6 نشانه حمله آسم

به گزارش مجله جام جهان، تصور کنید در یک فضای کوچک بدون تهویه مناسب گیر افتاده اید چه احساسی دارید؟ ناراحتی، تنگی نفس و احساس سنگینی در قفسه سینه باعث می گردد احساس کنید که در حال مرگ هستید. این شرایط تنها نیمی از وضعیتی است که بیمار هنگام حمله آسم تجربه می نماید.

6 نشانه حمله آسم

به گزارش ایسنا، هر بیمار مبتلا به آسم تجربه خاص خود را دارد و ممکن است از زمان بروز حمله آسم توصیف جدیدی داشته باشد. تنها شباهت این است که این عارضه برای همه آن ها به یک اندازه آسیب زاست و می تواند احساس یک درد مبهم در قفسه سینه یا سنگینی در قفسه سینه باشد. بعضی این شرایط را به گونه ای توصیف می نمایند که گویی هوا در ریه فشرده شده است و به گفته بعضی دیگر حمله آسم مانند تنفس به وسیله نی باریک است.

آسم بیماری است که بر اثر آن مجرای هوا که به وسیله آن هوا به ریه ها منتقل می گردد باریک شده، متورم می گردد و ممکن است مخاط اضافی در آن فراوری گردد. تنفس مواد تحریک نماینده مانند گرده گل، گرد و غبار باعث می گردد مجرای هوایی بیشتر متورم شوند و ماهیچه های اطراف آن سفت شوند. این شرایط تنفس را سخت نموده و منجر به حمله آسم گردد. این بیماری غیرقابل برگشت است و تنها به وسیله درمان قابل کنترل است.

حمله خفیف آسم را می توان به راحتی در خانه کنترل کرد و تنها افرادی که از حملات شدید آسم رنج می برند احتیاج به بستری شدن در بیمارستان دارند.

برای نشان دادن واکنش سریع به هنگام حمله آسم باید با نشانه های آن آشنا بود. روزنامه تایمزآو ایندیا به شش علامت رایج حمله آسم اشاره نموده است:

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از اولین علائم آسم است. این نشانه زمانی ظاهر می گردد که راه های هوایی ملتهب و باریک شوند. به همین علت اندازه مورد احتیاج از اکسیژن به ریه ها منتقل نشده و باعث می گردد فرد احساس تنگی نفس کند.

خس خس سینه

التهاب مجرای هوا در حین حمله آسم موجب باریک شدن آن می گردد و تنفس اندازه کافی از اکسیژن را سخت می نماید. در این شرایط تنفس هوا منجر به صدای خس خس در سینه می گردد.

سرفه

محرک هایی مانند گرد و غبار، دود و گرده باعث حمله آسم می شوند. هنگامی که این ریز ذرات وارد مجاری هوایی می شوند مجرای تنفسی ملتهب می گردد. این مواد اعصاب را تحریک نموده که به مغز سیگنال ارسال نمایند تا ماهیچه های قفسه سینه و شکم به وسیله سرفه هوا را از ریه ها خارج نمایند. این یکی دیگر از علائم معمول حمله آسم است.

تنگی قفسه سینه

مشکل در تنفس اندازه کافی از هوا باعث می گردد فرد احساس ناراحتی کند و باعث احساس سنگینی در قفسه سینه می گردد.

سرفه ای که متوقف نمی گردد

سرفه های مرتبط با آسم در افرادی که از بیماری حاد تنفسی رنج می برند به راحتی متوقف نمی گردد و می تواند به علت محرک هایی باشد که باعث آسم می شوند. علامت سرفه در زمستان بدتر شده و حملات آسم می تواند به علت ویروس آنفلوآنزا آغاز گردد.

تنفس سریع

تنگی نفس ناشی از آسم باعث می گردد که فرد سریع و پی در پی نفس بکشد. مشکل ناشی از خروج کامل هوا از ریه ها به طور اتوماتیک باعث می گردد که فرد با سرعت بیشتری نفس بکشد. در هنگام تنفس سریع، صدای خس خس نیز شنیده می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1633

به "6 نشانه حمله آسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 نشانه حمله آسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید