روسیه گزارش گوترش درباره ایران را اواخر ژوئن ارزیابی می نماید

به گزارش مجله جام جهان، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با انتقاد از گزارش اخیر دبیرخانه سازمان ملل پیرامون ایران، اطلاع داد که کشورش این گزارش را در اواخر ماه میلادی جاری در شورای امنیت ارزیابی خواهد نمود.

روسیه گزارش گوترش درباره ایران را اواخر ژوئن ارزیابی می نماید

به گزارش مجله جام جهان به نقل از ایسنا، ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که کشورش روز 30 ژوئن گزارش آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره توافق هسته ای را در جلسه شورای امنیت ارزیابی خواهد نمود.

زاخارووا در این باره گفت: روسیه روز 30 ژوئن در روندی مرتبط، تحلیلی مفصل درباره گزارش دبیرکل ارائه خواهد داد. همان طور که پیش تر می دانیم، مذاکرات در این باره آسان نخواهد بود.

او اظهار کرد که این گزارش را به ندرت می توان متعادل و مطابق واقعیات تلقی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره ادامه داد: می توان راجع به عدم بی طرفی و فقدان کامل اسناد و شواهدی که پشتیبان اتهامات علیه ایران باشند، گفت وگو کرد. هیچ مدرک قانع نماینده ای مبنی بر تخطی ایران تا کنون به اعضای شورای امنیت ارائه نشده است.

زاخارووا همچنین غیرمحتمل ندانست که کسانی که مشتاق هستند خطای ایران را به هر قیمتی ثابت نمایند ممکن است دستی در ترکیب بندی این گزارش داشته باشند.

او علاوه بر این بیان کرد: نگرانی ویژه ای در این باره وجود دارد که بخشی از مدارک علیه ایران بر اساس سد کردن راه بعضی شناورهای آب های بین المللی توسط نیروی دریایی آمریکا و استرالیا باشد. این گزارش کلمه ای درباره این نمی گوید که این اقدام، که در ظاهر به راهزنی دریایی شباهت دارد، فراتر از عرف به رسمیت شناخته شده در همکاری بین ایالت ها و کشورها و قوانین بین المللی است.

بر اساس این گزارش، اظهارات زاخارووا دراین باره در پی این مطرح می گردد که هفته گذشته وزارت امور خارجه کشورمان، بیانیه ای را در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد علیه ایران منتشر نموده و گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای دبیرخانه سازمان ملل متحد که به نظر می رسد تحت فشارهای سیاسی رژیم های آمریکا و عربستان اجرا شده، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی ابراز می دارد.

وزارت امور خارجه کشورمان همچنین بیان کرد: در حالی که دبیرخانه بر اساس تفسیر غیرمعمول از قطعنامه 2231 تا به امروز از گزارش موارد متعدد نقض برجام توسط آمریکا و کشورهای اروپایی خودداری نموده و حتی با خروج آمریکا از برجام که نقض آشکار قطعنامه 2231 است در نهایتِ تسامح و ابهام برخورد نموده است؛ اما در موضوعی که دبیرخانه طبق ترتیبات مرتبط با اجرای قطعنامه 2231 اساسا اختیاری در آن ندارد ورود نموده و اقدام به تهیه گزارش به اصطلاح تخصصی می نماید. جالب تر آن که گزارش دبیرخانه همزمان با اقدام آمریکا در ارائه پیش نویس قطعنامه خطرناکی برای تمدید غیرقانونی محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران منتشر می گردد و مفاد آن دو هفته قبل از انتشار توسط آمریکا مورد استناد قرار گرفته و این شائبه را تقویت می نماید که این گزارش به سفارش آمریکا و برای بهره برداری توسط آن کشور در شورای امنیت علیه ایران تهیه شده است.

درادامه این بیانیه آمده است: متهم سازی دولت ها با فرایندهای خودساخته و ضوابط خودسرانه بدعت خطرناکی است که مورد تایید جامعه بین المللی نیست. اینچنین فرایندهای سفارشی شدیدا به اعتبار سازمان ملل متحد لطمه وارد خواهد ساخت. تهیه گزارش با انگیزه های سیاسی، تغییردهنده حقایق نبوده و بر همگان روشن است که شرایط امروز منطقه نتیجه مستقیم سیاست های غلط آمریکا و رژیم کودک کش عربستان است. چگونه است که هیچ توجهی به فروش سلاح های مرگبار به عربستان که استفاده از آن ها علیه مردم بی دفاع یمن بر همگان چون روز روشن است، نمی گردد اما تیم های تحقیقاتی برای جستجو در زباله های عربستان اعزام می شوند تا مگر مدرکی برای ادعاهای بی پایه آمریکا ساخته گردد؟ بی تردید، چنین گزارش هایی نه تنها به صلح و امنیت در منطقه و اجرای قطعنامه های شورای امنیت کمکی نخواهد نمود، بلکه اعتبار و آبروی سازمان ملل متحد را نیز یکسره نابود می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 612

به "روسیه گزارش گوترش درباره ایران را اواخر ژوئن ارزیابی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه گزارش گوترش درباره ایران را اواخر ژوئن ارزیابی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید