیان، رئیس وقت فدراسیون فوتبال توصیه نموده بود که اگر کی روش بر دعوت نکردن مهدی رحمتی و هادی عقیلی اصرار کرد، او را کنار بگذارد. مدافع سینه چاک امروز کی روش، آن روز ها حتی پیشنهاد داده بود چنانچه مرد پرتغالی نخواست سرمربی تیم ملی بماند، از مربیان ایرانی برای جانشینی او استفاده گردد. اسلامیان در آن نامه به طور مشخص از امیر قلعه نویی به عنوان گزینه ای مناسب برای جانشینی کی روش نام برده بود.

آن روز ها تیم ملی ایران در بدترین شرایط ممکن بود. در راه صعود به جام جهانی، بازی خانگی مقابل ازبکستان را باخته بود و صعودش غیرممکن به نظر می رسید. با وجود آن شرایط سخت کی روش حاضر نشد مقابل رحمتی و عقیلی کوتاه بیاید. ایستادگی او در آن مقطع بساط بازیکن سالاری در تیم ملی را برای همواره جمع کرد. بعد ها دوست و دشمن کی روش پذیرفتند که یکی از عظیم ترین خدمات او همان تصمیمی بوده که آقای اسلامیان به آن اعتراض کرد.

کمی از خودتان بگویید آقای اسلامیان!

آقای اسلامیان، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال گفته کی روش 2 بار تیم ملی را به جام جهانی برد، در ساخت مجموعه پک، نقش داشت و خدمات زیادی به فوتبال ایران کرد. با این مقدمه نتیجه گرفته پاداشی که به او داده شده، حتی کم بوده و جای بحث ندارد. در این تردیدی نیست که کی روش سرمربی عظیمی بود، دستاورد های قابل توجهی داشت و ممکن است به این زودی ها تیم ملی جانشین شایسته ای برای او پیدا نکند، اما هیچ کدام از این ها دلیل نمی گردد که از آقای اسلامیان نپرسیم چرا در قرارداد او برای سوم شدن در جام ملت ها پاداش مشخص کردید؟ آقای اسلامیان آیا شما نمی دانستید که جام ملت ها مقام سوم ندارد؟ ایشان در جایی دیگر مجموعه pec را یکی از دستاورد های کی روش خوانده است. اگر اینطور است -که ظاهرا هست- پس شما و همکارانتان در فدراسیون چه کاره بودید؟ چرا باید با پیشنهاد، اصرار یا پیگیری یک مربی، مجموعه ای حیاتی درست گردد؟ آیا فدراسیون پنج ستاره ای که دوست صمیمی شما -مهدی تاج- به آن می نازید، همه پیروزیت ها و دستاوردهایش به یک مربی خارجی وابسته بود؟

فراموش نکنیم تأکید آقای اسلامیان بر محق بودن کی روش در ماجرای پاداش هایش، در حالی است که فدراسیون فوتبال ایران اخیرا به خاطر همین موضوع از کی روش شکایت نموده است. به عبارت ساده تر؛ آقای اسلامیان در دعوای میان سرمربی سابق تیم ملی و مجموعه ای که خودش عضو هیأت رئیسه آن است، طرف اولی را گرفته است!

منبع: روزنامه همشهری

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 529

به "2 روی سکه حامی کی روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 روی سکه حامی کی روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید