جزئیات پروژه خط لوله 948 کیلومتری انتقال فرآورده نفتی تابش

به گزارش مجله جام جهان، راستا احداث خط لوله انتقال فرآورده های نفتی تابش، از رفسنجان تا مشهد است و از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با طول 948 کیلومتر عبور نموده و سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق کشور را تامین می نماید.

جزئیات پروژه خط لوله 948 کیلومتری انتقال فرآورده نفتی تابش

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، امروز شنبه 25 دی ماه مراسم امضاء قرارداد تامین اقتصادی خطوط لوله انتقال فرآورده نفتی در راستا رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه و مشهد مابین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و یکی از بانک ها با حضور وزیر نفت برگزار خواهد شد.

مجری این خط لوله شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است و تامین سرمایه آن از محل اعتبارات بانکی و منابع داخلی انجام می گردد. منابع بازپرداخت اعتبارات نیز از محل ماده 12 قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور است.

احجام این پروژه به صورت احداث 896 کیلومتر خط لوله 22 اینچ و 52 کیلومتر خط لوله 18 اینچ مجموعا با تناژ 150 هزار تن و احداث 2 تلمبه خانه و 3 پایانه تعریف شده است.

راستا احداث این خط لوله انتقال فرآورده های نفتی از رفسنجان تا مشهد است و از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول 948 کیلومتر عبور می کند (تصویر 1).

اندازه سرمایه گذاری موردنیاز برای این پروژه بر اساس برآوردهای اولیه 372 میلیون یورو خواهد بود؛ زمان آغاز پروژه سال 1401 و مدت زمان اجرا چهار سال پیش بینی شده است.

از جمله اهداف این پروژه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. انتقال فرآورده با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز
  2. تامین پایدار سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق کشور (استان های خراسان جنوبی، رضوی و شاقتصادی)
  3. کوتاه شدن راستا انتقال فرآورده
  4. کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه های حمل
  5. تسهیل صادرات فرآورده به کشورهای همجوار
  6. استفاده از خط لوله به عنوان جایگزین حمل و نقل جاده ای

این خط لوله انتقال فرآورده نفتی با توجه به نقش آن در تامین انرژی بازار شرق به عنوان خط لوله تابش نامگذاری شده است. تصویر 2 جزئیات از این پروژه را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1569

به "جزئیات پروژه خط لوله 948 کیلومتری انتقال فرآورده نفتی تابش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پروژه خط لوله 948 کیلومتری انتقال فرآورده نفتی تابش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید