آیا فراورینمایندگان اوپک پلاس از وسوسه افزایش فراوری چشم پوشی می نمایند؟

به گزارش مجله جام جهان، پس از ماه ها بی اعتنایی معامله گران، انتها نفت ماه میلادی جاری به کالای داغی تبدیل شد و برای نخستین بار در بیش از یک سال گذشته نفت برنت به بالای 65 دلار و وست تگزاس اینترمدیت به بالای مرز 60 دلار در هر بشکه صعود کردند.

آیا فراورینمایندگان اوپک پلاس از وسوسه افزایش فراوری چشم پوشی می نمایند؟

این افزایش قیمت بر عزم اوپک پلاس برای ادامه محدودیت عرضه سایه افکنده است. بهبود قیمت نفت حتی پیش از این که آمریکا حدود 40 درصد از فراوری نفتش را به دلیل موج سرمای قطبی که سراسر این کشور را فراگرفت، از دست دهد، به طور مستمر ادامه داشت. سرمای شدید تگزاس مطمئنا به این شرایط یاری کرد اما با فروکش کردن این بحران، معامله گران به سودگیری پرداختند و برنت به کمتر از 63 دلار و وست تگزاس اینترمدیت به پایین 60 دلار در هر بشکه سقوط کرد. با این حال فرایند صعودی قابل توجه قیمتها به قوت خود باقی مانده و ممکن است باعث افزایش تنشهای داخلی میان اعضای اوپک پلاس گردد.

به گزارش گروه اقتصای خبرنگاران، تقاضای آمریکا برای نفت بهبود پیدا نموده و این بهبود با شروع واکسیناسیون کووید 19 در دسامبر همراه شده است. از آن موقع پالایشگاهها، فراوری سوخت را افزایش داده اند. در چند هفته گذشته ذخایر بنزین و همچنین فراوری افزایش پیدا نموده است.

در حالی که تقاضا در بزرگترین مصرف نماینده نفت دنیا بهبود یافته، رشد فراوری متوقف شده است. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، فراوری نفت آمریکا سال آینده هم پایین 12 میلیون بشکه در روز می ماند. این امر قیمتهای نفت را بالاتر می برد و حتی اعضای اوپک پلاس که اعتراض چندانی نداشتند را وسوسه می نماید پایبندی کمتری به محدودیت عرضه داشته باشند.

در حال حاضر هم اختلاف در میان اعضای این گروه وجود دارد. آخرین باری که اوپک پلاس تصمیمی درباره فراوری گرفت، ناچار شد با در نظر دریافت منافع کشورهایی مانند روسیه که بر تسهیل محدودیت عرضه اصرار داشتند، تصمیم بگیرد. و اکنون هم عربستان سعودی اعلام نموده که کاهش فراوری یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را که برای تقویت قیمتهای نفت انجام داده بود، ادامه نمی دهد.

این اقدام جدیدترین نشانه از این است که بزرگترین عضو اوپک خوش بینی بیشتری به قیمتها پیدا نموده است. خبر تصمیم عربستان سعودی برای افزایش فراوری در ماههای آینده برای نخستین بار از سوی روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شد اما اگر شرایط قیمت تغییر کند ممکن است این تصمیم هم مورد بازبینی قرار گیرد. نکته جالب اینجاست که پس از برطرف بحران انرژی تگزاس، اعلام خبر افزایش فراوری عربستان سعودی تاثیر منفی روی قیمتها خواهد گذاشت.

اما در حالی که عربستان سعودی آماده است هر اقدامی که لازم باشد برای حمایت از بازار نفت انجام دهد، روسیه بازار نفت را در شرایط تقریبا تعادل یافته ارزیابی می نماید. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هفته گذشته به تلویزیون دولتی روسیه اظهار داشت در چند ماه گذشته شاهد نوسان اندک بوده ایم که به معنای متعادل شدن بازار است و قیمتها امروز مطمئنا با شرایط بازار مرتبط هستند. وی اضافه کرد: در حالی که تقاضا در فصل بهار 20 تا 25 درصد کمتر از سطح عادی است اما تا خاتمه سال 2020 کاهش تقاضا به هشت تا 9 درصد محدود شد. روسیه یکی از کشورهایی بوده که پایبندی ضعیفی به توافق اوپک پلاس داشته است. در حقیقت، عراق و روسیه بالاتر از سهمیه شان نفت فراوری نموده اند.

طبق گزارش بلومبرگ، صادرات نفت عراق در دو هفته نخست فوریه 3.44 میلیون بشکه در روز بوده که در مقایسه با ژانویه 4.4 درصد افزایش داشته است و برای کل ماه ممکن است حدود چهار میلیون بشکه در روز فراوری کند که بالاتر از 3.6 میلیون بشکه در روز سقف فراوری هدف گذاری شده توسط این کشور و همچنین بالاتر از 3.8 میلیون بشکه در روز سقف فراوری نفت مشخص شده توسط اوپک پلاس خواهد بود.

و ایران هم که از مشارکت در کاهش فراوری اوپک پلاس معاف است، فراوریش را بالا برده و برنامه های بزرگی برای بازگشت به بازار بین المللی نفت در صورت تسهیل تحریمهای آمریکا دارد. در جدیدترین اقدام که می تواند حرکتی در جهت نشان دادن حسن نیت تعبیر گردد، دولت جو بایدن در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد که آمریکا اعلان خود مبنی بر بازگشت تحریمهای سازمان ملل علیه ایران را که در دولت ترامپ به سازمان ملل اطلاع داده شده بود، لغو نموده است. دولت دونالد ترامپ در ماه مه 2018 در اقدامی خلاف عرف بین الملل، از برجام خارج شد و مایک پمپئو، وزیر خارجه او نیز در ماه اوت اظهار داشت که فرایند 30 روزه در شورای امنیت به منظور بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران یا مکانیزم ماشه را کلید زده است.

اختلاف میان موافقان محدودیت عرضه و هواداران افزایش فراوری در داخل اوپک پلاس با اخبار مثبت اخیر درباره نفت شدیدتر خواهد شد. فضای اخیر باعث شد شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در برابر رضایت بیش از حد فراورینمایندگان از اوضاع جاری هشدار داده و اظهار کند: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از شرایطمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق العاده محتاط باشیم. زخمهای وقایع سال گذشته باید احتیاط را به ما آموخته باشند.

ابهامات در واقع بالا مانده و تهدید وسوسه شدن فراورینمایندگان آمریکایی برای افزایش فراوری با صعود وست تگزاس اینترمدیت به بالای 60 دلار در هر بشکه وجود دارد. اگرچه این فراورینمایندگان هم مانند وزیر انرژی عربستان سعودی تا به امروز احتیاط نشان داده و در برابر این وسوسه مقاومت نموده اند اما در مقطعی ممکن است این وسوسه قوی شده و اتفاقی که کابوس اوپک است، بیافتد و فراورینمایندگان آمریکایی از کوشش اوپک پلاس برای تقویت قیمتها استفاده برده و فراوریشان را افزایش دهند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در حال حاضر هیچ نشانه ای از این که اوپک پلاس تصمیم دارد سیاست فعلی محدودیت عرضه 7.2 میلیون بشکه در روز نفت را تا آوریل تغییر دهد، وجود ندارد. اما همان طور که دیپلمات نفتی ارشد عربستان سعودی گفت، باید به آن دسته از افراد که کوشش می نمایند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1037

به "آیا فراورینمایندگان اوپک پلاس از وسوسه افزایش فراوری چشم پوشی می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فراورینمایندگان اوپک پلاس از وسوسه افزایش فراوری چشم پوشی می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید