درس های سخت قرنطینه ووهان

به گزارش مجله جام جهان، در حالی که دنیا با ویروس کرونا و سیر صعودی آمار مبتلایان و قربانیان بیماری کووید-19دست و پنجه نرم می نماید و عملا نیمی از انسان ها خانه نشین شده اند، شهر ووهان چین، کانون اولیه شیوع ویروس کرونا از قرنطینه خارج می گردد.

درس های سخت قرنطینه ووهان

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

بازگشت به شرایط عادی، بیش از دو ماه و نیم پس از شروع قرنطینه نظامی در این شهر از سوی جمهوری خلق چین و بسیاری از دولت ها و سازمان های بین المللی یک پیروزی به شمار می رود. اما چین و به ویژه شهروندان ووهان بهای گزافی برای این پیروزی پرداخته اند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به عوامل این پیروزیت و درس های سخت آن پرداخته است.

نوبت دانشمندان

مقام های بهداشتی ووهان، مرکز استان هوبئی، نخستین مورد ویروس جدید کرونا را در ماه دسامبر و نخستین مورد مرگ ناشی از آن را در روزهای نخست ماه ژانویه گزارش کردند.

در دو هفته نخست ماه ژانویه، مقام های محلی تاکید می کردند که اوضاع تحت کنترل است؛ امکان انتقال ویروس از انسان به انسان را دست کم می گرفتند و بر غذاهای دریایی و بازار محلی فروش حیوانات وحشی که گمان می رفت منشاء بیماری است، متمرکز بودند. در همان زمان و احتمالا برپایه همین گزارش ها، رسانه های بین المللی هم بر همین موارد تاکید می کردند و به دنبال یافتن سرمنشاء ویروس سارس جدید در میان غذاهای عجیب چینی از مار گرفته تا خفاش می گشتند.

با این حال موارد جدید ابتلا بیشتر و بیشتر می شد. در 12 ژانویه، بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های ووهان پر شده و مراکز درمانی با کمبود دستگاه های تنفس مصنوعی روبرو شده بودند. آنطور که مردم محلی می گویند، شماری از بیماران مبتلا به مرض مرموز جدید جان خود را درهمان زمان از دست داده بودند.

با این همه، دست کم تا 16 ژانویه، دولت محلی ووهان تاکید می کرد که هیچ مورد جدیدی از ابتلا در دو هفته اخیر گزارش نشده است. شهر 11 میلیون نفری ووهان در آستانه سال نوی چینی با رستوران های مملو از مشتری و فروشگاه های عظیم به حیات عادی ادامه می داد. مردم برای تعطیلات سال نو آماده می شدند. شهروندان ووهان می گویند در آن روزها، اقدامات مراقبتی حداقلی ازجمله کنترل دمای بدن مشتریان در ورودی فروشگاه های عظیم و تشویق شهروندان به استفاده از ماسک تبلیغ می شد: مردم عادی نمی دانستند که باید موازین مراقبتی را اجرا کرد.

اما همه چیز از 18 ژانویه تغییر کرد: دولت مرکزی یک گروه کارشناسی را به سرپرستی ژونگ نانشان، اپیدمولوژیست 83 ساله به ووهان فرستاد. ژونگ همان کسی بود که در سال 2003، زنگ خطر ویروس کرونای سارس را در چین به صدا درآورده بود.

دانشمندان اعزامی از پکن در دو روز تمام گزارش های شیوع بیماری، از غذاهای دریایی گرفته تا بازارچه فروش حیوانات وحشی را آنالیز کردند. یک روز پیش از رسیدن آن ها به ووهان، چهار مورد دیگر از ابتلا به ویروس جدید ثبت شده بود که هیچ ارتباطی با ماجرای بازار حیوانات وحشی نداشت. حقیقت تلخ آرام آرام برملا می شد: ویروس از انسان به انسان منتقل می شود. گویا همین گروه برای نخستین بار اتخاذ موارد سختگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری را توصیه کرد.

بیمارستان های ووهان در اواسط ماه ژانویه پر شده بود

از قرار معلوم این سومین سفر یک کارگروه علمی از پکن به ووهان بود. دو گروه پیشین در روزهای دوم و هشتم ژانویه به این شهر سفر نموده بودند اما هیچکدام گزارشی فراتر از گفته های مقام های محلی به دولت مرکزی نداده بودند.

گروه تحت امر دکتر ژونگ نانشان در تحقیقات خود متوجه شد که ده ها تن از کادرهای درمانی به بیماری مبتلا شده اند. به علاوه بیمارستان ها تا شانزدهم ژانویه، یک ماه پس از گزارش اولین مورد بیماری، از هیچکس تست نگرفته اند.آنطور که دو منبع نزدیک به این پرونده می گویند، پیشنهاد این گروه برای قرنطینه کردن شهر ووهان و افزایش سریع تخت های بیمارستانی روز نوزدهم ژانویه به کمیسیون ملی بهداشت و سلامت چین داده شد.

منابعی که خواسته اند نامشان فاش نشود می گویند مقام های محلی ووهان در ابتدای کار از پذیرش پیشنهادهای گروه دکتر ژونگ نانشان به دلیل نگرانی از عواقب مالی سر باز زدند اما دولت مرکزی آن ها را مجبور به اجرای قرنطینه کرد.

بیستم ژانویه، یک روز پس از گزارش علمی به کمیسیون ملی بهداشت و سلامت، پکن کارگروه ویژه مبارزه با ویروس جدید کرونا در ووهان را به راه انداخت: شهر باید قرنطینه شود.

یه کینگ، معاون رئیس دفتر آمار استان هوبئی می گوید تنها زمانی که یافته های دکتر ژونگ نانشان منتشر شد به جدی بودن خطر پی برده است. او می گوید این گزارش ها زمانی منتشر شدند که دیگر کار از کار گذشته بود: اگر دولت زودتر هشدار داده بود، اگر گفته بودند که همه باید ماسک بزنند و دمای بدن مردم کنترل شود، احتمالا شمار قربانیان خیلی کمتر از حالا بود: درس سختی بود؛ با خون و اشک.

آخرین تحقیقات پیش از اجرای قرنطینه نشان می داد که افراد مبتلا به ویروس جدید از ووهان دست کم به 25 استان، شهر و شهرستان دیگر چین سفر نموده اند.

قرنطینه شهر 11 میلیونی

تصمیم دولت مرکزی برای بستن و کنترل شهر به سرعت اجرایی شد.

به گفته دو مقام دولت محلی، اعضای دولت محلی دستور کتبی را مبنی بر ممنوعیت سفر دریافت کردند. این دستورالعمل دولتی البته جزئیات بیشتری نداشت و فقط اعلام نموده بود اعضای دولت حق خروج از شهر را ندارند و اگر سفر نموده اند، باید به سرعت به ووهان بازگردند. ساعت 8 شب، مقام های عالی رتبه با تلفن دستور نهایی را دریافت کردند: شهر باید از فردا صبح تعطیل شود.

ایستگاه قطار ووهان بیش از دو ماه به روی مسافران بسته بود

فرمان قرنطینه عمومی ساعت 2 بامداد 23 ژانویه به عموم اعلام شد. هزاران نفر با اطلاع از این تصمیم به فکر فرار از شهر افتادند اما تمام ورودی ها و خروجی های شهر بسته شده بود: وسایل حمل و نقل عمومی تعطیل و استفاده از خودوری شخصی ممنوع اعلام شد: ساکنان ووهان تنها چند ساعت پس از فرمان دولت در خانه هایشان حبس شدند.

شیوع ویروس کشنده در چین؛ 19 میلیون نفر در دو شهر قرنطینه شدند

ژو ژیانوونگ، شهردار ووهان چندی بعد در یک مصاحبه با تلویزیون دولتی چین به صراحت گفت که شیوه اطلاع رسانی به ویژه در مراحل اولیه کار را بسیار سخت کرد: اطلاعات باید سریع تر منتشر می شدند. پیشبرد کار با اجبار دولت محلی به انتظار صدور دستور از پکن برای اطلاع رسانی عمومی و کامل، کند شده بود

بازگشت به زندگی عادی جدید

بیش از دو ماه پس از قرنطینه شهر، ووهان خاتمه به حالت پیش از تعطیلی باز می شود. دولت چین به ساکنان ووهان اجازه داد از شهر خارج شوند. در هفته گذشته و در حالی که ویروس کرونا در دنیا هزاران قربانی بر جای می گذارد، شهر ووهان تنها یک مورد جدید ابتلا گزارش کرد.

با وجود افزایش بدبینی ها در سطح دنیا از ایالات متحده گرفته تا ایران به آمار و ارقام ارائه شده مبتلایان و قربانیان بیماری کووید-19 از سوی دولت چین، تجربه این کشور احتمالا تا حالا، پیروز ترین تجربه کنترل ویروس جدید کرونا است.

ووهان اینگونه به زندگی عادی باز می شود

اما دنیا ما پس از کرونا دیگر آن دنیا سابق نخواهد بود. پروفسور ژو لان، عضو کارگروه دولتی مبارزه با ویروس کرونا می گوید: محدودیت های وضع شده در زمان قرنطینه، نظیر حفظ فاصله اجتماعی احتمالا بخشی ازسبک زندگی آینده در چین خواهد بود. از همین حالا زندگی اجتماعی ما وارد یک روتین جدید شده است.،یورونیوز

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

-

-

-

-

-

-

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 460

به "درس های سخت قرنطینه ووهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درس های سخت قرنطینه ووهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید