روش NFP برای درمان قطعی ریزش مو در ایران اجرا شد

به گزارش مجله جام جهان، سال ها پس از انجام روش درمان ریزش موی PRP در ایران به وسیله کلینیک آراکس و استقبال گسترده از آن، به تازگی روش درمان قطعی ریزش مو جدیدی به نام NFP به وسیله این کلینیک در ایران ابداع شد.

روش NFP برای درمان قطعی ریزش مو در ایران اجرا شد

ارائه روش درمان قطعی ریزش مو به نام NFP ، همگام با به کارگیری آن در کشورهای پیشرفته صورت می گیرد و به نوعی، آخرین روش غیر جراحی با بالاترین کارآیی آزموده شده در درمان ریزش مو با استفاده از پلاکت های خون و سلول های بنیادی خود فرد است که در تکمیل روش PRP به بیماران عرضه می شود.

ماهور طباطبایی، از پیش کسوتان روش درمانی PRP در ایران که سال ها قبل و در کلینیک تخصصی پوست و مو آراکس با ارائه خدمات PRP در ایران برای اولین بار، تحولی نو در زمینه درمان ریزش مو را باعث شد، در زمینه اهمیت این روش درمانی می گوید: همه بیماران مبتلا به ریزش مو به هر دلیلی از جمله طاسی مردانه، طاسی در زنان، ریزش های ارثی و حتی ریزش موهای سکه ای که تا به امروز به درمان های دیگر جواب نداده اند، کاندید درمان با متود NFP هستند.

این پزشک در زمینه مزایای این روش نسبت به روش PRP که سال هاست به عنوان یک درمان موثر شناخته می شود، می افزاید: مزایای استفاده از NFP نسبت به تزریق PRP به تنهایی، هم در مورد نتایج مضاعف و هم در کاهش تعداد دفعات انجام کار است، بطوریکه انجام یک بار NFP بیش از انجام دوبار PRP نتیجه بخش بوده و در بیمارانی که شرایط وخیم تری داشته و یا خواهان انجام تقویت بیشتر برای فولیکول های مو هستند، در آغاز و یا ادامه درمان های قبلی پیشنهاد می شود.

طاسی و ریزش مو یک مشکل و عارضه جهانی است که طبق آمار 40% آقایان در سن 40 سالگی و 80% آنها در سن 60 سالگی و در خانم ها 30 % در سن 40 سالگی و 45% در سن 60 سالگی مبتلا به به این مشکل هستند. به گفته انجمن ریزش موی آمریکا، طاسی بر روابط بین فردی و بعلاوه زندگی حرفه ای افراد مبتلا به آن تاثیر می گذارد و حتی بسیاری به دلیل این مشکل، زندگی شخصی و زناشوییشان تحت تاثیر قرار گرفته و در مواردی دچار افسردگی و بحران های روحی و مسائل خانوادگی شده اند.

ماهور طباطبایی درباره تاریخچه راهکارهای درمانی این مشکل در دهه های اخیر و پیشرفت های نو می گوید: در گذشته اعتقاد بر این بود که ریزش مو صرفا تحت تاثیر هورمون و ژنتیک است اما اخیرا به این نتیجه رسیده ایم که دلیل ریزش مو، مولتی فاکتریل (چند عاملی) است و عواملی مانند استرس، تغذیه نامناسب، رژیم غذایی، استرس ها و آلودگی های محیطی، آب و هوا، تروما (مانند تصادف)، عمل جراحی، مهاجرت، بعضی از داروها و بعضی از بیماری ها می تواند درکنار وجود زمینه ارثی (ژنتیک)، موجبات ریزش مو را فراهم کند. تا همین اواخر روش هایی مانند داروی موضعی ماینوکسیدل، داروی خوراکی فیناستراید و روش های جراحی کاشت مو، جزء درمان های اصلی محسوب می شدند. اما با آغاز قرن نو راهکارها و روش های نو همانند PRP نیز جهت درمان ریزش مو به یاری مراجعین آمده است. روش های بازسازی کننده مانند PRP، ابتدا در درمان بافت های آسیب دیده اسکلتی و مفاصل مورد استفاده واقع شد و پس از یک دهه ورود این روش به حوزه پوست و مو، تحول عظیمی را در درمان بیماری های پوست و مو بوجود آورد.

در روش درمانی NFP، ترمیم مو با نانو چربی با خارج کردن (harvest) سلول های چربی از بافت های چربی خود فرد که معمولا روی ران ها، باسن و یا شکم هستند تحت بی حسی موضعی انجام می شود. سپس سلول های چربی پردازش و خالص سازی می شوند و برای تزریق به پوست سر آماده می گردند. این چربی مایع، دارای سطوح بالایی از سلول های بنیادی مزانشیمی(stem cell)، فاکتورهای رشد و بافت عروقی استرومایی است. همزمان با آماده سازی نانوچربی، پلاکت های فرد با یک خون گیری ساده - شبیه آنچه زمان آزمایش خون انجام می شود - همانند روش PRP مهیا شده و سپس هر دوی آنها به وسیله روش های خاص ترکیب و به زیر پوست سر تزریق می شود.

به گفته طباطبایی، با این روش پس از حداقل 6 هفته از آغاز درمان، بیمار می تواند شاهد بهبود قابل توجهی در تراکم موها، افزایش رشد و ضخامت مو و کاهش ریزش مو باشد.

لازم به ذکر است روش درمان قطعی ریزش موی NFP هم اینک در کلینیک آراکس عرضه شده که به عنوان پیشرو در ارائه خدمات پزشکی در دو دهه گذشته، جزء اولین مراکز توسعه و انجام روش های نوین درمانی و زیبایی پوست و مو در ایران همانند PRP بوده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1764

به "روش NFP برای درمان قطعی ریزش مو در ایران اجرا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش NFP برای درمان قطعی ریزش مو در ایران اجرا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید