جدیدترین موضع گیری فواد حسین درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق

به گزارش مجله جام جهان، به گزارش خبرنگاران به نقل از بغداد الیوم، فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق گفت: نشستی با متیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد و شماری از فرماندهان نظامی عراقی و امریکایی برای گفت وگو بر سر بندهای گفت وگوی راهبردی برگزار شده است.

جدیدترین موضع گیری فواد حسین درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق

وزیر خارجه عراق گفت: در نشست مذکور بر زمان بندی خروج نیروهای امریکایی تاکید کردیم همچنین شاهد بودیم که گام های مربوط به گفت وگوی راهبردی بعد از کاهش شمار نیروهای امریکایی از 5200 نفر به 3 هزار نفر مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق اضافه کرد: بعد از تماس مهم میان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا توافق شد که 500 نظامی آمریکایی از عراق خارج شود و شمار نیروهای امریکایی به 2500 نفر کاهش یابد.

وی اضافه کرد: علیرغم حضور هسته های داعش در برخی مناطق، کارشناسان نظامی و امنیتی از فروپاشی قدرت نظامی داعش سخن می گویند اما روابط امنیتی و نظامی با امریکا ادامه خواهد داشت و ماموریت نیروهای خارجی از ماهیت رزمی به مستشاری و تبادل اطلاعات امنیتی و کمک های تسلیحاتی و آموزشی تغییر خواهد کرد. گروه تروریستی داعش در عراق شکست خورده است اما هنوز هسته های این گروه در برخی مناطق حضور دارند.

وزیر امور خارجه عراق با تاکید بر تداوم فعالیت ائتلاف بین المللی و ناتو در عراق گفت: این اتاق عملیات عراق است که در زمینه تبادل عملیات امنیتی و پوشش هوایی و حمایت آموزشی و تسلیحاتی تصمیم گیری خواهد کرد.

وی درباره انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق هم گفت: هیات دولت روز گذشته درباره آماده سازی شرایط برای انتخابات زودهنگام پارلمانی، رایزنی و تصمیماتی نیز برای حمایت از کمیساریای عالی انتخابات اتخاذ کرد. هیات دولت تصمیم گرفت نامه ای به شورای امنیت در نیویورک برای دستیابی به حمایت سازمان ملل از انتخابات و ارسال ناظران بین المللی برای نظارت بر آن به منظور تقویت سلامت انتخابات و اعتماد به فرایند سیاسی ارسال کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 865

به "جدیدترین موضع گیری فواد حسین درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین موضع گیری فواد حسین درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید